VYBRAT REGION
Zavřít mapu

KAREL JANEČEK

Karel Janeček / Bruntálský a krnovský deník

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Donaha natočili další klip

/VIDEO/ S vyloženě letním klipem přišla kapela Donaha z Nové Pláně, kterou fanoušci znají ještě jako On The Way. Pohodový klip nese název Nedostupná, a zájemci jej mohou zhlédnout na webu Youtube.

Opravy silnic záleží zpravidla na penězích, říká šéf silničářů

Jak hodnotí stav komunikací v okrese Jaroslav Kala, nový vedoucí bruntálského střediska Správy silnic Moravskoslezského kraje?

Šedesáté výročí založení lisoven

Letos si připomínají ve Vrbně pod Pradědem šedesát let od založení podniku na zpracování plastů a výrobu forem. Podnik navázal na tradici kovovýroby, založené ve městě roku 1867 Adolfem Grohmannem, jehož původním záměrem byla výroba drátů, hřebíků a řetězů.

Skřítci na zámku v Janovicích

/FOTOGALERIE/ V pohádkovém světě skřítků, bludiček, hejkalů, čertů, ježibab a dalších hrdinů rýmařovských a jesenických pověstí se ocitnou ti, kteří zavítají do konce září na zámek v Janovicích u Rýmařova.

Iveta Strnadová: Energii potřebuji na tvoření

/ROZHOVOR/ Nádherné šperky, vitrážové výplně, obrázky, lampy, mozaiky nebo zrcadla vyrábí přes deset let ve své dílně Iveta Strnadová z Vrbna pod Pradědem.

Sedmdesáté výročí dosídlení Milotic nad Opavou

Velkou slávu chystají na podzim v Miloticích nad Opavou. Je to letos totiž přesně sedmdesát let, co se do obce a její místní části Jelení nastěhovali Rusíni z východu Slovenska.

Petr Masopust: Osadu jsme zakládali podle soudruhů z NDR

/ROZHOVOR/ Petra Masopusta znají pravidelní čtenáři Deníku jako úspěšného pěstitele a vystavovatele výpěstků, zejména pestrobarevných cibulovin. Znají jej mnozí také jako dlouholetého státního úředníka.

Veletrh sociálních služeb v Bruntále

Jedenácté pokračování bude mít každoroční Veletrh sociálních služeb města Bruntál. Proběhne v sobotu 5. září od 9 do 14 hodin ve Společenském domě v Ruské ulici, součástí je i doprovodný kulturní program.

V Miloticích otevřou obchod

Sedm let bez prodejny v obci se museli obejít lidé v Miloticích nad Opavou. Milotičtí se ale mohou brzy dočkat nové prodejny. Ta původní byla sedm let zavřená a obec koupila její objekt v dražbě.

Lázně rozezní hudební festival

Festival klasické hudby si mohou tento týden užívat dosyta návštěvníci Horských lázní v Karlově Studánce.

V Karlově Studánce se turisté ptají, kudy k vodopádům

Turistické a informační centrum je situováno v Karlově Studánce jenom několik desítek metrů za pitným pavilonem uprostřed obce. Informace návštěvníkům Jeseníků tam podávají osobně, telefonicky i prostřednictvím emailové pošty. Pro informace si mohou přijít nejen obyvatelé České republiky, obsluha se dorozumí i s Poláky, Slováky, Němci nebo s anglicky mluvící populací.

Spolek Přátelé Vrbenska, to je jedna velká rodina

Zakladatelem a předsedou Spolku Přátelé Vrbenska je dlouhých dvanáct let Karel Michalus z Vrbna pod Pradědem. Spolek aktuálně čítá několik desítek činorodých osob.

Fotografický projekt: Proměny

Šárka Zgarbová z Bruntálu začala fotografovat, když se jí narodila dcera Zuzana, a bez fotoaparátu dodnes nedá ani ránu.

Petrin má své dvě unikátní pamětní mince

Historii a život v budově Petrinu v bruntálské Školní ulici připomínají dvě medaile: jedna z roku 1926 a druhá, vydaná po roce 1989.

Po demolici zbyl v areálu bývalé nemocnice jen „zub"

Demolice hlavní budovy bývalé bruntálské nemocnice v Nádražní ulici skončila. Stojí tu jen podivná stavbička při vjezdu do areálu, připomínající zub. Proč tu zůstala?

V západní zóně se děti pustí do malování

Asistenti prevence kriminality (APK) při Městské policii Bruntál vypracovali plán akce, nazvané Malujeme s APK. Jedná se o setkání nejen romských dětí celé západní lokality města, zaměřené na společné malování.

Výstava Doteky divočiny v Bruntále

Na netradiční výstavu lze jít ve čtvrtek 27. srpna do Galerie V Kapli v Jesenické ulici v Bruntále. Vernisáž děl výtvarnice Zdeňky Miovské z Jižní Afriky zahajuje v 17 hodin pod záštitou Velvyslanectví Jihoafrické republiky a bruntálského místostarosty Libora Unverdorbena, její součástí je též ochutnávka vín z černého kontinentu. Tím hlavním, co by mělo ale návštěvníky do kaple přilákat, jsou obrazy malířky, původem z našeho okresu.

Po mostě už se jezdí

Silničáři se starají nejen o komunikace bruntálského okresu, ale také o další doprovodné stavby, které je protínají. Takovou stavbou je i most ve Vrbně pod Pradědem, místní části Mnichov, který před pár dny po rekonstrukci opětovně zprovoznili.

Nemocnice v Bruntále je srovnána se zemí

Demolice nemocnice v Nádražní ulici v Bruntále nenechala klidným snad ani jednoho obyvatele města, ani řadu lidí z okolí.

Dlouhá noc v Ludvíkově nabídla jinde nevídané hrátky a soutěže

/FOTOGALERIE/ Moderátor a kouzelník Víťa Válek bavil návštěvníky Dlouhé noci, jedné z mnoha akcí pořádané Spolkem Přátelé Vrbenska.

OBRAZEM: Řidič to napasoval rovnou do stromu

Mladý řidič zdemoloval osobní automobil Škoda Felicia v Horním Městě. Ve stromě skončil s autem v noci na neděli 23. srpna. 

Odkud se vzal v Bruntále a Rešově jedlý kaštan, se neví

Kaštanovník jedlý také v letošním srpnu udivuje chodce v centru Bruntálu. Mnozí se ptají, co to je za strom, který produkuje ostnaté plody, a odkud se v regionu vzal.

Od podzimu si mladí osahají v Bruntále virtuálně Měsíc

Nová supermoderní laboratoř má mít zásadní přínos především pro žáky bruntálské střední průmyslové školy.

Kdy do Rýmařova zavedli elektřinu? Ptal se turista v informačním centru

Bruntálský a Krnovský deník představuje informační centra okresu, v nichž se čtenáři dočkají praktických rad a informací o letních výletech po okolí.

OBRAZEM: Hlas srdce je jí inspirací

Každý kousek, který vzejde z dílny vitrážistky Ivety Strnadové z Vrbna pod Pradědem, je originál. Ať už jde o jemné šperky, zdobící ženské krky a uši, drobné závěsné obrázky nebo masivní vitrážové výplně, jako například ty v oknech krnovské synagogy.

Jeseníky plné nadšených turistů

I když panují v srpnu v bruntálském okresu úmorná vedra, v Jeseníkách turistický ruch neutichá.

Boty se rozpadly? Vaše chyba, neměl jste v nich chodit!

S průběhem reklamace bot v bruntálské prodejně byl nespokojen místní zákazník. Přestože je měl jen několikrát na sobě, podle prodejců je prý špatně používal.

Jan Vavřík: Relaxuji psaním literatury

/ROZHOVOR/ Vším, čím byl, byl rád. Kromě autoškoly řídil Jan Vavřík z Vrbna pod Pradědem již všechny typy škol. Začínal jako zástupce ředitele a rovněž vedoucí vychovatel v dětském domově, řídil mateřskou školu, základní školu, působil coby zástupce ředitele na gymnáziu a sedm let vedl konzultační středisko vysoké školy v Bruntále.

Jestřábí muž se koná opět po roce na Slezské Hartě

Přijďte závodit nebo jen fandit na amatérský triatlon Jestřábí muž, který pořadatelé organizují v sobotu 22. srpna na vodní nádrži Slezská Harta.

Dlouhá noc v Ludvíkově

Mistrovství světa v netradičních disciplínách je součástí Dlouhé noci v Ludvíkově u Koliby, kterou připravuje každoročně Spolek Přátelé Vrbenska.

Počasí stavbám přeje

V plném proudu jsou dvě největší letošní stavební akce v Rýmařově. Novou podobu získávají lokality autobusového nádraží a Školního náměstí.

Eldorádo Sosnová pořádá prezident z lásky k lidem

Hudební festival v Sosnové, zasvěcený zpěvákovi Waldemaru Matuškovi, se dočká příští rok již třicátého pokračování. U všeho byl prezident a zakladatel festivalu Alois Hutera.

Vypadá dopravní terminál tak, jak jej navrhla architektka?

Dopravní terminál v Nádražní ulici v Bruntále je moderní stavbou, která rozděluje veřejnost na dvě části: na sympatizanty a odpůrce. Odpůrcům leží v žaludku zejména stříška nad autobusovou zastávkou ve tvaru křídla.

Manžele v Jeseníkách zasáhl blesk

S nepříjemným zážitkem odjížděl z Jeseníků starší manželský pár, který minulý týden zasáhl sekundární výboj blesku na vrchu Vozka. Manželé poté upadli do bezvědomí. Jak sdělil náčelník Horské služby Jeseníky Michal Klimeš, oba manželé naštěstí nebyli zasaženi bleskem přímo, takže neutrpěli žádná vážná zranění.

Výchozím bodem je Jižní brána do Hrubého Jeseníku

Bruntálský a Krnovský deník představuje informační centra okresu, v nichž se čtenáři dočkají praktických rad a informací o letních výletech po okolí.

Mladí táborníci žili celý týden v zahradě fary v Malé Morávce

Jako je každý rok dobrým zvykem, také letos navštívil Deník táborníky, o které se se svými pomocníky stará vždy v srpnu morávecký farář Marek Žukowski.

AKTUALIZOVÁNO

Jižani a Seveřani se sešli na Eldorádu v Sosnové

Devětadvacátý ročník festivalu country a trampské písně Eldorádo Sosnová je za námi, těšme se na příští ročník s pěkně kulatým číslem třicet.

AKTUALIZOVÁNO

Slezská Harta prověřila, který hasič je ten nejtvrdší

Na vodní nádrži Slezská Harta se během uplynulého víkendu rozhořely líté boje mezi hasiči při jubilejním závodu z kategorie T. F. A. s názvem Hartaman 2015.

Před sedmdesáti lety Rusíni osídlili Milotice

Díky bruntálskému kronikáři Josefu Cepkovi a milotické místostarostce Heleně Nepožitkové je na světě publikace o dosud nezmapovaném poválečném osídlení jedné z obcí okresu.

Kolomý se opřel do soupeře v Číně

Staroměstský kamionista Martin Kolomý se pustil do závodění na okruzích. Je to totiž velmi vhodná příprava na následující ročník jihoamerické Rallye Dakar.

OBRAZEM: Dvoumetrové lilie na zahrádce

Každý rok povyrostou o třicet centimetrů lilie pěstitele Petra Masopusta v Mezině. Nejvýše se letos vytáhla nejtmavší stromová lilie Palazzo.

Odpočinek nezná řezbář ani v létě

Bruntálský řezbář František Nedomlel se neoddává lenošení, přestože by si to mohl coby penzista dovolit. I v letošním parném létě tráví každý den v ateliéru.

V domově pro seniory ve Vrbně žije už od osmnácti let

Od svých osmnácti let žije v mnichovském domově pro seniory pracovitý a usměvavý klient Venoušek. Nyní je mu už osmdesát let. Nikdy nikomu neodřekl pomoc a je dobrou duší tohoto zařízení.

Hasičská soutěž Hartaman

Již desátý ročník hasičské soutěže TFA HARTMAN 2015 se koná v sobotu 15. srpna od jedenácti hodin do osmnácti hodin pod hrází Slezské Harty. Akci pořádá Jednotka sboru dobrovolných hasičů obce Dvorce na Moravě spolu Hasičským záchranným sborem Moravskoslezského kraje.

Senioři v Bruntále se nachytat nenechali

Seniorům z Bruntálu sliboval generální ředitel Pavel Beneš z pražské firmy ARROCHAR s.r.o. možnou výhru zájezdu na chorvatskou Makarskou riviéru. Sliby-chyby.

Vyrazte ochutnávat borůvkové speciality

Borůvkové hody probíhají coby jedna ze dvou kulinářských akcí roku v Malé Morávce a Karlově pod Pradědem od soboty 15. do neděle 16. srpna. Většina tamních restaurací zve při borůvkovém víkendu na nejrůznější speciality, jimž dominují borůvkové knedlíky na mnoho způsobů.

Pivní slavnosti v Rýmařově

Zahajovací ročník Pivních slavností vypukne v sobotu 15. srpna dvě hodiny před polednem v areálu okolo hospody na rýmařovském kluzišti.

O posvícení všechno to voní

O posvícení všechno to voní jako v apatyce. Husa se v troubě peče, sádlo jí z krčku teče. Ten, kdo by nešel na posvícení, ten by byl blázen přece. Tak uvádí Obecní úřad v Mezině víkendové posvícení, které začíná v sobotu 15. srpna ve 13.30 hodin u mostu v dolní části Během o mezinský bodlák.

Devětadvácátý ročník Eldoráda v Sosnové

Máme tu opět srpen. Každý vyznavač trampské a country písně v širokém dalekém okolí ví, že se blíží Eldorádo v Sosnové.

Patronem je jim Babiš

Potřebná, ale především psychicky i fyzicky náročná je práce těch, kteří pečují o dříve narozené v mnichovském domově pro seniory. Obětavé ženy a muži jsou přitom velmi špatně placeni.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT