Podle obchodního ředitele značky Jiřího Krafta je Geeny první vlaštovkou, která do budoucna předznamenává větši důraz na sportovnější stroje s moderní vizáží. Představená čtyřstovka z dosavadní nabídky Jawy na první pohled vybočuje a měla by oslovit zcela novou skupinu motorkářů.

„Jawa 400 Geeny je pojetím úplně nový motocykl, podstatně sportovnější než retromotorky, které už v nabídce máme,” uvedl novinku Jiří Kraft. „Jedná se o řadový dvouválec o obsahu 400 kubíků a vzhledem k objemu o velmi solidním výkonu 31,5 kW. Cenově je postavená poměrně nízko - startovní nabídka je 125 700 korun. Prodej bychom chtěli zahájit v červnu či červenci letošního roku, abychom ještě stihli část motorkářské sezóny.”

Kateřina Jandová se živí jako programátorka, ale také se věnuje stuntridingu.
Motorky má v genech. Kateřina Jandová předvede na Motosalonu akrobatickou jízdu

Označení „Geeny“ má původ ve slově genesis neboli vývoj, zdvojené písmeno „e“ pak značí dvouválec. „Abychom se s náklady vešli do příznivé prodejní ceny, podstatná část komponentů se vyrábí externě, především v Číně,” přiblížil zástupce značky praxi, která je ve výrobě motorek stále rozšířenější. Řadový dvouválec a šestirychlostní převodovka pocházejí od společnosti Zongshen, rám z koncernu Dayun, brzdy dodává Kailing, v České republice pak vznikají hlavně designové komponenty, jako je kapotáž a plastové díly.

Motorka s hmotností 186 kilogramů slibuje příjemnou dynamiku, zákazníci se mohou těšit také na moderní barevný displej a doplňkovou výbavu v podobě nosičů na kufry nebo vyššího větrného štítku.

Motosalon Brno 2024:

Zdroj: Youtube

Novinka v retro sekci - Jawa 350 CL Bobber

Větší oriantace na modernu v žádném případě neznamená, že by značka upouštěla od svého primárního zaměření na retro stroje. V první polovině roku bude zahájen prodej modelu Jawa 350 CL Bobber, o němž se mluví už od roku 2022, kdy byl představen v Indii. Bobber přímo navazuje na úspěšného předchůdce, Jawu 350 CL Pérák, z níž převzal většinu techniky, designem se však liší. Jiné tvarování nádrže, nezapuštěný přední LED světlomet a budík nebo zrcátka vytažená z řidítek jsou prvky, které se odklánějí od klasického jawáckého vzhledu, zachovávají však klasický retro styl.

Motorky s automatickým řazením: jaké u nás budou k dostání v roce 2024

Jedním z prvních, kdo si nového Bobbera vyzkouší, je zpěvák Kamil Střihavka, který se značkou Jawa dlouhodobě spolupracuje. Ze své přízně k ní se vyznal i na tiskové konferenci, kde značka své novinky představila.

„Když jsem někdy v roce 2018 poprvé viděl na internetu Péráka, zamiloval jsem se na první pohled,” zavzpomínal.

„Musel jsem si ještě chvíli počkat, než bude hotová homologace pro Evropu a Česko, ale pak jsem si ho hned pořídil. Přes novodobého Péráka jsem se tak vrátil po čtyřiceti letech zpátky do náruče Jawy. Když jsem zjistil, jací srdcaři udržují jednu z posledních velkých značek v českých rukách, okamžitě jsem k ní přilnul a dneska jsem hrdým ambasadorem značky Jawa.”

Jawa 350 CL Bobber s čtyřdobým, kapalinou chlazeným jednoválcem o výkonu 22,5 kW se bude prodávat za 144 880 korun.