VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Začíná stavba obchvatu Krnova

Dnes, ve středu 9. srpna, bude v Krnově slavnostně zahájena jedna z nejdražších staveb v historii města. Obchvat za víc než miliardu korun postaví krnovská firma Silnice CZ a řecká společnost Aktor ATE.

9.8.2017
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Dita Círová

V krnovské ulici K Řempu se ve 14 hodin sejdou zástupci Ředitelství silnic a dálnic ČR, Státního fondu dopravní infrastruktury i firem, které budou realizovat severovýchodní obchvat, aby společně se zástupci města slavnostně zahájili nejvýznamnější dopravní stavbu v novodobé historii Krnova.

„Na základě smlouvy o dílo mezi objednatelem ŘSD ČR a zhotovitelem sdružení Silnice CZ a Aktor ATE bychom vám rádi sdělili, že jsme obdrželi pokyn k zahájení prací 9. srpna. Stavba bude probíhat 48 měsíců a bude rozdělena do několika etap.

Nejprve ale budou probíhat přípravné práce, při kterých bychom vás chtěli poprosit o součinnost,“ stojí v dopise, kterým byli o této události oficiálně informováni krnovští zahrádkáři.

Dopis vyvolal mezi zahrádkáři pozdvižení. Obchvat sice vede přímo přes kolonii Zlatá Opavice, ale dosud nikdo nebyl schopen závazně říct, které zahrádky zmizí navždy, které budou nepřístupné po dobu stavby, a kterých se stavba obchvatu nedotkne vůbec, nebo jen minimálně.

Protože zahrádkáři budovali svou kolonii na městských pozemcích sedmdesát let, mnozí z nich přijdou o výsledky celoživotní práce. Proto krnovští zastupitelé schválili mimořádnou kompenzaci deset tisíc korun za jednu zahrádku. Problém je, že i krnovský odbor správy majetku města může počty zničených a narušených zahrádek jen odhadovat.

Jednání za kolonii Zlatá Opavice vedl Ladislav Daříček z Českého zahrádkářského svazu. Svolal v pondělí zahrádkáře a ve vzrušené atmosféře je informoval o průběhu jednání.

„Nejdřív chtěli, abychom už 15. srpna začali vyklízet pás zahrádek a připravili je na převod zhotovitelům obchvatu. My jsme namítali, že nám bylo přislíbeno přesné vytyčení trasy, abychom se měli podle čeho řídit. A také aby bylo možné žádat město o slíbenou náhradu,“ informoval Daříček shromážděné zahrádkáře.

„Náhradu? Spíš symbolickou almužnu!“ opravili ho kolegové zahrádkáři.

„Na základě našeho požadavku slíbili, že k nám 15. srpna pošlou geodety. Namítali jsme, že srpen je pro nás nepřijatelný. Když už máme pozemky uvolnit, tak nejdřív ke konci října, až nám bude dobíhat hospodářský rok. V této věci jsme se neshodli.

Jejich postoj je vyhýbavý: dobře, máme i jinou práci, nebudeme zahajovat stavbu právě tady, takže uvidíme, kdy bychom mohli nastoupit. Neurčitý příslib je úleva, ale raději bychom od nich slyšeli závazný termín. Ten nemáme,“ řekl Daříček.

Autor: František Kuba

9.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šestý ročník rodinného festivalu Rockem proti přehradě v Nových Heřminovech.
1 39

OBRAZEM: Nové Heřminovy Rockem proti přehradě

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Naučná stezka Kabátův kopec připomene také cvičiště sovětských okupačních vojsk

Máme si působení sovětských okupačních vojsk v našich městech připomínat, nebo se raději snažit na tyto události zapomenout?

OBRAZEM: Sraz historických vozů Škoda v Bruntále

/FOTOGALERIE/ Náměstí Míru v Bruntále zaplnily skoro dvě stovky vozů Škoda 110R Coupé.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Na dobrotách ze zvěřiny si pochutnávali lidé v Mysliveckém domě v Razové. Tamní myslivci připravili v sobotu 19. srpna pro návštěvníky posezení jak uvnitř v prostorném sále, vyzdobeném trofejemi, tak i venku na lavičkách pod přístřešky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení