VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK KUBA

František Kuba / Bruntálský a krnovský deník

redakce krnov, Horova 1, 794 01 Krnov

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Na extrémní noční pochody dnes vyrazí u nás i v Polsku

V noci z pátku na sobotu vyrazí zbožní poutníci na Extrémní křížovou cestu z polské Lubrzy do Zlatých Hor. Ve stejnou dobu na Šumpersku noční chodci uctí útěk Arnošta Valenty.

Nacvičují taktiku pod ledem i ve vrtulníku

/FOTOGALERIE/ Vedou na Šifrech výcvik speciálních policejních jednotek. Jindy cvičí zásah z vrtulníku, loví výbušniny nebo mapují podvodní jeskyně. Jaké je zažívat dobrodružství na plný úvazek?

Ve Městě Albrechticích se pokusí na náměstí uplést obří pomlázku

Žáci pátých tříd ze Základní školy ve Městě Albrechticích přišli s originálním nápadem, jak si užít letošní Velikonoce.  

Města bojují s přemnoženými kočkami

Spor o pomoc opuštěným kočkám v Krnově odstartovala zateplená boudička na Sídlišti pod Cvilínem.

Na sníh a led nebyli řidiči připravení, bourali všude

Dopravní policisté řešili v okrese Bruntál deset nehod, které mají společného jmenovatele: počasí.

Zasněžený Velikonoční jarmark připomínal spíš Vánoce

/FOTOGALERIE/ Přestože prodejci na linhartovském zámku v sobotu nabízeli především jarní dekorace, za okny mrzlo, jako kdyby zima vyrazila do útoku. Někteří stánkaři už se žertem ptali kolegů, jestli jsou tu správně na Velikonočním jarmarku nebo se tu pro velký úspěch bude opakovat Vánoční jarmark.  

Mrazy se vrátily, bezdomovci vyrazili do tepla na nádraží

Varování meteorologů před návratem silných mrazů se vyplnilo. Přestože Armáda spásy se v Krnově snaží, aby lidé bez střechy nad hlavou měli nejen nocleh, ale i možnost posedět v nízkoprahovém denním centru, mnozí dávají přednost nádraží.

Čína nezaplatila, varhanářská firma Rieger-Kloss končí v dluzích

Nejslavnější český výrobce varhan je krnovská firma Rieger Kloss. Její jméno se ale právě objevilo v insolvenčním rejstříku. Co to znamená? Výroba varhan v Krnově přečkala obě války, odsun, znárodnění i privatizaci.

Dělník zahynul po pádu ze zídky

Záchranáři se na tísňové lince 155 dozvěděli o neštěstí na statku v Hošťálkovech. Devětapadesátiletý dělník při manipulaci s balíky slámy spadl z betonové zídky z výšky okolo dvou metrů.

Krnované poprvé vyzkoušeli novou lezeckou stěnu

Sen mnoha krnovských lezců se splnil. Město vybudovalo v tělocvičně na Janáčkově náměstí lezeckou stěnu. První lezci si ji vyzkoušeli v sobotu.

Zoologové: bobři našli pro hráz ideální místo

Zoologové vzkazují: V Lužné u Slezských Rudoltic si bobři vybrali ideální místo pro stavbu hráze. Povodí Odry upozorňuje: máme povinnost žádat o povolení proti bobrům zasáhnout.

Návrat Máří Magdalény provázela česká hymna

/FOTOGALERIE/ Zámek Slezské Rudoltice získala obec jako prázdný objekt. Místní mohli jen snít jak asi vypadala původní výzdoba. Návrat nalezené sochy provázela velká slavnost. 

Památkář bránil odstřelu osoblažského kostela do poslední sekundy

Starosta Slezských Rudoltic Mojmír Pargač v restauraci Dobré Bidlo v sobotu 3. března poprvé promítl unikátní amatérský film, který vypátral v soukromých archivech. Je na něm osoblažský kostel svaté Máří Magdalény. Jeho spektakulární odstřel byl zločinem na kulturním dědictví.

Poznámka Fidela Kuby: Chudá církev?

Senioři mi každý týden přepošlou pár řetězových e-mailů, které jsou označené třeba: Hrůza! To je silná káva, okamžitě přeposlat! nebo ZLOČIN na vlastním národě!!! Většinou ty konspirace o migrantech, islámu, papežovi a Merkelové nečtu.

Zámek je pro kastelána radost, štěstí a fůra práce

/FOTOGALERIE/ Zámek v Linhartovech se letos poprvé otevře 17. března v rmci Velikonočního jarmarku. Kastelán Jaroslav Hrubý už je zase v jednom kole.

Socha Máří Magdalény s lebkou se vrací na zámek po sedmdesáti letech

Příznivci zámku ve Slezských Rudolticích znali z předválečné fotografie sochu Máří Magdalény, ale považovali toto umělecké dílo za zničené nebo odcizené. Naštěstí se zmýlili.

Místo Armády spásy se zkoušel ubytovat ve sportovní hale

Trenéři si nevěděli rady s mužem, který se domáhal ubytování ve sportovní hale TJ Lokomotivy Krnov, a tak přivolali strážníky.

Letošní výročí bombardování Osoblahy připomněl nález pumy

Bombardování Osoblahy začalo 18. března 1945. Celých 72 let po této události byla v Osoblaze v Polské ulici v úterý nalezena nevybuchlá sovětská letecká puma.

České a polské děti zkoušely airsoft a laserovou střelnici

Čtyřicítka dětí z Krnova a polských Petrovic se vydala do Střediska volného času SVČ, aby si spoelčně vyzkoušely co obnáší střílení z laserových a airsoftových zbraní.

Navzdory oteplení v Jeseníkách vleky jedou dál, ale lidí ubývá

Lyžařské areály v Jeseníkách navzdory oteplení stále hlásí velmi dobré podmínky.

Zločiny komunismu varují a situace se může opakovat

Komunisté se podílí na jednáních o vládě. Máme se bát o demokracii? O tom diskutovali ti, kdo v Krnově přišli uctít oběti komunistického režimu.

Vodáci si to rozdali v eskymáckých obratech

Na divoké vodě není zas tak těžké ocitnout se hlavou dolů pod kajakem nebo pod kánoí. V této situaci vám zachrání život trik známý jako eskymácký obrat.

V okrese Bruntál začalo čtení Policejních pohádek

V rámci preventivních aktivit policie v celém kraji využije březen jako měsíc, který je spojován se čtením. Týden čtení Policejních pohádek právě začal. Zítra dorazí i do Krnova.

Zátor chystá obnovu lesů zdecimovaných po kalamitě

Také v Zátoru extrémní sucho v roce 2015 oslabilo lesy tak, že oslabené smrkové porosty nedokázaly vzdorovat přemnoženému kůrovci ani houbovým nákazám v čele s václavkou.

Tibetská vlajka nad krnovskou radnicí i nad krajským úřadem

Tibetskou vlajku vyvěsil na krnovské radnici tajemník Městského úřadu Krnov Igor Kozelek. Město tak vyjádřilo symbolickou podporu Tibetu, tedy zemi, v níž si svou vlajku vyvěsit nemohou.

V Krnově varovali před komunisty a uctili oběti jejich režimu

Konfederace politických vězňů ve spolupráci s dalšími partnery uctila tento týden v Krnově oběti komunismu. Zaznělo při tom i hodnocení aktuální politické situace.

Poznámka Fidela Kuby: Bobří hráze

Schvaluji zásah proti bobřím stavbám na Žďársku, kde zaplavily krajskou silnici, po které jezdí i linkové autobusy. Schvaluji, že myslivci v Březolupech jako první v republice dostali povolení střílet chráněná zvířata, co poničila hráz nad obcí…

Tata Bojs dnes zahrají v Krnově v klubu Kofola

Krnovský klub Kofola dnes 9. března od 20 hodin hostí kapelu Tata Bojs. Kapela ověnčená mnoha cenami od hudebních fanoušků i odborné kritiky není v Krnově žádným nováčkem. Vystupovala už v Kofole v klasické verzi i v komornější akustické podobě.

Muž se nemohl dostal domů, skončil v krnovské nemocnici s omrzlinami

Mrazy si v minulých dnech vybraly oběti na životech. V okrese Bruntál naštěstí nikdo neumrzl, ale v nemocnici skončili pacienti s omrzlinami a podchlazením.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT