VYBRAT REGION
Zavřít mapu

DALIBOR OTÁHAL

Dalibor Otáhal / Bruntálský a krnovský deník

redakce Bruntál

NEJNOVĚJŠÍ ČLÁNKY AUTORA

Soustružený betlém Pavla Rapušáka

Ve svém soustruženém betlému zachytil Pavel Rapušák své nejbližší – rodinu, přátele a sousedy.

Novoroční výstup na Uhlířský vrch a na Šelenburk

První den v Novém roce v Bruntále je už osmadvacet let spojen s Novoročním výstupem na Uhlířský vrch. V Krnově je zase novoroční tradicí už čtrnáct let příjemná rodinná procházka na zříceninu hradu Šelenburku.

OBRAZEM: Běh saunařů v Bruntále

Recese a veselé akce patří k oslavám konce roku. K těm patří i běh saunařů v Bruntále.

Jan Poštulka: Cílem je spokojený klient

/ROZHOVOR/ Ve vedení Horských lázní Karlova Studánka je od května ředitel Jan Poštulka. Za jeho vedení se v lázních začala využívat k léčbě místní rašelina.

AKTUALIZOVÁNO

Uvítejte Nový rok výletem na Praděd nebo Šelenburk

Už 44 let členové krnovského Klubu českých turistů (KČT) 1. ledna na Pradědu vyhlížejí zúčastníky Novoročního výstupu.

Také voda jako zdroj života patří do betléma v Jiříkově

Vánoce jsou časem betlémů. Lidé se na ně chodí dívat do kostelů, muzeí, galerií a dalších výstavních míst. V Jiříkově je betlém k vidění po celý rok.

Dalšího Anděla pro lepší svět dostal George Brady

Anděla pro lepší svět - Dětskou Mírovou cenu č. 122 obdržel na začátku prosince rodák z Nového Města na Moravě, přeživší osvětimský vězeň a celoživotní bojovník za lidská práva George Brady. Dřevořezbami s motivy anděla oceňují děti z řezbářské školy v Malé Morávce osobnosti u nás i ve světě, které se nějak zasloužily o mír.

Otužilci slavili Boží hod ledovou koupelí

Na Boží hod vánoční proběhl dvanáctý ročník přehlídky otužileckého plavání Bruntálský krystalek.

Mše svaté a betlémské světlo

Světlá Hora Pro betlémské světlo si mohou zajít lidé ve Světlé Hoře i v neděli 24. prosince od 14.30 do 16.00 hodin do místního kostela sv. Barbory a Kateřiny, podívat se na betlém a poslechnout si koledy. Půlnoční mše svatá zde bude sloužena přesně o půlnoci.

Vánoční běh saunařů

Skalní saunaři v Bruntále pořádají na sklonku roku skutečně exhibiční akci, je to Vánoční běh saunařů.

Půvabné Vánoce na bruntálském zámku

Bruntálský zámek ožil vánočním jarmarkem, v sobotu 16. prosince sem zamířili lidé za trhovci, kteří nabízeli řemeslné výrobky, vánoční dekorace a bezpočet nejrůznějších dárků pro radost.

OBRAZEM: Vánoce na zámku

Bruntálský zámek ožil vánočním jarmarkem, v sobotu 16. prosince sem zamířili lidé za trhovci, kteří nabízeli řemeslné výrobky, vánoční dekorace a bezpočet nejrůznějších dárků pro radost.

Sezona v Karlově začne večerním lyžováním

Vychutnat si jízdu na zasněženém svahu mohou už v pátek lyžaři v Karlově. Lyžařské středisko Ski Aréna Karlov právě zahajuje sezonu.

Bruntálskem zněly koledy

Chvíle pohody a sváteční nálady panovaly ve středu při setkání na akci Česko zpívá koledy. Lidé se sešli, aby si pro potěšení sobě i druhých společně zazpívali. V okrese Bruntál zněly koledy na třinácti místech.

Přijďte si společně s námi zazpívat koledy

Ve středu 13. prosince může každý zažít pohodovou vánoční atmosféru, kdy jsou si lidé blíž, pokud se setkají a společně si zazpívají krásné koledy. Od 18 hodin se potkáme na akci Česko zpívá koledy.

Na úterý se chystá jednání bruntálského zastupitelstva

Na svém posledním letošním zasedání se sejdou bruntálští zastupitelé. Zastupitelstvo města Bruntálu se uskuteční v úterý 12. prosince od 13 hodin v zasedací místnosti městského úřadu.

Vánoce jak za starých časů

Jak vypadaly oslavy vánočních svátků v minulosti, to přibližuje nová výstava na zámku v Bruntále. Je to období prostoupené náboženskou mystikou a oslavou narození Ježíše, ale také doba klidu a míru strávená v rodinném kruhu.

Během Adventu bude v Rýmařově co dělat

Během adventního období čeká na obyvatele Rýmařova nabitý program. Od 1. prosince, kdy bude na náměstí Míru za doprovodu různých hudebních a tanečních vystoupení slavnostně rozsvícen vánoční strom, připravili organizátoři až do konce svátků na dvacet akcí, z nichž si bude moci podle svého zájmu vybrat snad každý občan.

OBRAZEM: Rozsvícení vánočního stromu v Bruntále

V Bruntále patří k tradici slavnostního rozsvícení, že strom také dostane své jméno. Letos přišlo sedmdesát pět návrhů, ten vítězný vymyslel chlapec Tomáš Svoboda.

Svatohubertská mše v Třemešné: kostelem znělo halali

/FOTOGALERIE/ Nedělní mše v kostele v Třemešné byla věnována poctě české myslivosti, farář Jan Randa sloužil svatohubertskou mši.

Zubatá žába baví i její autory

Víte, že v Bruntále se v minulosti nacházel vstup do pekla? Ten byl ale později zazděn. Zevnitř.

Obří čáp pro Babiše

Od úterý má farma Čapí hnízdo nový přírůstek, sochu největšího čápa. Je z Jeseníků.

Bruntál možná bude mít více strážníků

Od ledna příštího roku se možná rozrostou počty bruntálských městských strážníků, a to o pět lidí.

Bruntál nabízí testy na drogy

Rodiče v Bruntále dostanou možnost ověřit si, zda jejich dítě užívá nějaké drogy. Od listopadu totiž bruntálská radnice zájemcům zdarma nabídne testy na detekci návykových látek.

Řád TGM pro Petra Becka

Prezident republiky propůjčil Řád Tomáše Garrigua Masaryka I. třídy Petru Beckovi z Bruntálu.

Městem projde lampionový průvod

Halloweenský lampionový průvod projde v pondělí 30. října Vrbnem pod Pradědem.

OBRAZEM: Svatohubertská pouť na Cvilíně

Krnov – Poutní kostel Povýšení svatého Kříže a Panny Marie Sedmibolestné byl v sobotu 21. října v 10 hodin místem svatohubertské pouti.

Lístky na Nohavicu zmizely během pár minut

Během několika desítek minut se vyprodaly všechny lístky na benefiční koncert Jarka Nohavici v Městském divadle v Rýmařově

Myslivecké tradice ve Světlé Hoře

Svatohubertská mše ve Světlé Hoře se stala jedním z působivých závěrů letošních oslav 750. výročí založení obce.

Řezbář se chystá na antické bohy

Zeus, Poseidon a další postavy antických bájí najdou své místo v galerii proslavené betlémem.

Myslivecká mše s ukázkou pasování

K velmi působivým mysliveckým zvykům a tradicím patří Svatohubertské mše. Díky nim se veřejnost může seznámit i s některými starodávnými mysliveckými rituály.

Hudební lahůdka ve Společenském domě

Koncert uznávaného jazzového seskupení Ondřej Štveráček Quartet feat. Gene Jackson si mohou hudební fanoušci vychutnat v úterý 24. října v Bruntále, začátek je v 19 hodin ve Společenském domě.

Spisovatel Neuwirth vzpomínal na časy, kdy se s přáteli zpívalo

Svou prozatím poslední knihu Zelené dědictví představil čtenářům spisovatel Štěpán Neuwirth na besedě ve Vrbně pod Pradědem, vyšla v srpnu letošního roku.

OBRAZEM: Příběhy z hor

Fotografie s přírodní tematikou a také výrobky z paroží mohou vidět návštěvníci výstavy nazvané Příběhy z hor. Ve středisku Střecha ve Vrbně pod Pradědem se představují se svou tvorbou a celoživotní zálibou a láskou manželé Liběna a Josef Beranovi ze Šternberka.

Výlet za tajemnými kameny

Výpravu z Andělské Hory po staré poštovní cestě do Vrbna pod Pradědem za tajemnými popsanými kameny mohou podniknout zájemci spolu s organizátory z Klubu Za starý Bruntál.

Svatohubertská mše k poctě mysliveckých tradic

Svatohubertská mše v Malé Morávce přilákala v sobotu 7. října myslivce, lesníky, přátele myslivosti a přírody.

Saunový svět v Bruntále dostává konkrétnější podobu

V Bruntále udělali další krok k rozšíření místního wellness centra o přístavbu s několika saunami. Saunový svět přijde na třicet milionů.

Donaha zahraje naposledy

Poslední koncert má před sebou kapela Donaha. Čtveřice muzikantů z Bruntálu a Nové Pláně se rozloučí se svými fanoušky v sobotu 30. září od 18 hodin v restauraci na fotbalovém stadionu v Bruntále, vstup je dobrovolný. Jako host vystoupí šumperská kapela Trocha klidu.

Šermíři na Sovinci

Historická akce opět láká na hrad Sovinec, v sobotu 30. září a v neděli 1. října diváky pobaví kejklíř a fakír Zdeněk Vlček.

Kniha o Bruntále

V Městském informačním centru na náměstí Míru a na autobusovém terminálu v Bruntále si zájemci mohou zakoupit knihu nazvanou BRUNTÁL – Příběh nejstaršího města.

Ukončení zámecké sezóny v Janovicích

Závěr sezony na zámku v Janovicích bude patřit divadelnímu představení Věnce, s kterým přijede polský divadelní soubor Troche Lipa.

Hasiči společně darovali krev

Darovat krev přišlo v Bruntále patnáct dobrovolných hasičů.

Malované zpívání

Práce žáků Základní umělecké školy Bruntál mohou vidět diváci na nové výstavě v Galerii v kapli v Bruntále, výstava má název Malované zpívání 2.

Výstava zvířectva ve Vrbně

V areálu skláren ve Vrbně proběhne výstava domácího zvířectva. Návštěvníci uvidí králíky, drůbež, okrasné a užitkové holuby včetně holubů poštovních, expozici hrdliček, andulek, papoušků a bažantů.

Vodní záchranáři na Slezské Hartě mají sezonu za sebou

První sezonu má za sebou nové molo vodních záchranářů na Slezské Hartě.

Automotoklub ve Vrbně oslaví své výročí akcí v kempu Dolina

Úctyhodných 65 let od založení automotoklubu si připomínají příznivci motorismu ve Vrbně pod Pradědem, akce se uskuteční v sobotu od 13 do 19 hodin v areálu autokempu Dolina v Ludvíkově. Návštěvníci uvidí nejrůznější vozidla mnoha továrních značek i nejrůznějšího stáří.

Vycházka za dějinami města

Komentovanou vycházku po Bruntále v rámci Dnů evropského dědictví připravil na neděli 17. září Klub Za starý Bruntál.

Benefiční koncert pro kostel

Poslechnout si pěkný koncert v působivém prostředí kostela a přispět tak na opravu památky. Tuhle příležitost mají lidé v pátek 15. září ve Vrbně pod Pradědem.

Vrbenská padesátka

Oblíbená turistická akce Vrbenská padesátka se koná tuto sobotu 16. září, jde o 47. ročník tohoto dálkového pochodu.

Víkendový Festival řízků láká gurmány do Malé Morávky

Řízky klokaní, pštrosí, vepřové, telecí, krůtí, jelení, srnčí, žraločí i smažená žabí stehýnka čekají na návštěvníky tradiční kulinářské akce.

  • 1
  • 2

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT