VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Ztráty a nálezy ve městech: Kočárky, gril a dokonce i kozel

Nejčastěji města uschovávají klíče a mobilní telefony, nechybí ale ani zvířata a další „perly".

1.7.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

Člověk by si řekl, že oddělení ztrát a nálezů ve městech na Opavsku a Bruntálsku nemohou skýtat žádné velké kuriozity. Opak je však pravdou, a tak kromě klasiky ve formě mobilních telefonů či klíčů většinou není nouze ani o takové kousky, u kterých se člověk alespoň na malý moment pozastaví a zasměje.

Příkladem je třeba Vítkov, kde u městských policistů jednu dobu přebýval živý kozel. „Je to už sice dost roků zpátky, ale skutečně jsme jej ve ztrátách a nálezech evidovali. Stejně jako několik papoušků. Pokud totiž nějaké zvíře odchytneme, musíme jej evidovat jako nález," vysvětlil vedoucí strážník Městské policie Vítkov Roman Mišáček.

DEJ SI PRACHY DO POŘÁDNÝ RULIČKY?

Tato slova zní ve známé písni Richarda Müllera. A možná se jimi ve Vítkově řídila také neznámá osoba, avšak nepříliš úspěšně. „Ve ztrátách a nálezech registrujeme větší sumu peněz, konkrétně se jedná částku v řádech desítek tisíc korun. Byly nalezeny svázány v ruličce, domníváme se, že pocházely z trestné činnosti. Zatím se o ně nikdo nepřihlásil," konstatoval dále Roman Mišáček s tím, že v letošním roce zatím ve Vítkově evidují sedmdesát různých nálezů.

Nechybí v nich dále třeba berle, francouzské hole, okapová roura či motorkářská helma. Opavské oddělení ztrát a nálezů v současnosti eviduje přes čtyři sta nalezených věcí. Mezi nimi je například stovka jízdních kol, více než padesát dotykových nebo tlačítkových mobilů a necelých dvě stě peněženek.

„Kromě toho evidujeme i klíče, batohy, a dokonce kočárky. V dřívějších dobách jsme tu měli i jeden autovrak a jeden přívěsný vozík," říká vedoucí odboru vnitřních věcí opavského magistrátu Petr Sordyl. Součástí opavských ztrát a nálezů ale v minulosti byl už třeba i hasičský přístroj, televizor, invalidní vozík nebo pohřební urna.

Podle nového Občanského zákoníku musí být nalezené věci uschované tři roky a pak přecházejí do majetku magistrátu. „Dál už nepoužitelné předměty jsou zlikvidované a ty použitelné si magistrát ponechává pro svou potřebu. Neprodává je, protože nemůže přebírat záruku za jejich skutečný stav," konstatuje Petr Sordyl.

Jak postupovat při hledání ztracené věci? Dotyčný by měl navštívit podatelnu magistrátu, ztrátu nahlásit a předmět podrobně popsat. Ideální je doklad o jeho zakoupení. Když popis s nalezenou věcí souhlasí, poradí mu pracovnice podatelny další postup.

„Peněženky se k nám dostávají zpravidla prázdné, ale už se nám stalo, že byly odevzdané přímo nalezené peníze. V poslední době stoupá počet nalezených mobilních telefonů a letošní rok by se u nás dal nazvat „rokem mobilů". Přístroje bývají zablokované a bez nabíječek, takže jsou pro další používání nevhodné a bylo by jen dobře, kdyby se s nimi skuteční vlastníci znovu setkali," dodává Petr Sordyl.

V Krnově stejně jako v jiných městech poctiví nálezci na úřad nejčastěji nosí klíče, mobilní telefony a jízdní kola. „Zatím se nám zde nahromadilo zhruba 200 nálezů. Za letošní rok prozatím evidujeme 28 nálezů. Z toho už se třetina vrátila k majiteli," uvedla mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Někdy se ale nepodaří majitele vypátrat ani podle jasných indicií. „Například máme snubní prsten s vyrytým jménem a datem svatby, jehož majitele jsme nenašli, byť jsme pátrali i na Opavsku a Bruntálsku. Poslední raritou je podomácku vyrobený gril včetně termostatu a roštu, připravený k okamžitému použití. Pravděpodobně někomu vyskočil z přívěsného vozíku při jízdě na kruhovém objezdu v Krnově," doplnila Dita Círová.

Autor: Redakce

1.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Svatbu měli v úvalenském kostele 21. září roku 1957. Jaký mají po šedesáti letech soužití recept na dobré manželství?

Anička a Josef jsou spolu šedesát let, jaký mají recept na dobré manželství?

Kryštof Krsek

Pistolář Kryštof Krsek ovládl mistrovství republiky

Do Jeseníků se vrátil majestátní orel skalní, po více než sto letech

Pro milovníky přírody je to výborná zpráva. Do Jeseníků se po více než sto letech vrátil orel skalní.

Kniha o Bruntále

V Městském informačním centru na náměstí Míru a na autobusovém terminálu v Bruntále si zájemci mohou zakoupit knihu nazvanou BRUNTÁL – Příběh nejstaršího města.

Sál na školení i oslavy

Výstavbu nového kongresového sálu dokončili v minulých dnech v Horním Benešově. Sál se nachází v Nerudově ulici a jeho kapacita je 80 osob.

Čtenáři lovili užovky objektivem

Článek v Deníku, že herpetologové hledají důkazy o výskytu užovky podplamaté na Krnovsku, měl velký čtenářský ohlas.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení