Považuji to za nedemokratické, zkratkovité a absurdní. Komu byste tuto větu na adresu spolustraníků a kolegů přisoudili? Moravskoslezskému hejtmanovi Ivo Vondrákovi (ANO) nebo ostravskému primátorovi Tomáši Macurovi (donedávna člen ANO)? Kdeže. Vyřkla ji senátorka a pražská zastupitelka Hana Kordová Marvanová (za ODS), když ji trojblok Spolu vyloučil ze svého klubu na magistrátu.

V médiích je z toho poprask, mluví se o potlačování jiných názorových proudů, uniformitě, tvrdé ruce. Avšak stranické odchody, ba vyhazovy nejsou ničím výjimečným. Když sociální demokrat Karel Machovec několikrát nehlasoval proti Klausově vládě, tehdejší předseda Miloš Zeman mu pohrozil vyhazovem. Poslanci Josef Wagner a Tomáš Teplík byli z ČSSD vyloučeni. Kdyby neodešel Václav Klaus ml. sám a nezaložil Trikolóru, dopadl by v ODS totožně. V partajních strukturách zkrátka platí, že pokud člověk v klíčovém okamžiku (volba prezidenta nebo primátora) není loajální, balí si fidlátka a jde.

Kateřina Perknerová
Kdo není s námi, je proti nám. I dnes?

Ivo Vondrák se v dresu ANO dvakrát stal hejtmanem. Macura třikrát primátorem. Vondrák uvedl, že nemá kam ustoupit, neb hnutí začíná být krajní levicí. „Při politice, kterou děláme, s námi nikdo do koalice nepůjde,“ řekl Novinkám. A dodal, že v ANO se buď stáváte sluhou, nebo nepřítelem. S takovým pohledem může členem hnutí zůstat jen stěží.

Ve středu se ukáže, zda Macura, který si stěžuje na nátlak centra na jeho odvolání z primátorské funkce, svoji pozici ustojí. Pokud je pro Ostravu zásadním přínosem, měl by. Ale z hlediska stranické logiky si na postup vedení stěžovat nemůže. Je to stejné v ANO jako v ODS nebo kdysi v ČSSD.