VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK KUBA

František Kuba / Bruntálský a krnovský deník

redakce krnov, Horova 1, 794 01 Krnov

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Vrtulníky letěly pro dva těžce zraněné motorkáře

Dva motorkáři se těžce zranili v neděli 17. června v Lichnově. Na pomoc jim letěly vrtulníky se záchranáři z Ostravy a Olomouce.

Podívejte se, co nabízí zámek Linhartovy v nové sezoně

FOTOGALERIE/ V květnu na zámku v Linhartovech začala turistická sezona 2018. Zámecké prostory nabízí návštěvníkům umění, historii, sběratelské poklady i poučení. 

Slezské Versailles oživily traktory a noblesní kultura aristokracie

FOTOGALERIE/ Na rudoltickém zámku si podávali dveře šlechtici v čele s pruským králem. Zatímco zdejší smetánka obdivovala filozofy, umělce a vědce, většina místních se zajímala jen o to, jaká bude úroda.

Policisté na Albrechticku zatkli cizince. Koupili si dům pro pěstování konopí

VIDEO, FOTOGALERIE/ - Policisté zahájili trestní stíhání trojice cizinců ve věku 25 až 28 let, kteří si na Albrechticku koupili nemovitost a vybavili ji na pěstování konopí. Šlo o marihuanu pro polský trh.

Pod okapem vykopal munici

Vrbenští policisté přijali ve středu 13. 6. oznámení o nálezu munice v Karlovicích.

Blucha vzpomínal na školu za války: Z Vladimíra jsem byl Waldemar

/FOTOGALERIE/ Vladimír Blucha je nejen historik a kronikář, ale také pedagog. Proto se rád setkává s žáky na školních besedách. Umí zaujmout, protože učivo dějepisu doplňuje autentickými vzpomínkami z dětství.

Noční loupežné přepadení: pachatele dopadli už ráno

Policistům se díky kamerám podařilo rychle dopadnout dvojici pachatelů, kteří v centru Bruntálu po neznámém muži chtěli peníze. Když odmítl, zaútočili kopy a pěstmi.

Poznámka Fidela Kuby - Obecná škola

Svěrákova Obecná škola nám pomohla pochopit, jak to chodilo ve školství bezprostředně po válce. U tabule stál Igor Hnízdo, co si dokázal zjednat respekt uniformou, střelbou, rákoskou, hrou na housle, Janem Husem a partyzánskými historkami.

Hlasujte pro Lípu svobody

/FOTOGALERIE/ Sedmdesátiletá Lípa svobody v Petrovicích se probojovala mezi dvanáct finalistů celostátní ankety Strom roku.

Všelidové vidlácké hry v Lichnově

Tradiční vidlácké disciplíny zahrnují hod vidlemi do dálky, na cíl i do výšky. V Lichnově si je 16. června od 14 hodin mohou vyzkoušet návštěvníci Muzea vidlí. Všelidové vidlácké hry jsou specifické tím, že se do nich může zapojit úplně každý.

Rudoltický traktor

Obec Slezské Rudoltice pořádá v sobotu 16. června akci pro fanoušky zemědělské techniky. Slezské Rudoltice se hrdě hlásí k zemědělským tradicím. Kromě dožínek pořádá obec letos na konci kalendářního jara akci Rudoltický traktor.

Dvě vloupačky v Jindřichově: do rodinného domu a obchodu

Albrechtičtí policisté prověřují vloupání do obchodu potravin. Pachatel násilím vnikl v neděli v nočních hodinách do prodejny v Jindřichově. Obchod prohledal, a postupně odcizil drobné mince, různé cigarety a alkohol.

Muž křičel, že je válka a útočil na polystyren. Skončil na psychiatrii

Krnovští strážníci museli zpacifikovat zmateného agresivního muže, který atakoval nepřátelský stavební materiál. Skončil na psychiatrii.

Němečtí rodáci pomohli doplnit historii Petrovic

FOTOGALERIE/ Na obecním úřadě v Petrovicích na Krnovsku jsou zájemcům k dispozici dokumenty, které obci věnovali odsunutí němečtí rodáci.

Letiště díky investicím zvládne i větší letadla

Krnovské letiště zvýší nosnost vzletové dráhy, aby zde mohla přistávat i větší letadla

Historka Ivana Mládka z Krnova

Ivan Mládek o svých kamarádech vypráví tak absurdní historky, že nepoznáte, co je smyšlená anekdota a co pravda. Jednu takovou má i z Krnova.

Zde odpočívá Otto Rieger a jeho syn

Krnovští zastupitelé 6. června rozhodli, že město koupí hrobku slavné rodiny Riegerů na městském hřbitově v Krnově. Kdo byli Otto Rieger a jeho stejnojmenný syn?

Na odemykání mechových jezírek dorazila i garda

Turistická sezona na Rejvízu u Zlatých Hor tradičně začíná Odemykáním mechových jezírek. Od roku 2004 ji pořádá vždy koncem května Spolek pro rozvoj Rejvízu společně s místními, hoteliéry a restauratéry.

V celostátní Dějepisné olympiádě je Pamela pátá

Nejen svou Základní školu Město Albrechtice, ale i celý Moravskosletský kraj reprezentovala žákyně Pamela Pettinaroli v celostátním kole Dějepisné olympiády.

Miroslav Vladyka představí zámek Slezské Rudoltice

Česká televize natáčí dokumentární cyklus o znovuzrozených památkách, které po letech našly smysluplné využití. Rudoltický zámek mezi nimi nesmí chybět.

Poznámka Fidela Kuby: Sucho je výzva

Asi nejsem sám, kdo na internetu kromě předpovědi počasí hledá také informace o suchu. Jako majitel zahrádky už zas mám ruce vytahané od konví.

Zámecký park učí děti zahradničení

/FOTOGALERIE/ Nedávno se rozproudila diskuse, zda do učebních osnov vrátit práce na školním pozemku. Žáci albrechtické školy se už dnes dozvídají, jak funguje zahradničení.

Krnov vypraví autobus do Prudniku

Polský Prudnik je partnerské město Krnova. V pátek 8. června v prudnickém kulturním středisku začíná výstava krnovského výtvarníka Svatoslava Böhma a polského autora Mariána Molendy. Na jejich vernisáž bude z Krnova do Prudniku zdarma vypraven autobus.

Do Úvalna přijede Ivan Mládek

Mimořádná událost čeká všechny fanoušky Ivana Mládka v Úvalně. Kdo by neznal písně jako Jožin z bažin, Dáša Nováková, Prachovské skály, Jez či Linda? 

Mobilní toalety jsou hořlavé

Pelíšky náš život obohatily mnoha filmovými hláškami, které zlidověly. Snad každé Vánoce se těšíme u televizních obrazovek, až malý klučina vstoupí do ložnice a zeptá se Jaroslava Duška:

Ohořelý skřítek u Krtečkovy studánky je také trestný čin

Nejen ohořelou plastovou kadibudku, ale také zapálení dřevěného skřítka, který ve Městě Albrechticích ukazoval cestu ke Krtečkově studánce, policie už překvalifikovala z přestupku na trestný čin.

Z odlesněné krajiny odtéká voda rychleji. Naštěstí dočasně

Dosud byla kůrovcová kalamita prezentována hlavně jako problém lesníků a obcí, kterým náklaďáky těžařů ničí silnice. Odlesněné holiny ale dělají starosti i vodohospodářům.

Krnovští zastupitelé dnes projednají Prior i hrobku

V hasičské zbrojnici v Kostelci v ulici Partyzánů se ve středu 6. června od 16.30 hodin uskuteční zasedání zastupitelstva Krnova.

Loupežník Hotzenplotz láká turisty do Osoblahy. Má s ní společné jméno

/VIDEO, FOTOGALERIE/ Loupežník Hotzenplotz láká turisty do Osoblahy na Bruntálsku stejně spolehlivě jako jeho kolega Rumcajs do Jičína. Zatímco s loupežníkem Rumcajsem vyrůstal každý Čech, kult loupežníka Hotzenplotze funguje jen v zahraničí. 

Ecce Homo: ke smrtelnému zranění došlo mimo závod

/FOTOGALERIE/ O víkendu se na Ecce Homo na rozhraní okresů Bruntál a Olomouc jelo mistrovství Evropy. Mimo závod došlo k tragické havárii autoveterána.

Bytové domy v kasárnách

V bývalých krnovských kasárnách má vyrůst celkem devět bytových domů. Zanedlouho kasárna ožijí stavebním ruchem.

Vítězné krnovské tablo patří manažerům cestovního ruchu

„Vždyť sdílená radost je dvojnásobná radost, a to platí i o zážitcích z cestování,“ říká maturitní motto třídy 4. A Střední odborné školy SOŠ dopravy a cestovního ruchu Krnov.

V Osoblaze odhalí sochu loupežníka Hotzenplotze

O titul nejslavnějšího českého loupežníka se přetahují Václav Babinský, Nikola Šuhaj, Kajínek a Rumcajs. Ve světovém měřítku je nejproslulejší loupežník Hotzenplotz z Osoblahy.

Na Cvilíně podepsaly obce společné memorandum

/FOTOGALERIE, POZNÁMKA/ Zástupci Opavy, Krnova, Brantic, Čakové a Brumovic v rámci setkání se zástupci Povodí Odry na Cvilíně podepsali společné memorandum.

Závod míru v Krnově je prestižní, ale značně omezí dopravu

Dnes od 15 do 19 hodin se centrum Krnova uzavře pro automobilovou dopravu. Bude platit dokonce i zákaz parkování. Auta musí ustoupit špičkové cyklistice.

