VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Záhadologova teorie v praxi

Krnov – Komu z nás by nezamotaly hlavu záhady popsané v knihách Ericha von Dänikena? Krnovský pedagog Richard Hrček se rozhodl prověřit některé Dänikenovy teorie. Vydal se v jeho šlépějích, ale zachoval si střízlivý odstup skeptika.

2.3.2013 1
SDÍLEJ:

Richard Hrček podle Dänikenova vzoru hledal na mapách Slezska pravoúhlé, rovnoramenné či rovnostranné trojúhelníky, přímky, kružnice i deltoidy a pentagramy.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Když už se pustil do záhad, rovnou si posvítil také na pověsti o tajných chodbách na Cvilíně, které zaslechl snad každý Krnovák. Záhadolog Erich von Däniken se v knihách Záhady staré Evropy a Doba kamenná pouští do esoterického oboru geomancie. Tvrdí, že lidská sídla a kultovní místa nevznikala náhodně, ale jsou uspořádané do obrazců kolem duchovního či energického centra.

Jako důkaz pospojoval archeologická naleziště tak, aby spojnice na mapě vytvořily přímku, kružnici, pravidelný trojúhelník či pěticípou hvězdu, zvanou pentagram. Pro záhadology už pentagram není běžná geometrická konstrukce, ale symbol z oblasti magie. Zatímco Däniken hledal obrazce v Německu, krnovský pedagog Richard Hrček stejným způsobem pracoval s mapou Moravy a Slezska. Chtěl ověřit věrohodnost Dänikenových tvrzení .

Když už se pustil do záhad, pořídil si také virguli a vydal se na Cvilín hledat geopatogenní zóny, tajné chodby, energetická pole či tajuplné dračí žíly. „Vypráví se o tajné chodbě, která vedla z krnovského zámečku na Cvilín nebo dokonce o chodbě z Krnova až do Slezských Rudoltic. Těch pověstí je tolik, že kdyby to všechno byla pravda, nedělali by naši předci nic jiného, než kopali štoly, takže by jim na obživu a zemědělství nezbyl čas," uvedl Richard Hrček na přednášce o svém bádání.

S proutkařskými pokusy začal na zřícenině hradu Šelenburk. „Pomocí virgule jsem energetické pole našel poblíž studny, ale samotná studna je neaktivní. Kolem hradeb tvoří pole obdélník různé intenzity. Je pravděpodobné, že v těchto místech umíralo nejvíc lidí při obléhání hradu. Pak jsem šel po energetické přímce, která vede z Šelenburku směrem ke Klišťákovi," uvedl Hrček, který energetickou přímku neprošel celou, protože vedla neprostupnými houštinami.

Poblíž ulice Za ovčárnou se mu proutek roztočil takovou silou, že to nikdy dřív nezažil. Dál hledal energetická pole u poutního kostela na Cvilíně, prošel se kolem rozhledny i za kapličkami. „Po stranách kostela na úrovni oltáře jsou silné energetické kruhy o velikosti dva až tři metry. Na jednom dokonce rostla vyšší a zelenější tráva, ale na druhé straně ten kruh tak ostře ohraničený není," dodal Hrček.

Kolem cvilínských schodů nic zajímavého nenašel, zato za kapličkami bylo silné energetické pole. „Když jsem se tam po týdnu vrátil, pole tam pořád bylo, ale zesláblo. Někde jsou tyto jevy konstantní, jinde sílí a slábnou. Na Šelenburku i na Cvilíně jsou výrazné, ale například na Bezručově vrchu jsem nenašel nic. Kdo ví, zda jsou to tajné chodby, geologické zlomy, geopatogenní zóny nebo dračí žíly. To musí říct zkušený proutkař nebo geofyzik, já jsem v tomto směru ubohý amatér," shrnul své proutkařské pokusy.

Zatímco Däniken spojoval do obrazců hlavně archeologická naleziště, Hrček si takto prověřil také kostely, ložiska surovin, lázně či jeskyně. „Ve Slezsku a v okolí Krnova se mi občas podařilo propojit tato místa do pravidelných obrazců, ale nevychází mi z toho žádná smysluplná teorie. Nesmí se k tomu přistupovat nekriticky. Pro záhadology je přání otcem myšlenky, chybí jim nadhled a skepse při hodnocení výsledků.

Typickým příkladem je Pavel Kozák, který na mapách hledal deltoidy. Některé jeho výsledky jsou zajímavé, ale stále to může být jen náhoda. I kdyby tento jev měl reálný základ, praktické využití je problematické," uzavřel svou přednášku Hrček, který své hrátky s mapami, virgulemi a Dänikenoými teoriemi pokorně označil za stařeckou pošetilost.

Autor: František Kuba

2.3.2013 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Tipy Deníku

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Nádvoří linhartovského zámku se po setmění mění v letní kino. Promítá se tu jako za starých časů z celuloidového filmu.
7

Zámek Linhartovy má půvab i v noci

U nehody v Úvalně museli vyprošťovat zaklíněnou řidičku

K vážné nehodě dvou osobních aut a dodávky došlo ve středu před 18 hodinou v Úvalně. 

AUTOMIX.CZ

GALERIE: Nejvtipněji naložené vozy na silnicích. Nákladem je vše, co si zamanete

Kromě přepravy cestujících je auto od nepaměti využíváno k převozu nákladu. A jak dnes uvidíte, je tím myšleno doslova jakéhokoliv nákladu. Připravte se na bizarní přehlídku převážených věcí všeho druhu, kdy vás už nepřekvapí ani auto naložené v dalším autě.

Noční prohlídka zámku s UFO

Ohňostroj a procházka sklepením bývají největšími taháky noční prohlídky zámku Linhartovy.

Suť na krnovském nádraží. Stanice prochází rekonstrucí

Kontejner se sutí, uzavřená hala, prodej jízdenek zvenku. Tak to nyní vypadá na krnovském nádraží. Právě zde probíhá dlouho očekávaná rekonstrukce.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení