Kostel se nachází v těsné blízkosti Památníku Velké Moravy, ke kterému směřuje vchodem a svou čelní stranou. Půdorys má tvar rotundy a symbolizuje velkomoravský kostel. K tomuto významnému období českých dějin odkazují i dvě mohutné, k sobě mírně nakloněné věže tvořící čelní stranu budovy. Představují totiž dva slovanské věrozvěsty – sv. Cyrila a Metoděje.
Ty pozval tehdejší kníže Rastislav, aby na Velkou Moravu přinesli křesťanskou víru. Jak se můžeme dočíst například na serveru projektu Staleté kořeny, věrozvěstové kromě víry přinesli i tehdy barbarskému slovanskému národu novou plodinu – okurky. Kdo má tuto zeleninu rád, ten za ni může jít poděkovat třeba právě do kostela Svatého Ducha. Ale zpátky k jeho architektuře.
Symbol otevřenosti a lehkosti
Venkovní opláštění hlavní lodi je vytvořeno ze skla. Tento materiál byl použit z toho důvodu, aby do stavby mohly pronikat sluneční paprsky jako symbol darů Ducha svatého a otevřenosti církve. Nosnou část hlavní lodi pak tvoří dvanáct sloupů připomínajících dvanáct apoštolů. Střecha, jak uvádí například server Úžasná Morava, svým tvarem čtvrtkruhového oblouku má připomínat zase baldachýn a vzbuzovat v pozorovateli lehkost a vznášení.
Kostel Svatého Ducha v letošním roce slaví své dvacetiny. Jeho budování začalo v roce 2002. Dne 5. října 2014 byl pak slavnostně požehnán biskupem Pavlem Posádem. Jak uvádí Jiří a Naděžda Tuzovi na svém webovém portálu Zars, pro svou dlouhou výstavbu si kostel mezi místními vysloužil přezdívku Temelín.
Dosud stavba spolkla více než 100 milionů korun s tím, že interiér není kompletní. Dovybavuje se postupně podle toho, kolik je zrovna volných peněz. Například letos v dubnu byly instalovány další čtyři okenní vitráže. Nyní by mělo být v okenních rámech osázeno 14 vitráží z celkového počtu 120.
„Každá přijde zhruba na 100 tisíc korun, což bude celkem u všech činit 12 milionů korun. Scházejí se na to finanční prostředky z darů lidí, kteří své peníze přímo pro pořízení vitráží určí,“ řekl Deníku před časem staroměstský starosta Kamil Psotka. Na vitrážích jsou zobrazeny výjevy z Nového zákona, vztahující se k Duchu Svatému, jemuž je kostel zasvěcený. Autorem myšlenky těchto zobrazení je akademický malíř Jan Jemelka z Olomouce.
V hledáčku fotografů
Působivá stavba je nijak překvapivě častým cílem fotografů. Zaujala například i Aleše Kovarse ze Starého Města. „Jedná se o jednu z nejvýraznějších staveb ve Starém Městě. Náměstí Velké Moravy je krásné nejen ve dne, ale i v noci. Pro nás fotografy se při večerním osvětlení jedná o vděčný objekt k zachycení působivé atmosféry večerního Starého Města,“ prozradil Aleš Kovars, jehož snímky si můžete prohlédnout v naší fotogalerii.