VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za pokácení stromu s hnízdem bude postih

Šetření ukázalo, že firma kácející v Krnově stromy hnízdo hřivnáčů přehlédla.

11.6.2017
SDÍLEJ:

Dvě mláďata holuba hřivnáče přežila pokácení stromu se svým hnízdem. Jiří Heneš je vynesl i s hnízdem na blízký strom v naději, že se k nim rodiče vrátí. Pokud ne, zahynou žízní a hladem.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Deník sleduje snahy o záchranu mláďat holuba hřivnáče, která se vylíhla poblíž krnovského hřbitova na stromě určeném k pokácení.

Ochmýřená nelétající ptáčata přežila pád pokáceného stromu. Občan ze sousedství usiluje o jejich záchranu tím, že vynesl hnízdo s mláďaty na blízký strom v naději, že se k nim rodiče vrátí.

Deník požádal Městský úřad Krnov o vyjádření, zda kácení stromu s hnízdem bylo řádně povoleno a zda při tom nedošlo k nějakému pochybení. Ačkoliv laici často předpokládají, že stromy lze kácet pouze v období vegetačního klidu, není to pravda.

Zákon nijak neomezuje období kácení stromů, takže je lze kácet celoročně. Současně ale platí zákon, který zakazuje úmyslné poškozování nebo ničení ptačích hnízd a svévolné vyrušování ptáků během odchovu mláďat. V praxi to chodí tak, že orgány životního prostředí kácení sice povolí, ale současně žadatele poučí, jakým způsobem musí dbát na ochranu hnízdících ptáku. A to se stalo i v tomto případě.

„Firma, která kácení provádí, byla upozorněna na ochranu volně žijících ptáků podle zákona o ochraně přírody a krajiny a zároveň byla seznámena s podmínkou, aby před samotným kácením její pracovníci provedli vizuální kontrolu dřevin z hlediska případného zahnízdění ptáků.

V případě, že by při kontrole zjistila využívaná hnízda na dotčených dřevinách, měli požádat odbor životního prostředí o vyjádření, jak mají dále postupovat," popsala mluvčí krnovské radnice Dita Círová, jak bylo formulováno povolení pokácet lípy u hřbitova.

V tomto konkrétním případě bylo podmínkou povolení také to, že ke kácení dojde až těsně před realizací přeložky elektrického vedení. Kácení stromů v červnu tedy bylo v pořádku, problém nastal v tom, že firma předem neodhalila hnízdo hřivnáčů.

„Podle firmy vizuální kontrola stromů proběhla, ale došlo při tom k přehlédnutí. Orgán ochrany přírody, jímž je odbor životního prostředí Městského úřadu v Krnově, tedy zahájí řízení, jehož výsledkem zřejmě bude uložení sankce," uzavřela Círová s tím, že firma nedůslednou kontrolou kácených stromů a přehlédnutím hnízda s mláďaty hřivnáče zřejmě porušila zákon o ochraně přírody a krajiny.

Autor: František Kuba

11.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Zatopený Krnov. Voda zalila město a způsobila velké hmotné škody.

Povodně 1997 aneb dvacet let poté

Památné lípy jsou vystavené mezi stromy

Mezi nejmohutnější stromy v České repoblice patří lípa z Horní Moravice a Janovská lípa. Obě najdete vystavenév zahradě Flemmichovy vily.

Chtějí čistit rybníky, ve kterých žijí želvy

Už deset let Krnované pozorují vodní želvy v nádržích Chářovského parku. Jsou tak plaché, že se je ještě nikomu nepodařilo je vyfotit. Právě se chystá projekt na čištění těchto rybníků.

Německý řád dále usiluje o historickou budovu Základní školy Dlouhá Loučka

Německý řád působil v našem regionu po staletí a stále k němu patří. Žehná pramenům v Karlově Studánce, v Opavě pořádá Řádový den, v Olomouci provozuje církevní gymnázium, pečuje o farnosti Bouzov a Bruntál.

Na bezdomovce prý zaútočili tři násilníci

Bezdomovec ležící na lavičce skončil se zlomenými žebry a vykloubeným ramenem. Bruntálským policistům oznámil, že šlo o útok tří násilníků.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies