VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Zahrádkáři měnili v Bruntále po třiceti letech předsedu

Bruntál- Po dlouhých letech vystřídala ve funkci předsedy bruntálských městských zahrádkářů Rudolfa Paulína do zahrádkaření rovněž zapálená Anna Vodičková

1.5.2011 1
SDÍLEJ:

První zahradní chatka, kterou v roce 1958 po nastěhování do Bruntálu vlastníma rukama postavil dlouholetý předseda zahrádkářů Rudolf Paulín.Foto: DENÍK/Karel Janeček

Předsedou bruntálských zahrádkářů byl Rudolf Paulín téměř tak dlouho, jako byl na Kubě prezidentem Fidel Castro. Alespoň to s nadsázkou tvrdí Paulínův kolega zahrádkář Milan Jánošík.

„Castro byl ve funkci mnohem déle. Já v Bruntále přece žiji jen něco okolo padesáti let,“ usmíval se Rudolf Paulín. O sobě říká, že je vlastně Pražákem, vychovaným na Moravě. Od čtrnácti let bydlel ve Zlíně a měl to štěstí, že se stal v roce 1948 jedním z posledních absolventů obuvnické školy firmy Baťa.

Zahrádkaření mají v krvi

Na Moravě se Rudolf Paulín i oženil, s manželkou z Pňovic žije v Bruntále dodnes. „Žijeme si spokojeně, nikdy jsme žádný větší problém neměli, ani s dětmi,“ uvedl Paulín. Zahrádkáři byli také jeho tatínek i maminka, oba měli v Praze svou vlastní zahrádku. Rodinnou tradici přebraly obě Paulínovy dcery, aktivní zahrádkářky.

Do zahrádkářského svazu vstoupil Paulín v roce 1977, to už měl u městského parku založenu první zahrádku. Sám si postavil chatku, spolu s kolegy parcely oplotili a pěstovali. Jelikož ale stromy z parku parcelám stínily, hledal Paulín pro zahrádku místo jiné. Další pozemek získal pod Uhlířským vrchem.

Tehdy byl po pozemcích v Bruntále obrovský hlad, zájemců bylo přes dvě sta. „Bylo proto nutné hledat další prostory na rozšíření kolonií. Jeden takový se rýsoval u Balatonu, ale to nám bylo málo, tak jsme se rozrostli i o Mexiko v Mezině,“ vzpomínal Paulín.

Rudolf Paulín nejprve dělal předsedu své první osady, přes třicet let byl poté předsedou všech bruntálských městských zahrádkářů. Organizace v současnosti čítá sedm osad. Mezina už do ní nepatří, je samostatná. „To víte, to za tu dobu bylo práce. Začínali jsme vynětím pozemků ze zemědělské půdy okolo roku 1983. Bez zajímavosti pro nás nebyla ani běžná zahrádkářská činnost,“ sdělil Paulín. Vzpomíná i na výstavy, v minulosti konané v městském parku.

„Výstavy jsme pořádali společně s chovateli drobného zvířectva. Poté výstavy skončily, až když vzal věci do ruky Milan Jánošík a parta nadšenců, zahrádkářů kolem něj, tradici výstav se podařilo obnovit,“ líčil Paulín. Jak říká, ke svému životu zahrádku rozhodně potřebuje a nikdy by se jí do budoucna nevzdal. „Nejsem teda žádný pěstitel, jsem spíše pro rekreační zahrádkaření. Navíc v mrazivé kotlině Bukového potoka máloco vyroste,“ prohlásil Paulin.

Zahrádkařit nikdy neskončí

Zahrádkářskou organizaci zaštiťoval Rudolf Paulín především organizačně. Šlo mu vždy o zachování osad, i o to, aby bylo na podílcích dost vody pro zalévání. „Možná jednou nastane doba, kdy půda nebude stačit. Dnes se neorá, jsou na ní pastviny, ale ještě bude dobrá. Je to otázka,“ uvažoval Paulín.

I s pěstováním zeleniny podle dlouholetého předsedy Paulína lidé v budoucnu opět začnou, už vzhledem k cenám v obchodech.

Rudolf Paulín se angažoval do kopané, stal se předsedou klubu stolního tenisu, pracoval v občanském výboru. Od roku 1967 po příchodu pohraniční stráže do Bruntálu až do odchodu sovětských vojsk v roce 1989 byl správcem areálu bývalých kasáren. Ke správcování patřila i zahrádka, jako správce musel kasárna zkrášlit rostlinkami a kytičkami.

Vedení zisky nepřinášelo

Práce ve vedení zahrádkářů byla dobrovolná. „Co za to? Jediná „odměna“ byla ta, že někdo přišel, a člověku vynadal. Hádali se přitom třeba o třicet centimetrů chodníčku a podobně. Já vždy tvrdím, že kde jsou lidé, tam nějaké to hašteření musí být,“ bilancoval Paulín. I když padne nějaká ta facka, nic se neděje.

Funkci vykonával předseda podle svého nejlepšího vědomí a svědomí, a sloužil ostatním tak dlouho proto, že se jen těžko hledal odpovídajícího nástupce. Po pětasedmdesátce už se ale rozhodl ze zdravotních definitivně skončit. Funkci přebrala ekonomka Anna Vodičková. „Se zahrádkou ale neskončím nikdy. Včera jsem přišel z parcely taky až večer. Budu dělat, dokud budu moct,“ konstatoval Paulín, který byl předsedou zahrádkářů do letošního dubna.

Při odchodu z funkce mu poblahopřál i starosta Bruntálu Petr Rys: „Vážím si každého, kdo něco dělá pro veřejný život v Bruntále, zvláště když jde o tak významnou a početnou součást veřejnosti, jako jsou zahrádkáři. A Rudolf Paulín toho za uplynulá desetiletí udělal opravdu mnoho, takže díky mu za to.“

Autor: Karel Janeček

1.5.2011 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Myslivci v Razové připravili pochutnání na jídlech se zvěřiny.
8

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

V sobotu se na krnovském náměstí odehraje zábavné odpoledne Dobré srdce Krnova. Program začíná v 15 hodin koncertem a autogramiádou Johnyho Machette a Ezyho a ukončí ho kolem 22 hodin koncert Janka Ledeckého.  

Krnovští fanoušci vojenské historie se předvedou na bojišti se svým kanónem

Krnovský Klub vojenské historie KVH Maxim oblékne uniformy Wehrmachtu a se svým kanonem vyrazí do bitvy. U Králík dnes začíná akce Cihelna, která nás vrátí k válečným událostem v roce 1945.

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení