„Češi mají přirozený cit pro výhodný poměr ceny a nabízené hodnoty. Proto není divu, že milují kombíky,“ říká Marek KniežaTipCars.com.

„Varianty kombi tvoří dlouhodobě téměř třetinu nabídky ojetin. Také je to ale kategorie, kde je nejrychlejší rotace inzerce,“ doplňuje Marek Knieža.

Druhou nejsilnější kategorií jsou SUV. Ta měla ještě před pěti lety podíl na inzerci kolem 15 %, ale poslední dva roky se drží na hodnotě 23 %. Třetí místo mezi ojetinami tvoří s 21 % karoserie typu hatchback.

close Škoda Superb info Zdroj: Se souhlasem TipCars.com zoom_in Škoda Superb.

Trhu nových aut vévodí SUV

V porovnání s trhem nových vozů je přitom situace jiná. Tam mají jasný náskok SUV – jejich podíl dosahuje dvojnásobku ojetin. Ke konci roku 2023 se podle údajů SDA jednalo o 45 procent, k letošnímu dubnu pak číslo stouplo o dva procentní body na 47 %. Kombíky jsou u nových aut zastoupeny pětinou, hatchbacky mají zhruba 17 procent.

„Zatímco nové auto má často plnit roli společenského statusu, ojetinu si lidé pořizují jako spolehlivého dělníka, parťáka pro aktivní životní styl nebo člena rodiny,“ nabízí vysvětlení Marek Knieža. V zemi s hluboce zakořeněnou kulturou chataření, zahrádkaření a turistiky je kombi podle něj univerzální odpovědí na jakýkoliv požadavek.

Jedničkou kombíků je trojková oktávka

Nejpopulárnějším modelům kombi vévodí domácí modely. Jedničkou je Octavia Combi třetí generace s podílem 8 % a průměrnou cenou 300 000 Kč. Nejlevnější Octavie přitom začínají na poloviční částce, tedy kolem 150 000 Kč.

Druhé místo v inzerci patří Superbu Combi třetí generace s 5% podílem a průměrnou cenou 670 000 Kč. Skromnějším zájemcům stačí na vlajkovou loď značky Škoda zhruba čtvrt milionu.

Zhruba 4% zastoupení v nabídce ojetých kombíků má čtvrtá generace Octavie. Průměrná cena odpovídá Superbu, nejlevnější kusy se ovšem pohybují v pásmu pod 400 000 korun.

close Hyundai i30 info Zdroj: Se souhlasem TipCars.com zoom_in Hyundai i30.

Pořadí bez mladoboleslavských modelů by ovládla dvojice kombíků Hyundai i30 třetí generace a Volkswagen Passat Mk8. Oba tvoří 3 % nabídky. Zatímco korejský rodák z českých Nošovic má průměrnou cenu 390 000 Kč, „německý Superb“ je o 100 tisíc výše. Oba modely se však potkávají ve spodním cenovém spektru – nejlevnější zástupci se v inzerci pohybují kolem 200 tisíc korun.

Symbolický bronz si odváží sedmý Golf s necelými 2 %. U něj by si zájemce měl nachystat zhruba 300 000 Kč. Pokud se spokojí s modely z prvních roků produkce a vyšším nájezdem, stačit mu může již 150 tisíc.

Top 10 kombíků na trhu ojetin

  1. Škoda Octavia III 8 %
  2. Škoda Superb III 5 %
  3. Škoda Octavia IV 4 %
  4. Škoda Fabia III 4 %
  5. Škoda Octavia II 4 %
  6. Hyundai i30 III 3 %
  7. VW Passat VIII 3 %
  8. Škoda Fabia II 3 %
  9. VW Golf VII 2 %
  10. Škoda Superb II 2 %