VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK KUBA

František Kuba / Bruntálský a krnovský deník

redakce krnov, Horova 1, 794 01 Krnov

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Za zámek vítěz dražby nezaplatil, přišel o kauci

Už deset let se stát marně snaží prodat zámek Dívčí Hrad na Osoblažsku. Nevyšel mu ani poslední pokus. Vítěz dražby nezaplatil a jeho kauce propadla. Šanci dostane druhý v pořadí. 

Nové autobusy nového dopravce vyjedou v neděli

Lidé čekající na autobusových zastávkách na Krnovsku, Bruntálsku a Rýmařovsku v neděli poprvé uvidí nové autobusy, kterými je sveze nový dopravce společnost Transdev Morava. Budou s ním cestovat příštích deset let.

Poznámka Fidela Kuby - Krnov dostal dar nedar

Určitě znáte pohádku Chytrá Horákyně. Ta při plnění absurdních úkolů dostala i zadání přinést králi dar nedar. Darovala mu ptáka bez klece, který mu bezprostředně po obdarování frnknul.

První služební cesta vedla z Krnova do Bruntálu

Tak jako český prezident po svém zvolení tradičně vykoná svou první zahraniční cestu na Slovensko, nový starosta Krnova Tomáš Hradil se vydal představit partnerům do Bruntálu.

Probuzený netopýr bez naší pomoci brzy zahyne hladem

Netopýr je skvělý lovec. Musí neustále žrát, protože při letu spotřebuje spoustu energie. Když se probudí ze zimního spánku, bez možnosti lovit létající hmyz zahyne vyčerpáním a hladem.

Složili zkoušky z myslivosti, ale lovili zvěř i metodami pytláků

Případ, kterým se zabývá policie na Bruntálsku, ukazuje, že hranice mezi legálním a ilegálním lovem může být neostrá. Někteří pytláci totiž skládají zkoušky z myslivosti, ale stejně loví v noci zakázaným a zavrženíhodným způsobem.

Senior Point už je také v Krnově

V krnovském domově pro seniory se 5. prosince poprvé otevřel Senior Point. Je to oáza pro všechny, kdo se potřebují poradit nebo si jen popovídat se svými vrstevníky.

Česko polské trhy na krnovském náměstí s ohňostrojem

Rozsvícení vánočního stromu je milá tradice, kterou si ve svém městě či obci nenechá ujít žádný patriot. V Krnově tuto tradici letos spojili se zahájením Adventních trhů na náměstí a s ohňostrojem.

Na linhartovský zámek přišly tisíce lidí

Linhartovský zámek je každoročně v předvánočním čase místem, kam směřují milovníci jarmarků a regionálních produktů.

Zámek v Hoštálkovech má díky Společenství severských pánů novou atrakci

FOTOGALERIE/ Malíř Leonardo da Vinci je nejen autor nejslavnějšího obrazu všech dob, Mony Lisy, ale také vynálezce a konstruktér. Díky partě nadšenců jeho nápady ožily na zámku v Hoštálkovech.

Na osoblažské úzkokolejce jezdí rumunská lokomotiva

Osoblažsko - Slezské zemské dráhy pořádají parní jízdy na osoblažské úzkokolejce od června do září. Obvykle soupravu táhne silná lokomotiva ze Škodovky, které se přezdívá Malý Štokr.

OBRAZEM: Parní vlak byl o víkendu plný čertů

Mikulášská jízda na osoblažské úzkokolejce je příležitost dozvědět se různé zajímavosti ze života čertů.

Pomocník pro běžkaře v Jeseníkách a Beskydech

Moravskoslezský kraj - Běžkařům v zimě letos slouží nová aplikace s názvem Běžky Severní Morava, kterou si mohou zdarma stáhnout do svých mobilů.

Rodák z Krnova uspěl v soutěži Czech Press Photo. Vyhrál v kategorii Grant Prahy

FOTOGALERIE/ Czech Press Photo je soutěž české novinářské fotografie, obdoba celosvětové World Press Photo. Tomáš Vocelka v listopadu 2017 vystavoval v rodném Krnově. V listopadu 2018 si šel pro jednu z prestižních cen Czech Press Photo.

Ztracený dokument si vyříkali před občany Nových Heřminov

Námitky Heřminov proti přehradě se záhadně ztratily. Jak ke zmizení došlo? Současný starosta Ludvík Drobný to veřejně před občany řešil s bývalým starostou Radovanem Jílkou na zasedání zastupitelstva.

Ožívají zámky Rudoltice, Hošťálkovy i Linhartovy

Přestože už je po hlavní sezoně, otevírají se v těchto dnech turistům zámky v souvislosti s jarmarky, trhy a koncerty.

Poznámka Fidela Kuby - Máte rádi záhady?

Čtenáři detektivek mají indicie, ze kterých lze sestavit dva různé příběhy. Buď Andrej Babiš pověřil psychiatričku a zaměstnance Agrofertu, ať uklidí syna na Krym, aby nevyžvanil jak přišel k Čapímu hnízdu.

Osoblažsko: Mikulášská jízda parním vlakem se koná už tuto sobotu

Na osoblažské úzkokolejce jezdí parní vlaky od června do září. Dvakrát do roka ale nabídnou i mimořádnou projížďku sychravou podzimní krajinou.

Na Krnovsku změní jízdní řády i dopravce: Transdev místo Arrivy

Autobusovou dopravu na Krnovsku čekají v prosinci změny. V neděli 9. prosince začnou platit nové jízdní řády, které se dotknou jak městské hromadné dopravy v Krnově, tak příměstské autobusové dopravy.

Býkovský kostel Panny Marie Karmelské právě slaví 250 let

/FOTOGALERIE/ Letos si připomínáme 250 let od vysvěcení kostela v Býkově. Zdrojem informací o kostele je pamětní kniha farnosti Býkov. Začal ji psát farář František Halouzka, který působil v Býkově v letech 1888 až 1909.

Krnovští skauti si hráli na stroj času a výlet do minulosti

/FOTOGALERIE/ Děti od šesti let ze skautského oddílu Krnovská Trojka se rozhodly přeměnit v historickou postavu, aby ji představily ostatním i rodičům. Divadelní formou ve skautské klubovně v sokolovně ztvárnily cestu do historie.

Advent s pěveckým sborem Bruntál

Předvánoční shon se snaží zmírnit Smíšený pěvecký sbor Bruntál svými vystoupeními nejen na různých místech Bruntálska, ale i mimo okres. Letos sbor pořádá devět koncertů, které završí vystoupením na půlnoční mši v kostele v Bruntále.

Krnovské gymnázium žilo samými kolečky a křížky

Krnov - Na školách si mnozí studenti a žáci vyzkouší piškvorky. Tato hra je fascinující svou jednoduchostí.

Z mobilu starostky vir vytočil linky pro dospělé

Občané se od roku 2000 učí využívat zákon o svobodném přístupu k informacím. V Krasově se díky němu dostali až k účtům za mobil starostky.

Díky Ježíškově vnučce senior letěl nad Krnovem

/FOTOGALERIE/ O víkendu se díky Ježíškově vnučce splnil sen panu Karlu Komínkovi z krnovského domova pro seniory. Toužil se v 95 letech proletět nad Krnovem v letadle.

OBRAZEM: Premiéra jako dárek divadlu

Krnovské divadlo v listopadu slaví 90 let od svého otevření. „Co jiného dát divadlu k narozeninám než premiéru hry o divadle?“ řekli si herci Lidového divadla Krnov.

Vyzkoušejte syntetický led na krnovském náměstí

Krnovské náměstí má od neděle novou atrakci: kluziště se syntetickým ledem. První bruslaři, kteří ho vyzkoušeli, se shodují, že zážitek je od bruslení na zmrzlé vodě k nerozeznání.

V Karlově testovali novou čtyřsedadlovou lanovku Myšák

/FOTOGALERIE/ V jesenické Ski Aréně Karlov finišují práce na dvou lanovkách. O víkendu „čtyřsedadlovka“ Myšák vozila speciální pasažéry: plastové barely, které představují srovnatelnou zátěž jako lyžař.

Přednášková Krrnoc bude plná osobností, a pomůže útulku

Přednášková Krrnoc pomůže útulku se odehraje v pátek 30. listopadu od 17. hodin na krnovském gymnáziu. Krrnoc je noc plnou přednášek, která představí osobnosti spojené s Krnovem.

Krnovské divadlo slaví výročí, uspořádalo exkurze do zákulisí

/FOTOGALERIE/ Krnovské divadlo se poprvé otevřelo veřejnosti v listopadu roku 1928. Úplně prvním představením zde byla Prodaná nevěsta v podání Národního divadla.

OBRAZEM: Na krnovském náměstí postavili kluziště

Přímo na náměstí před krnovskou radnicí vzniká kluziště. Zatím je to jen rovná plocha smontovaná z desek, ale chladící agregát na ní brzy přemění vodu na led. První bruslaři si mohou mobilní kluziště na náměstí vyzkoušet už v neděli 25. listopadu.

Připomínky Heřminov k přehradě záhadně zmizely, soudy to neřeší

Zastupitelé Nových Heřminov v roce 2010 sepsali své námitky proti přehradě. Pověřili tehdejšího starostu úkolem doručit je krajskému úřadu. Jak a proč tento zásadní dokument zmizel? To úřady ani soudy nezajímá.

Poznámka Fidela Kuby - Reemigranti

Těším se na knížku Reemigranti, kterou Radek Ocelák představí 24. 11. v Rýmařově. Pojednává o Slovácích, kteří v 19. století odešli do Rumunska a po válce našli nový domov v Jeseníkách.

Ocenění dárců krve a plazmy

Medaili prof. MUDr. Jana Janského dostalo 92 dárců z Bruntálska. Dalších dvacet pak v Bruntále slavnostně převzalo Zlatý kříž. Všichni ocenění dárci pravidelně absolvují odběry v odběrovém středisku v Bruntále, které je členem skupiny AGEL.  

Fotograf Tomáš Vocelka z Krnova vyhrál prestižní Czech Press Photo

„Díky všem, kdo jste mi drželi palce na Czech Press Photo! Mám ohromnou radost, vyhrál jsem Grant Prahy,“ vzkázal všem přátelům a příznivcům fotograf a novinář Tomáš Vocelka.

Vzdělávání seniorů v Krnovské nemocnic

Krnov – Desítky seniorů z Krnovska již třetím rokem pravidelně navštěvují přednášky zdravotníků krnovské nemocnice.

Ústavní soud po třech letech zamítl stížnost Heřminov

Ústavní soud ve středu 21. listopadu zamítl stížnost obce Nové Heřminovy z roku 2015, kterou bojuje proti vymezení přehrady v krajských zásadách územního rozvoje ZÚR.

Nový starosta děkoval končící starostce i rodinám politiků

Komunální volby skončily 8. října. Krnované letos museli na vznik nové koalice čekat až do 18. listopadu. Tak náročné povolební vyjednávání nikdo nepamatuje.

Nový územní plán pro obec znamená stavbu přehrady

Jak vypadá povolební situace v Nových Heřminovech? Kandidátka Proti přehradě zde získala čtyři zastupitele a kandidátka Občané pro rozvoj obce tři. Jejich programy jsou v zásadních bodech protikladné a neslučitelné.

Starostou Krnova byl zvolen Tomáš Hradil

Krnov – Ustavující zasedání krnovského zastupitelstva se odehrálo v pondělí 19. listopadu v síni sv. Ducha. Koalici vytvořily dva subjekty s nejvyšší podporou voličů: Krnovští patrioti a ANO. V sedmadvacetičlenném zastupitelstvu má nová koalice 15 křesel.

Strážníci ve státní svátek řešili hlavně problémy s opilci

Krnov - Pro někoho je státní svátek 17. listopadu příležitost k zapalování svíček a přemýšlení o demokracii, pro jiného vhodné datum opít se na mol.  

Cena Spokojený zákazník potěšila také tři firmy z okresu Bruntál

Vrbno pod Pradědem, Město Albrechtice, Krnov - Petr Slavkovský z Vrbna pod Pradědem je tváří sklárny Jakub, která se zaměřuje na výrobu historického skla. Dagmar Kravcová ve Městě Albrechticích provozuje barvy laky Dagmar. Na Krnovsku zná každý maso a uzeniny se značkou Maso V+W, s.r.o., Krnov. Iniciály naznačují, že tomuto řeznictví velí Václav Warisch.

Poznámka Fidela Kuby - Tři medvědi a nika

„Nika“ je souhrn podmínek nutných pro přežití. Na Zemi žijí pouze druhy, které našly v ekosystému niku chráněnou před konkurenty a predátory, se zdrojem potravy a s podmínkami k rozmnožování.

Den urologické prevence v krnovské nemocnici

Krnovská nemocnice ve spolupráci s nadací Pavla Novotného pořádají Den urologické prevence.  

Poznal oběti i zločince komunistického režimu

Proč za zločiny komunistického režimu nebyl téměř nikdo odsouzený? Jak přemýšleli ti, kdo týrali politické vězně, stříleli na hranicích a dělali lidem s odlišnými názory ze života peklo?

OBRAZEM: Připomenutí Dne boje za svobodu a demokracii v Krnově

Zapálením svíček u památníku ve Smetanových sadech jsme si Krnované připomenuli státní svátek Den boje za svobodu a demokracii. Společně si připomněli odkaz 17. listopadu 1939 a 1989.

Jedna petice podporuje jídelnu, druhá je proti ní

Nové vedení města Krnova zvolí zastupitelé v pondělí. Čeká ho úkol posoudit, co s nevyhovující jídelnou v Albrechtické ulici, která slouží žákům Základní školy Janáčkovo náměstí.

V Karlově přivítali novou rolbu pro běžecké trasy

Malá Morávka, Karlov pod Pradědem Zástupci obce Malá Morávka a zástupci Moravskoslezského kraje se včera sešli v Jeseníkách v zimním středisku Myšák v Karlově pod Pradědem. Společně oslavili předání nové obecní rolby v hodnotě přes čtyři miliony.

Exkurze na Dlouhé stráně budou pokračovat i v zimě

Exkurze v přečerpávací vodní elektrárně Dlouhé stráně budou pokračovat také v zimních měsících. Nutná je pouze předchozí rezervace v informačním centru v Koutech nad Desnou. Výjezd na horní nádrž však bude záviset na klimatických podmínkách.  

OBRAZEM: Do Krnova přijel milosrdný Martin

Krnov - Svatý Martin je římský voják, který se rád rozdělí se žebrákem o svůj plášť. Má ho preventivně složený ze dvou částí na suchý zip, aby se dal dobře rozpůlit.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT