Husarský kousek se podařil policistům během rozsáhlé úterní pátrací akce v okolí Milotic nad Opavou. Zadrželi pět mladých chovanců na útěku z ústavu. Hoši ve věku 16 až 17 let zmizeli z Jesenicka 11. září.

„Útěky přitom u těchto chovanců nejsou výjimkou. Všichni tito spolupachatelé byli obviněni z provinění krádeže, porušování domovní svobody a poškozování cizí věci,“ řekla mluvčí bruntálských policistů Lucie Zgarbová. V malé obci se neváhali vloupat do pěti chat a jednoho krámu. V prvním rekreačním objektu uzmuli lehátka, polštáře, příbory, a dokonce i škrabku na brambory.

„Ze sousední druhé chaty vzali poté, co vše prohledali a vyházeli na zem, skleničky na alkohol, hrníčky, nástěnné hodiny, křeslo a spací pytle,“ popsala Lucie Zgarbová.

Ve třetí si přivlastnili plynový vařič a láhev slivovice. „Na čtvrté chatě vypáčili okenice a způsobili zatím nevyčíslenou škodu,“ uvedla Lucie Zgarbová. Za viaduktem vstoupili do následující nemovitosti, kde majitelce všechno prohledali a vyrvali část dřevěného obložení obývacího pokoje. „V noci z pondělí na úterý navíc ve stejné obci rozbili výlohu obchodu, dostali se dovnitř a z pokladny odcizili hotovost sto korun a cigarety, zapalovače, alkohol, cukrovinky, salámy, sýr a další potraviny,“ vyjmenovala lup mluvčí.

Potentní pětice při vloupačkách natropila neplechu za více než dvaadvacet tisíc korun. Poté, co je všechny policisté obvinili, skončili zpátky v ústavu.