VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zateplení Latzelova domu má své odpůrce, ale i příznivce

Místostarosta Krnova Michal Brunclík informoval krajský úřad, že zateplení historických domů, které jsou dílem Ernsta Latzela, považuje za nešťastné. Polystyren na fasádě rozpoutal zajímavou diskusi.

21.1.2015 8
SDÍLEJ:

Ernst Latzel postavil tento dům jako honosný hotel. Dnes zde sídlí střední škola. Při přestavbách sice dům přišel o ozdobné prvky, ale styl zůstal zachován. Je správné zateplit historickou fasádu polystyrenem? Vedení Krnova proti tomu protestuje.Foto: Stanislav Bačovský

Místostarosta Michal Brunclík upozornil investiční a majetkový odbor krajského úřadu, že autorem zateplovaných budov z roku 1903 je významný krnovský stavitel, projektant a architekt Ernst Latzel.

Vyjádřil obavy, že zateplování cihlového zdiva o tloušťce přes půl metru je mrháním financí a současně hyzděním architektonických hodnot nevhodným materiálem polystyrenem.

Dopravní školou prý dnes profukuje

V těchto budovách sídlí Střední odborná škola dopravy a cestovního ruchu (SŽDCR). Její ředitel Zdeněk Klein je přesvědčen, že Brunclíkova kritika zateplení fasády snižuje dlouholetou snahu školy o opravu rozpadajících se budov.

„Řadu let jsme usilovali o opravu chátrajících budov, které hyzdí vjezd do Krnova, a když se nám podařilo získat prostředky z kraje a evropských fondů, stali jsme se ze strany vedení města terčem kritiky, která ovšem nemá žádné opodstatnění," reagoval Klein.

Vadí mu, že místostarosta Krnova ani novináři, kteří informovali o jeho dopise adresovaném krajskému úřadu, nejsou odborníci na energetiku.

„Kdyby nás někdy navštívili, sami by zjistili, jak budovou profukuje a všude uniká teplo i přes celodenní vytápění. Před zahájením rekonstrukce jsme vyhotovili energetický audit, který jasně definuje, že bez zateplení, i přes padesáticentimetrové zdivo, se studenti a zaměstnanci tepla v budově nedočkají. Navíc se vynaložené investice vrátí," doplnil Klein.

Nejde o památkově chráněné stavby

Místostarosta Brunclík vzkázal krajskému úřadu, aby při plánování rekonstrukce historicky významných budov na území města příště respektoval snahu místní samosprávy o zachování kulturních a společenských hodnot pro budoucí generace. Připomenul také další významné Latzelovy stavby na území Krnova jako jsou radnice, Larischovy vily nebo fara.

Ředitel školy Zdeněk Klein v tom ale nevidí problém. Připouští, že sice jde o budovy významného autora, ale rozhodující je, že nejsou oficiálně památkově chráněné.

„Komplex, který spravuje naše škola, tvoří budovy na Revoluční ulici s čísly popisnými 94, 92, 90, 88. Na pohled vypadají jako tři budovy. Všechny nejspíš navrhl Ernst Latzel. Na rohové budově bývalého hotelu a na sousední budově s číslem 92 již několik desetiletí není po neorenesanční fasádě a jednotném stylu ani památky.

Vzhledem k tomu, že budovy chátrají již několik desetiletí a jejich původní podoba byla zničena již za socialismu, nejsou vedeny jako památkové stavby," vysvětlil ředitel Zdeněk Klein proč zateplení Latzelovým budovám nejen že neuškodí, ale polystyren jim dokonce vylepší estetiku a dodá jim kompaktní vzhled.

Diskuse čtenářů

Na našem webu se k tomuto tématu rozběhla zajímavá diskuse, do které se zapojili zastánci i odpůrci zateplování dopravní školy.

„Ten barák, ulice, okolí i nádraží jsou už natolik ohyzdné, že se řediteli nedivím, jak uvažuje," konstatoval jeden z diskutujících. „Ať se město výrazně podílí na úhradách za energie a všichni budou spokojeni," přišel s námětem na řešení další čtenář.

V diskusi zazněla otázka, co dělalo město v době, když se na protější straně Revoluční ulice bouraly historické objekty slévárny nebo zemědělské školy.

Dnes už není co zachraňovat?

Mnozí čtenáři také reagovali na srovnávací fotografie původního neorenesančního hotelu Ernsta Latzela a současné fasády dopravní školy. „Kdyby ta budova vypadala jako před léty, tak bych se tomu polystyrenu bránil. Ale tomu současnému paskvilu už ten polystyren nijak neublíží. Na tom už není nic historicky významného," uvedl další diskutující.

„To že zmizí hnusná opadávající fasáda a studenti a učitelé budou moci pracovat v lepších podmínkách je rozhodně větší plus, než výkřik města, které nemá pravděpodobně nic lepšího na práci. Pokud je ta „památková" budova tak významná, tak proč město nekřičelo dříve nebo se nepostaralo o její nápravu?" vznesl dotaz další diskutující.

Jeden z kolemjdoucích připomenul, že Latzel byl pouze jedním z mnoha slavných architektů, kteří před sto lety dali Krnovu specifickou tvář.

„Kteří architekti se podílejí na současné podobě města? Budou následující pokolení obdivovat také jejich díla? Přece nejde jen o současnost, ale i budoucnost. Takže za mě: prznit historické budovy polystyrenem NE, vrátit stavbě vzhled na historické fotografii ANO," přidal se na stranu odpůrců teplého polystyrenu.

Čtenáři také upozornili, že sporné zateplení čeká i některé další neorenesační budovy v okrese Bruntál.

Autor: František Kuba

21.1.2015 VSTUP DO DISKUSE 8
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Borůvkové hody v Malé Morávce.

Borůvkové hody lákaly do Jeseníků

Dožínky ve Slezských Rudolticích na Osoblažsku jsou připomínkou tradic a oslavou sklizené úrody.
57

OBRAZEM: Dožínky ve Slezských Rudolticích na Osoblažsku

OBRAZEM: Nové Heřminovy Rockem proti přehradě

/FOTOGALERIE/ Nové Heřminovy hostily šestý ročník rodinného festivalu Rockem proti přehradě.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Naučná stezka Kabátův kopec připomene také cvičiště sovětských okupačních vojsk

Máme si působení sovětských okupačních vojsk v našich městech připomínat, nebo se raději snažit na tyto události zapomenout?

OBRAZEM: Sraz historických vozů Škoda v Bruntále

/FOTOGALERIE/ Náměstí Míru v Bruntále zaplnily skoro dvě stovky vozů Škoda 110R Coupé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení