VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK KUBA

František Kuba / Bruntálský a krnovský deník

redakce krnov, Horova 1, 794 01 Krnov

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Parní lokomotivy směly vyjet, ale jen v doprovodu hasičů

Sucho a zvýšené riziko požárů po celé republice provází zákazy ohňostrojů a provozování parních lokomotiv.

Zahrádkáři letos poprvé zůstali bez moštárny

Krnovskou zahrádkářskou kolonii Zlatá Opavice provází smůla. Jako by nestačilo, že desítky zahrádek zničil obchvat Krnova, ale navíc ještě přišli o moštárnu.

Zastupitelé Krnova odpustili hokejovému klubu zbytek sankce za staré pochybení

Krnovský hokejový klub požádal město o odpuštění dluhu 95 tisíc korun. Zastupitelé dluh odpustili, ale až po dlouhé diskusi. Byla to totiž sankce za závažné chyby při čerpání dotací.

Poznámka Fidela Kuby - Iniciační rituál

Mnohé kultury znají životní předěl formou iniciačního obřadu. Člověk ví, že v určitém věku od něj společnost očekává obřízku, biřmování, konfirmaci nebo převzetí občanského průkazu.

Lenine probuď se, Brežněv se zbláznil

Krnovští pamětníci si jistě vybaví, že 22. srpna 1968 někdo napsal azbukou na náměstí velký nápis „Lenine probuď se, Brežněv se zbláznil“. Zjistili jsme, kdo to byl.

Na dožínkách v Rudolticích zazpívají Martha a Tena

Požehnáním dožínkového věnce začínají 18. 8. dožínkové slavnosti ve Slezských Rudolticích.

Na Dožínky vypraví dva parní vlaky, pojede i Rešica

Na rudoltickém náměstí před zámkem se už chystají stánky a lavice, aby bylo vše připravené na sobotní dožínkové slavnosti.  

Na Borůvkové hody vypraví speciální vlaky i autobusy

O víkendu se budou v Malé Morávce konat Borůvkové hody. Slezský železniční spolek na ně vypraví speciílní vlak. Vyrazí v 8 hodin ráno z Ostravy, a nabere fanoušky borůvek i v Opavě, Krnově a v Bruntálu.

V Ludvíkově Dlouhá noc nadělí srandování

V Ludvíkově se v sobotu 18. srpna odehraje dvanáctý ročník Dlouhé noci aneb Ludvíkovského letního srandování. Protáhne se minimálně do půlnoci.

Dobré srdce Krnova na náměstí

Sbírku Dobré srdce Krnova doplní 18. srpna stejnojmenná celodenní akce na krnovském náměstí.

Heřminovy vyjádří Rockem proti přehradě svůj neměnný postoj

O stavbě heřminovské přehrady rozhodla vláda před deseti lety. Už sedm let Heřminovy deklarují svůj postoj festivalem Rockem proti přehradě V dubnu uplynulo deset let od rozhodnutí Topolánkovy vlády postavit v Nových Heřminovech přehradu.

Krnov vyhrál spor o miliony v kauze kasárny

Kauza kasárny se dá shrnout: kdyby se město Krnov nebránilo, muselo by státu odvést 16 milionů korun. Díky dobrým právníkům je dva miliony korun v plusu.

Třináctiletý puberťák boural auto, vykradl školu i obchod

Rýmařovští policisté jsou na ledasco zvyklí, ale aby měl nezletilý chlapec na svědomí ukradené a nabourané auto i sérii vloupaček, to už je silná káva.

Opilý sedmdesátník jezdil na kole a napadal příbuzné

Policejní hlídka z Obvodního oddělení v Městě Albrechticích byla v sobotu 11. srpna kolem poledne požádána o zákrok proti sedmdesátiletému muži, který se choval agresivně vůči svým příbuzným. Albrechtičtí policisté ihned vyrazili k domu, kde mělo dojít k ohlášenému přestupku proti občanskému soužití.

Brouk Herbie je veterán, který vyhrává závody

Veterán VW Beetle Herbie připomíná spíš roztomilé autíčko z pohádky než „závoďák“. Přesto svému majiteli Jaromíru Pavlíčkvi už vybojoval medaile v jízdě do vrchu i ve sprintu.

Noční prohlídka zámku s večerníčkem

Zámek Linhartovy chystá největší akci sezony. Noční prohlídka se odehraje 18. srpna od 20 hodin.

Krnovské koupaliště potřebuje doladit

/FOTOGALERIE/ Dobrý nápad, ale nedotažený. Chce to ještě doladit zázemí a vyřešit parkování. To jsou nejčastější reakce návštěvníků krnovského koupaliště.

Poznámka Fidela Kuby - Švédský oheň

Když procházím krnovským parkem kolem Švédské zdi nebo vyrazím na hrad Sovinec, vrací se mi otázka: proč k nám za třicetileté války přitáhli z takové dálky zrovna Švédové? To neměli v Evropě nic bližšího na dobývání a obléhání?

Ministerstvo životního prostředí prý klade odpor přehradě Heřminovy

Poslanec Pavel Kováčik (KSČM) v televizi prohlásil, že ministerstvo životního prostředí klade odpor výstavbě přehrady Nové Heřminovy.

Jeřáb na Osoblažsku létá s vysílačkou

Vysílačky při své práci využívají nejen jeřábníci, ale také zoologové, kteří monitorují mládě jeřába popelavého na Osoblažsku.

Úvalenské louky jsou chráněné jako přírodní památka už přes půl století

Přirozeně vlhké Úvalenské louky s řadou ostřic a s bohatou populací břízy tmavé jsou místem, které si zaslouží naši pozornost i ochranu.

Znátě handpan? Vypadá i zní jako UFO

Krnov – Juraj Hellebrandt  známý jako Ďuro Helle je cestovatel, pouliční muzikant a mistr nástroje handpan. Představil ho také v Krnově.

V Albrechticích zkusí místo smrků vysadit břízy

Kolem dvaceti dobrovolníků a dobrovolnic z celé republiky bude celý týden pomáhat s výsevem březových semen s obnovou holin přímo v centru severomoravské smrkové kalamity, ve Městě Albrechticích.

Policisté v Krnově měli pro motorkáře reflexní šle

Krnov - Být viděn je jedním z důležitých faktorů při pohybu a jízdě na silnicích. Podstatně se tak snižuje riziko, že účastník bude přehlédnut a dojde k nehodě. Motocyklisté jsou společně s chodci a cyklisty nejzranitelnějšími účastníky silničního provozu.

Vyzkoušejte si nový typ táboráku: švédskou svíci

Krnov - Na švédskou svíci se dá postavit kotlík, pánev nebo konvice na čaj. Hoří hodinu bez přikládání a dá se přenášet. Švédové vymysleli dekorativní táborák nového typu.

Jiří Meitner: Líbáš jak kráva

V krnovské Flemmichově vile začala výstava obrazů Jiřího Meitnera Líbáš jak kráva.

Magická letní noc tuto sobotu v Krnově

Nepříznivé počasí narušilo v červnu v Krnově Svatojánskou noc. Organizátoři se nenechali odradit a na sobotu 11. srpna připravili Magickou letní noc.

Karlova Studánka zjistí, jak šmakuje Moravskoslezsko

Dobré jídlo, pití a spousta zábavy čeká v sobotu 11. srpna v Karlově Studánce na návštěvníky gastrofestivalu Jak šmakuje Moravskoslezsko.

Zakázali kouření v Krnově, v Albrechticích i ve Dvorcích

Vedení Sdruženého zdravotnického zařízení (SZZ) Krnov od července zakázalo kouření ve všech areálech nemocnice: v Krnově, ve Městě Albrechticích i ve Dvorcích.

Legislativa na vodní lezeckou stěnu nemyslí

/FOTOGALERIE/ Modernizované krnovské koupaliště je otevřené pět dní. Pár neukázněných odvážlivců už skočilo z horní části třímetrové lezecké stěny do vody hluboké jen 1,2 metru. Je to bezpečná atrakce?

Krnovská nemocnice vedru čelí klimatizací

Přibližně třetina krnovské nemocnice má k dispozici klimatizaci. K ochlazení pomáhají žaluzie, častější sprchy i pitný režim.

Do infocentra v Krnově kontrola přišla jako běžný turista

„Kontrola očima zákazníků“, i tak by se dal označit takzvaný mystery shopping. Jde o metodu založenou na simulovaném nákupu.

Koupaliště v Krnově se otevřelo, nápor lidí dobře zvládá

Krnované snili o moderním koupališti spoustu let. V pátek 3.srpna se dočkali. Zdá se, že trpělivost se jim vyplatila. Ohlasy návštěvníků jsou převážně pozitivní.

Chlapce v Jeseníkách uštkla zmije. Na Bruntálsku jde letos již o třetí dítě

Před několika dny v Malé Morávce došlo k uštknutí dítěte zmijí. Dvanáctiletý chlapec pobýval s rodiči na dovolené v horách. S bratrancem našli zmiji a šli na to upozornit rodiče a další příbuzné.

Jak došlo ke zranění cyklistů u Nové Pláně a v Krnově?

Dopravní policisté žádají svědky nehod v u Nové Pláně a v Krnově, aby pomohli objasnit jak došlo ke zranění cyklistů.  

Policie hledá kamion, který po vážné havárii nezastavil

Nehoda, ke které došlo v pátek ráno mezi Novými Heřminovy a Bruntálem měla vážné následky. Policie hledá svědky a náklaďák s návěsem.

Spodní voda klesá, nově vysazené stromy hynou

Udržet v tropických vedrech nově vysazený strom při životě není snadné. Bez zalévání to nezvládne. Města, sadařské firmy i zahradníci už sčítají škody.

Hudební sdružení Krnov neztratilo kontinuitu ani s odsunem Němců

Hudebního sdružení Krnov vzniklo na půdě kostela sv. Martina v roce 1908. Tehdy se jmenovalo Kirchenmusikverein. Výročí 110 let existence si čeští a němečtí Krnované připomínají společně.

Poznámka Fidela Kuby - Už zase trenky

O aktivitách Ztohoven byla napsána spousta článků a teď přibyly další o trenkách v Londýně.

Koupaliště v Krnově je otevřené a plné atrakcí! Podívejte se

FOTOGALERIE/ Krnované v tropických vedrech sledovali koupaliště jen přes plot. Generální rekonstrukce totiž nabrala zpoždění kvůli problémům se spodní vodou. V pátek ráno se už brány konečně otevřely.

Česko polská pouť v Rusínské kapli

Rusínská kaple Navštívení Panny Marie je nejmladší sakrální stavbou Osoblažska. V roce 1993 byla postavena na stejném místě, kde původní kapličku zničila dělostřelba za války.

Pozoruhodný projekt vrací slavné muzikály do letního kina

Nestárnoucí muzikály Moulin Rouge, Vlasy, Limonádový Joe i Zpívání v dešti nás baví už desítky let, ale stále se k nim rádi vracíme.

Kytarista Štěpán Rak opět vystoupí na Cvilíně, zahraje v kostele i se synem

Štěpán Rak už několikrát koncertoval v kostele na Cvilíně a podporoval záchranu poškozených fresek Františka Ecksteina z roku 1727.

Navzdory vedru ukradl vlekařům frézu na sníh

Navzdory vedrům, jaké panovaly koncem července, se neznámý pachatel vydal v Horním Václavově k provozovně lyžařského vleku.

Zatopený lom Šifr v létě láká plavce i zloděje

Policisté neustále nabádají majitele aut, kteří vyráží za koupáním k různým vodním plochám, aby v automobilech nenechávali nic cenného.

AKTUALIZOVÁNO

Otázka, kterou žije Krnov: kdy už otevře koupaliště? Odpověď zní v pátek!

FOTOGALERIE/ „Kdy už konečně otevře koupaliště?“ je otázka, kterou bylo v Krnově slyšet v tropickém vedru stále častěji. Odpověď zní už v pátek ráno.

Bude stavba století z našeho regionu?

FOTOGALERIE/ Sto let od vzniku Československa je vhodná příležitost k zamyšlení, jaký odkaz tato éra zanechala v architektuře a stavebnictví. Hledá se stavba století.

Víte co jsou handpany? Představí se v Krnově Pod obrazem

Asi před deseti lety byl poprvé zkonstruován nástroj, který umožňuje bubnováním hrát melodii: handpan. Není důležité jak to funguje fyzikálně, ale že to intuitivně umí každý.

Sexuální kanibalismus díky klimatickým migrantům už dorazil i k nám

/FOTOGALERIE/ Kudlanka nábožná se proslavila sexuálním kanibalismem. Je tak velká a divná, že ji každý pozná. Setkání jsou stále častější, jako by ani nebyla kriticky ohrožený druh.

Na koupališti běží dokončovací práce

Původně mělo být krnovské koupaliště otevřené už koncem června, ale harmonogram stavebních prací nabouraly problémy se spodní vodou.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT