VYBRAT REGION
Zavřít mapu

FRANTIŠEK KUBA

František Kuba / Bruntálský a krnovský deník

redakce krnov, Horova 1, 794 01 Krnov

Potvrzuji, že odesláním tohoto formuláře vyjadřuji svůj souhlas s Všeobecnými smluvními podmínkami a beru na vědomí tyto Zásady zpracování osobních údajů společnosti VLTAVA LABE MEDIA a.s. („VLM“).

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Proč Krnov nemá koalici? Vysvětluje to matematika

Také třetí týden po volbách Krnované stále s napětím čekají, kdo s kým vytvoří koalici. Informací o povolebních jednáních není mnoho. Krnovští patrioti už ale příznivcům prozradili, kde to „drhne“.

Velká přehlídka středních škol se koná v SVČ Krnov už dnes odpoledne

Středisko volného času SVČ Krnov v úterý 23. října od 13 do 16 hodin.

Plicní léčebnu Ozon koupila škola. Podívejte se, v jakém je stavu

FOTOGALERIE/ Když krnovský podnikatel Josef Irmler přišel v roce 1932 s nápadem postavit na Ježníku v lůně přírody velký lázeňský hotel Lesní zámek, mnozí spoluobčané si ťukali na čelo. Vždyť v té době z Krnova na Ježník ještě ani nejezdil autobus. 

Bratři Orffové přilákali Kapitány průmyslu

FOTOGALERIE/ Legendární krnovská kapela Bratři Orffové má spoustu věrných fanoušků, ale se svými koncerty a alby šetří jako se šafránem. Proto na páteční krnovský koncert Bratří Orffů dorazili i posluchači z velké dálky. 

V Dívčím Hradě už lípu republiky vysadili, v Krnově ji teprve budou sázet

V Dívčím Hradě 28. září slavili dokončenou opravu sochy svatého Jana Nepomuckého, na nádraží probíhaly oslavy 120 let existence úzkorozchodné dráhy Třemešná – Osoblaha. Byl to tak slavnostní den, že občané Dívčího Hradu rovnou společně zasadili i strom republiky na oslavu vzniku Československa.

Svatohubertská mše je plná mysliveckých tradic

FOTOGALERIE/ Zatímco v zahraničí je lov zvěře běžná profese či hobby, česká myslivost je plná pradávných rituálů. Nejpůsobivější mysliveckou tradicí jsou svatohubertské mše.

První dámy Masarykovy

Sto let české státnosti oslaví Krnované 28. října v 16 hodin shromážděním u památníku před gymnáziem.

Svatováclavský hudební festival 2018 v Krnově

Letošní ročník Svatováclavského festivalu SHF přivede do Krnova hudební výlety s Mozartem, Janáčkem a Dvořákem. Odehrají se v Koncertní síni sv. Ducha v Krnově, a to v pátek 26. října v 18.00 hod.

Vzorkovníky darovala muzeu v Karnole

Bývalí zaměstnanci Karnoly nabízí městu Krnovu historické dokumenty, aby sloužily jako exponáty v muzeu textilnictví. Například dezénové knihy z let 1909 až 1911 se našly v Rýmařově.

Filmaři hledají lokace a chlapce ve věku 9 až 13 let

Krnov, Jesenicko - Režisér Tomáš Klein, který pochází z Krnova a dokončuje studium filmové režie na FAMU, by jako svůj celovečerní debut chtěl natočit adaptaci knihy Citlivý člověk spisovatele Jáchyma Topola.

Na hřbitově došlo ke krádeži urny a hanobení ostatků

Zatímco obchody se už předzásobují věnci a svíčkami na Dušičky, v Bruntále mají pozůstalí jiné starosti. Musí zkontrolovat, zda se řádění vandalů a zlodějů náhodou netýkalo i hrobů jejich blízkých. 

Nejstarší fotka Krnova? Vyhořelý kostel na Cvilíně v srpnu 1865

Nejstarší známá fotografie Krnova zachycuje cvilínský kostel zničený požárem 21. srpna 1865.

Hasiči nacvičovali, jak zvládnou požár kostela na Cvilíně

FOTOGALERIE/ Skutečný požár zachvátil střechu krnovského poutního kostela na Cvilíně před 150 lety. Tehdejší hasiči se moc nevyznamenali. Než na Cvilín vytáhli primitivní stříkačky, už nemělo smysl věže a střechu zachraňovat, a tak jen vynášeli z hořícího kostela mobiliář.

Mají dosluhující zastupitelé úkolovat své nástupce? Jak kdy, platí v Krnově

Krnovské zastupitelstvo se před volbami naposledy sešlo 5. září. Při jednání se rozproudila diskuse, zda zastupitelé mají tak krátce před volbami přijímat závažná usnesení, která budou nějak úkolovat jejich nástupce po volbách.

Poznámka Fidela Kuby: Kam hlásit sestřelené letadlo?

Rád naslouchám pamětníkům. V roce 2012 mě navštívil pan Jiří Nálepa a dlouho jsme si povídali. Třeba jak se jako myslivec toulal po lesích u Roudna, Krasova a Karlovic. Jak v roce 1947 s kamarádkou přešli hranice do Polska, aby zkusili něco koupit.

Drama na Cvilíně. Žena a pes málem přišli na skále o život. Zachránil je místní

Koho trápí závratě, ať raději dál nečte. Drama, které se odehrálo minulý týden na Cvilíně na hraně nad propastí, není pro slabší povahy. Na vyhlídce s lavičkami hned vedle frekventované výletní stezky šlo o život.

Senior ve věku 86 let ukradl fixační krém Corega na zubní náhrady

Ochranka v hypermarketech nemůže mít sociální cítění. Babička s nízkou penzí, která poprvé v životě ukradla čokoládu vnoučkovi k narozeninám, vyžaduje stejně profesionální přístup jako protřelý zloděj recidivista.

OBRAZEM: Nafukovací hrad? Na skákání dětem stačí seno jako kdysi

Pamětníci mají dětství spojené se šplháním na stohy slámy a skákáním do sena. Dnes už nejsou balíky slámy ani sena načechrané kostky, které se ve stodole hážou vidlemi do třímetrové výšky.

Unikátní výstava poukáže na změny klimatu

Po Uherském Brodu, Velkém Meziříčí a Kopřivnici zamíří také do Krnova originální putovní výstava nazvaná Klima se mění. Změň se i ty!, která srozumitelnou formou seznamuje s fakty o dopadech globální změny klimatu, jejich příčinách a zejména možnostech, jak na ně mohou lidé reagovat.

Budoucnost Pavlovic zvítězila, ale Drozdovou prý Kotásek podrazil

Ve Slezských Pavlovicích drtivě vyhrála volby kandidátka starostky Lenky Drozdové Budoucnost Pavlovic. Sdružení dostalo 67 procent. Přesto lídr Drozdová ve funkci končí.

Podnikatel Masný oznámil, že břidlici chce zpracovávat v Polsku

Opavský podnikatel Radim Masný oznámil polským novinářům, že původně chtěl vybudovat závod na zpracování břidlice v Ostravě, ale nedávno změnil názor. Postaví ho v Prudniku.

Krnovské škrobárny jsou v kraji nejodpovědnější společnost

V soutěži Vodafone Odpovědná firma roku 2018 vyhlásili nejodpovědnější firmu: je to Krnovská škrobárna, spol. s r. o. Tento výrobce pšeničného škrobu současně skončil na druhém místě v kategorii Firma roku 2018 Moravskoslezského kraje. Výsledek nebyl překvapení. Už v roce 2007 se společnost Krnovská škrobárna v kraji stala firmou roku.

Svod koní připomenul krásu a sílu našich slezských noriků

Slezský norik je považován za nejčistšího potomka divokého koně. Je vizitkou cílevědomé plemenitby chladnokrevných koní v našem regionu. Několik těchto klidných siláků se představilo ve Spáleném.

Svatohubertské mše v okrese Bruntál

Okresní myslivecký spolek Bruntál pořádá každoročně hlavní Svatohubertskou pouť v Krnově na Cvilíně. Ta letošní proběhne 20. října od 10 hodin a budou ji provázet sólisté chrámového sboru sv. Martina i trubači. 

Šok: v Holčovicích našli jazyk Jana Nepomuckého

/FOTOGALERIE/ Otevírání schránky z věže holčovického kostela přihlížela celá obec. Slavnost začala tím, že starosta, archivář, historik a kněz tipovali, co asi bude uvnitř. Jazyk Jana Nepomuckého neuhodl nikdo.

Krnovská Armáda spásy zve na koblihový den

Den otevřených dveří chystají na Armádě spásy v Krnově. Ve čtvrtek 11. října bude hostům po celý den otevřeno v Komunitní centrum a v Nízkoprahové zařízení pro děti a mládež, které sídlí na Opavské ulici.

V Albrechticích starostu střídá Jana Murová

Volby do Města Albrechtic přinesou změnu. Starostu Luďka Volka na radnici vystřídá Jana Murová, místostarostu Martina Špalka nahradí Libor Švec.

Mauzoleum zhanobili vandalové, dnes je z něj muzeum Keilů

Město Albrechtice díky čerstvě opravenému mauzoleu rodiny Keil von Eichenthurn může ukázat zájemcům, jak se šlechtici a zámožní podnikatelé na sklonku habsburské monarchie připravovali na smrt. Keilové si postavili hrobku s antickým tvaroslovím a dórskými sloupy na kraji lesa pod vrchem Dubí.

Po Krnovských patriotech voliči chtěli změnu, po ANO kontinuitu

Nejvíc voličů dalo svůj hlas opozičním Krnovským patriotům a Hnutí ANO, které poslední čtyři roky řídilo krnovskou radnici. Voliči Patriotů chtějí v Krnově změnu, voliči ANO kontinuitu.

Poznámka Fidela Kuby - Volební úspěchy a pády

Úspěch Krnovských patriotů nepovažuji za náhodu. Už delší dobu sleduji jak obratně komunikují s veřejností i jak často jsou jejich lídři vidět mezi lidmi.

V krnovské kampani zaujaly balonky ANO

ANO má kreativní imagemakery, kteří umí zaujmout. Kdo by si pomyslel, že v předvolební kampani v Krnově bude nejsledovanějším tématem vypouštění balónků na náměstí.

Spolek Onko Niké funguje už dvacet let

Spolek Onko Niké v Krnově sdružuje ženy, které mají zkušenost se zhoubným onemocněním prsu. Letos slaví dvacáté výročí založení. A protože říjen je měsícem boje proti rakovině prsu, připravuje řadu akcí.

Vítězství Proti přehradě

V Nových Heřminovech se před čtyřmi lety v komunálních volbách ucházely o hlasy voličů ODS, KSČM a dvě sdružení nezávislých. Letos si voliči vybírali jen ze dvou kandidátek: Proti přehradě a Občané pro rozvoj obce. Vyhrálo sdružení Proti přehradě, ale jen těsně. Proti přehradě má čtyři zastupitele a Pro rozvoj obce tři. Najdou společnou řeč?

Soud rychle vrátil třem vyškrtnutým právo volit

Komunální volby v Karlově Studnánce od roku 2010 provází konflikty a soudy. Letos před volební místností stála ochranka a opět rozhodoval soud. Rozhodl velmi rychle.

Trička s Putinem jako suvenýr

Když americký řetězec Walmart zařadil do svého sortimentu trička se sovětskými symboly, následovala vlna kritiky a musel je stáhnout. Češi jsou k symbolům shovívaví a nevadí jim ani trička s Putinem.

Obchvat Krnova vede přes sestřelené letadlo a přes domy z doby bronzové

Loni se na stavbě obchvatu Krnova podařilo vykopat sovětské letadlo Iljušin Il-2 neboli Šturmovik. Letos archeologové našli sídliště z doby bronzové.

České korunovační klenoty: mistrovské repliky v Krnově

České korunovační klenoty jsou národní kulturní památkou a nejcennějším státním pokladem. Krnované je mohou obdivovat až do 25. listopadu ve Flemmichově vile.

Poznámka Fidela Kuby - Svátost manželství

Také v Krnově můžete připojit svůj podpis k petici na podporu manželství. Není to petice za prosazení nebo zrušení zákona, ale žádá rovnou změnu ústavy. Národ rozdělený přímou volbou prezidenta je varováním, že si s ústavou nemáme lehkovážně zahrávat.

V Krnově slaví Krnovští patrioti, v Bruntále ovládl volby Bruntál 2018

Volby v Krnově vyhráli nezávislí, kteří si říkají Krnovští patrioti. Vyplatily se jim čtyři roky v opozici i komunikace s potenciálními voliči po celé volební období. Volby v Bruntále vyhrál Bruntál 2018 v čele se současným starostou města Petrem Rysem. 

Výrobce hliníku v Břidličné hodlá investovat dvě miliardy

Břidličná má necelé čtyři tisíce obyvatel. Působí zde výrobce hliníku, který dává práci přibližně tisícovce zaměstnanců z celého regionu. Z těchto čísel je patrné, že pro Břidličnou je hliník nejdůležitějším prvkem z celé Mendělejevovy tabulky. A zdá se, že tomu tak bude i v budoucnu. Společnost AL INVEST Břidličná, a. s., (AIB) oznámila, že hodlá do rozšíření výroby investovat dvě miliardy korun.  

První den voleb na Bruntálsku: fronty se u uren netvořily

Úderem 14. hodiny se v pátek otevřely volební místnosti na Bruntálsku. Kuriózní situace nastala například v Karlově Studánce.

Němčináři soutěžili v synagoze

V krnovské synagoze proběhla soutěž pro žáky středních a základních škol na téma „Významné roky 1918,1938,1948,1968 v historii České republiky.“

Žena nahlásila napadení vlastním psem. Co s ním?

Krnovští strážníci vyrazili do bytového domu v Textilní ulice, když jim zoufalá žena nahlásila napadení vlastním psem. Strážníkům řekla, že před psem, kterého má dva měsíce, utekla oknem v koupelně a má strach se vrátit domů.

Dostane Krnov na Karnolu další peníze?

Ministr kultury Antonín Staněk navštívil v úterý Krnov a prohlédl si dílnu vzorkovny-dezinatury, kterou loni v prosinci poškodil velký požár.

OBRAZEM: Události před sto lety v Krnově žily i s Masarykem

Oslavy konce Velké války a vyhlášení První republiky v Krnově zorganizovala Společnost pro zachování kulturního dědictví, historie a romantiky agentura Gryff. Oslavy měly přenést účastníky do roku 1918.

Nové Heřminovy už deset let marně žádají o mediátora

Ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD) odmítl žádost Nových Heřminov, aby jednáním o přehradě pověřil mediátora. Zapojení mediátora ministři zemědělství odmítají už deset let.

Rudoltické nádraží po rekonstrukci vypadá jako před válkou

Obcím kolem osoblažské úzkokolejky se nedávno podařilo získat chátrající nádražní budovy i dotace na rekonstrukci. Nádraží ve Slezských Rudolticích prošlo renovací jako první, další budou následovat.

V Třemešné slavili 120 let jízdy prvního vlaku na Osoblažce

FOTOGALERIE/ Fanoušci parních lokomotiv si zakládají na tom, že používají stejnou terminologii jako dávní železničáři. Dobře vědí, že voda se do lokomotivy nenapouští, nepumpuje ani nedoplňuje. Správně se parní lokomotiva zbrojí vodou.

Bohušov zachvátila motorkářská Fichtlmánie

FOTOGALERIE/ Ať už motorista jezdí raději v autě nebo na pořádné motorce, v srdci mu navždy zůstává láska ke svému prvnímu motocyklu Jawa Pionýr.

Zvláštní rodinné vztahy

Krnov - Na žádost Policie ČR zasahovali strážníci Městské policie Krnov v jednom bytě v Petrovické ulici.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

https info

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT