„Jejich snahou je chytit kapsáře rovnou při činu. Procházejí supermarkety i hypermarkety a zvýšenou pozornost budou věnovat rovněž vánočním trhům na obou opavských náměstích. S blížícími se Vánocemi budou jejich kontroly intenzivnější,“ slibuje mluvčí opavské policie René Černohorský.

Pobertové nebudou bez dohledu ani v místech většího srocení lidí, například při venkovních kulturních akcích. Velká zodpovědnost za uhájení financí však spočívá na chodcích samých. Vzdor neustálému varování se někteří chovají stále tak lehkomyslně, že kapesním zlodějům jejich činnost usnadňují.

„Doporučujeme lidem rozdělit si větší obnos na několik menších a rozmístit je různě v oblečení nebo v kabelách. K platebním kartám by rozhodně neměli mít přiložený PIN kód. Na místě je také solidarita, a proto by neměli být ke svému okolí lhostejní. Pokud někdo zjistí přítomnost podezřelých osob, měl by okamžitě varovat ostatní. Veškeré informace o kapsářích i jejich popisy uvítáme třeba i v anonymní formě na lince 158,“ radí René Černohorský.

V boji proti kapsářům pomáhají policistům rovněž strážníci městské policie. „Plné směny budou v noci hlídat jarmarkové stánky na Horním i Dolním náměstí proti vloupání. Ve dne budou naše hlídky zase neustále procházet trhy, aby byli v případě zjištění kapsáře hned na místě. Mnohé vyhlášené „firmy“ už strážníci osobně dobře znají a dají si na ně zvýšený pozor,“ vysvětluje zapojení strážníků do předvánočního prodeje ředitel opavské městské policie Richard Szotkowski.