Krnov koupí hrobku rodiny varhanáře Riegera

/OTOGALERIE/ Krnovští zastupitelé 6. června rozhodnou, zda město koupí hrobku slavné rodiny Riegerů na městském hřbitově v Krnově. Městu ji nabídla Zuzana Franzel, vzdálená příbuzná rodiny.

Vzpomínku na pověst o koních svěřil redakci, abychom ji už nezapomněli

Děti se učí, jak Božena Němcová a K. J. Erben zapisovali ústní lidovou slovesnost, abychom nezapomněli naše bajky a pohádky. Umíme ústní kulturu zachovat i dnes? Devadesátiletý Imrich Orieščík v roce 2015 navštívil redakci Deníku se zvláštním přáním. Chtěl, abychom zaznamenali bajku, kterou slyšel kdysi dávno v dětství. Je o tom, proč mají koně na nohách takzvané kaštánky.

Petrovice točí spot s Lípou svobody

/FOTOGALERIE/ Sedmdesátiletá Lípa svobody v Petrovicích se probojovala mezi dvanáct finalistů celostátní ankety Strom roku. Obec lípě chystá propagační spot. 

Záchranáři změřili síly v soutěži Rallye Rejvíz

V Jeseníkách právě skončil dvaadvacátý ročník prestižní soutěže Rallye Rejvíz. Ta umožňuje porovnat síly záchranářům různých zemí, kde fungují různé systémy urgentní medicíny.

Strážníci zachránili život díky instrukcím záchranářů

Zatímco záchranářské týmy z Krnova a z Bruntálu v sobotu 26. května nastoupily ke slavnostnímu vyhlášení výsledků soutěže Rallye Rejvíz, krnovští strážníci ve stejný okamžik zažívali dobrý pocit ze skutečné záchrany lidského života. Zachránili totiž sedmapadesátiletého muže, kterého hlídka městské policie během kontrolní činnosti našla ležet na zemi na Zámeckém náměstí.  

Rok 2008: bylo rozhodnutí o přehradě kvalifikované?

V dubnu 2008 rozhodla Topolánkova vláda o realizaci přehrady Nové Heřminovy. Místní občané v srpnu 2008 přehradu odmítli obecním referendem.

Zátor kvůli stavbě přehrady žádá po státu stejné kompenzace jako Nové Heřminovy

Nové Heřminovy, Zátor - Proč mají Nové Heřminovy nárok na státní kompenzace za újmy způsobené přehradou, ale sousední Zátor ne? Na to se ptá starostka Zátoru Salome Sýkorová.

Soutěž Lípa náš národní strom

Novinkou v Krnově je fotografická soutěž nazvaná Lípa náš národní strom. Porota bude hodnotit snímky lip, lipových alejí i různých lipových porostů na území Krnova.  

Protipovodňová opatření zhodnotili starostové

V Krnově se včera na Cvilíně sešli starostové měst a obcí z horního toku řeky Opavy, aby diskutovali se zástupci Povodí Odry a Ředitelství silnic a dálnic ŘSD ČR o protipovodňových opatřeních, které představují investici kolem 6,6 miliardy korun.  

Jak obchvat mění styl zahradničení

Budování obchvatu Krnova provází trpká slovní hříčka: Místo zahradničení začalo „zahrad ničení“. Nejhůř dopadli zahrádkáři ze Zlaté Opavice. Krnovská zahrádkářská osada Zlatá Opavice má téměř dvě stovky členů. Ti aktuálně řeší, jak skloubit své zahradničení se stavbou obchvatu Krnova.

První krůčky k umění dnes na Základní umělecké škole

První krůčky k umění je název hudebního představení, které v krnovské Základní umělecké škole ZUŠ má letitou tradici.

Noc kostelů v okrese Bruntál. V Krnově i s koncertem duchovní hudby

Noc kostelů v Moravskoslezském kraj otevře pro veřejnost 131 kostelů a modliteben. Katolické i evangelické kostely se představí ve večerní atmosféře a často nabídnou také možnost zesílit zážitek prostřednictvím hudby a umění. Je to příležitost seznámit se s místními farníky a nahlédnout do míst, kam jindy veřejnost nemá přístup.

Oprava hřbitova brzy začne

V červnu na krnovském hřbitově začne první etapa oprav chodníků. Rekonstrukcí projde cesta po obvodu hřbitovního areálu, dlouhá na 600 metrů.

Vinogradov se vrátil do Krnova po dvaceti letech, oslavil zde konec války

Krnované každoročně v květnu slaví konec války a osvobození od nacismu. Na dvacáté výročí v květnu 1965 navštívil Krnov i generál Vinogradov, který tomu tehdy velel.

Poznámka Fidela Kuby - Den vítězství

Zatímco prvomájové zpravodajství patřilo komunistům, v Den vítězství na sebe strhla pozornost ČSSD.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT