VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahradníci sklízí ze stromů první krvavá jablka

Region - Zahrádkáři, kteří předloni podlehli reklamě na atraktivní červenomasá jablka a obětovali řádově 300 až 700 korun za jeden stromek, se v těchto dnech dočkali své první sklizně. Zjišťují, které odrůdy jsou opravdu červené zvenku i zevnitř a u kterých je reklamní agentury nalákaly na počítačem upravené fotky jablek vylepšené o červenou barvu.

22.10.2015
SDÍLEJ:

Červenomasá odrůda Baya Marisa. Foto: Deník/Fidel Kuba

V zahraničí se červenomasá jablka začala pěstovat z estetických a ze zdravotních důvodů.

Krvavě rudé plátky nebo křížaly se perfektně vyjímají v ovocných lahůdkách, na slavnostních tabulích, v dekoracích nebo na vánočním stromečku. Mnozí také věří v blahodárné účinky moštu z krvavých jablek. Vychází z předpokladu, že zatímco běžné jablko má antioxidanty a barvivo zkoncentrované jen ve slupce, ty červenomasé jich musí mít vysoký obsah v celém objemu. Proto se křížaly a mošty z krvavých jablek prodávají v prodejnách zdravé výživy dvojnásobně dráž než stejné produkty z obyčejných klasických jablek.

Čeští zahrádkáři zatím většinou červenomasá jablka znali jen z okrasných odrůd, které mají podřadnou chuť jako pláňata. Když se začaly červenomasé jabloně objevovat v nabídce zasilatelských služeb, někteří zahradníci podle fotografií očekávali převratnou novinku.

Mičurinova Rudá Vlajka?

Zkušení pomologové ale skepticky upozorňovali, že podobné experimenty dělal už Mičurin, ale nikdy se v českých sadech a zahradách dlouhodobě neuchytily. Krásná rudá barva totiž bývá často spojena s podprůměrnou chutí.

„Tyto červenomasé odrůdy jablek jsou silně podobné Mičurinově odrůdě Rudá Vlajka, u které je v popisu uvedeno, že je odolná na mráz a choroby, ale chuťové vlastnosti jsou fádní nakyslé. Jestli to opravdu nakonec není jenom znovuobjevená Rudá Vlajka pod moderním názvem. Je to reklamní tah prodejců šlechtitelů starý již sto let. Tuhle jsem četl starý c.k. katalog ještě z doby před první světovou válkou a jablko s červenou dužinou tam nabízeli taky. Pokaždé se na to pár tisíc lidí nachytá a pak se na to zapomene. Než zase někdo nabídne další úžasnou novinku poskytující skvělý růžový mošt a dokud se najde dost lidí ochotných vypláznout tisíc korun za dva špičáky," varoval před předčasným optimismem jeden z diskutujících na ovocnářském webu zahrada.cz.

Krájení a ochutnávání

A jak to dopadlo v našem regionu? Hlavně v USA, Německu, Švýcarsku nebo Holandsku má pěstování červenomasých jabloní tradici. Zahraniční zahradníci znají přes deset červenomasých odrůd jabloní. U nás jsou nejčastěji nabízeny jako novinka odrůdy Baya Marisa, Red Devil a Red Love. Jablka z rudého ďábla Red Devil sice chutnají skvěle, ale namísto krvavé dužiny mají v našich končinách jen načervenalý nádech těsně pod slupkou. Podobné náznaky načervenalé dužiny čeští sadaři dávno znali třeba u staré osvědčené odrůdy Kalvil. Zdá se, že fotografie rudých ďáblů na stránkách e-shopů byly upravené v počítači nebo dozrály v úplně jiných klimatických podmínkách.

Naproti tomu odrůda Baya Marisa vypěstovaná na Krnovsku je na řezu nádherně sytě rudá a dokonce z ní kape krvavá šťáva.

Estetika je na jedničku, ale chuťově Baya Marisa asi nikdy nebude konkurovat osvědčeným odrůdám.

Výstava se letos nekoná

Bohužel veřejnost se s novými ani s klasickými odrůdami jablek letos neseznámí.

Tradiční okresní výstava ovoce a zeleniny spojená s volbou jablka roku v krnovském paláci Silesia se letos nekoná. „Je to organizačně i finančně dost náročné, tak jsme se dohodli, že budeme pěstitelskou výstavu pořádat co dva roky. Protože je to okresní výstava, zvažovali jsme také možnost letošní ročník uspořádat v Bruntálu, ale bohužel se to už nestihlo," uvedl zkušený ovocnář Miroslav Přasličák z Českého zahrádkářského svazu, územní sdružení Bruntál se sídlem v Krnově.

Autor: František Kuba

22.10.2015 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení