VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zámek v Janovicích se otvírá

Janovice u Rýmařova - Zámek v Janovicích by si rozhodně zasloužil více pozornosti. A to jak návštěvníků, tak v prvé řadě restaurátorů a stavebníků. Ale nevyřešené majetkové soudní spory vše komplikují a znemožňují potřebné zásadní opravy.

27.6.2012 2
SDÍLEJ:

Zámek v Janovicích u Rýmařova. Historická podoba z počátku 20. století.Foto: Ľubica Mezerová

Spory o vlastnictví zámku se vlečou už příliš dlouho a městu Rýmařovu už došla trpělivost a rozhodlo se převzít janovický zámek alespoň do zápůjčky od ministerstva vnitra. Vznikl projekt Vivat historia.

Léto na zámku

„Cílem projektu je zpřístupnit janovický zámek veřejnosti a využít jeho prostory pro kulturní akce v sezoně 2012. Návštěvníci se po celé léto mohou těšit na koncerty, autorská čtení, víkendový historický festival, pravidelné komentované prohlídky zámku a výstavu historických fotografií a výtvarných prací," uvedla ředitelka Městského muzea Rýmařov Lenka Baborovská. Právě rýmařovské muzeum je iniciátorem projektu a má na starosti akce na zámku.

Ten byl kromě obřadní síně města dlouhou dobu bez jakéhokoli využití, zcela prázdný a kromě několika málo prohlídek nikdy nebyl pravidelně zpřístupněn veřejnosti.

Přijede potomek hrabat Harrachů

Tento pátek by ale do zámku měl vstoupit život, na programu je slavností zahájení sezony.

„Slavnost si nenechá ujít ani potomek posledních majitelů zámku, Harrachů, hrabě Johann Podstatzky-Lichtenstein s rodinou, který se v janovickém zámku narodil a od prvopočátku s muzejníky na projektu spolupracuje. Hosty slavnostního zahájení čeká koncert barokní hudby, křest souboru historických pohlednic, vernisáž velkoformátových historických fotografií a dětských výtvarných prací na téma Život na zámku," informovala ředitelka Lenka Baborovská.

Do aktivit projektu se výtvarně zapojily děti ze škol na Rýmařovsku i v polském Ozimku a sociálně terapeutické dílny Buřinka při Diakonii ČCE Rýmařov.

Akce začne v pátek v 17 hodin křtem historických pohlednic. O půl hodiny později následuje koncert barokní hudby a v 18.30 hodin je na řadě vernisáž velkoformátových dobových fotografií zámku a výtvarných děl místních dětí.

Autorská čtení

Výstava i zámek budou přístupné od července do září. Během července a srpna proběhnou také dvě autorská čtení, 12. července v podání Petry Braunové a Jitky Smutné a 2. srpna v podání Ireny Šindlářové. Zámecká sezona vyvrcholí v září víkendovým historickým festivalem s ukázkami středověkého ležení a celou sezonu zakončí 11. října koncert vážné hudby.

Autor: Dalibor Otáhal

27.6.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Některé obce mají své vrty zdrojů pitné vody

Ilustrační foto

Tábor uzavírá přihlášky

Vyhláška O nočním klidu

Vyhláška O nočním klidu, schválená krnovskými zastupiteli na jejich červnovém zasedání, nabyde účinnosti už v pátek 7. července.

Infocentrum testuje elektrokola

Minulý týden zaměstnanci Městského informačního centra v Bruntále zkoušeli nová elektrokola na okruhu kolem Slezské Harty.

V přírodovědné soutěži došli až do finále

Mladí přírodovědci z Břidličné mají na svém kontě další úspěšnou účast v soutěži.

Patnáct let partnerství, města Krnov a Prudnik je chválí

U příležitosti oslav patnáctileté spolupráce starostka Krnova Jana Koukolová Petrová a starosta Prudniku Franciszk Fejdych podepsali deklaraci o pokračování partnerství mezi oběma městy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies