VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Za pokácení stromu s hnízdem bude postih

Šetření ukázalo, že firma kácející v Krnově stromy hnízdo hřivnáčů přehlédla.

11.6.2017
SDÍLEJ:

Dvě mláďata holuba hřivnáče přežila pokácení stromu se svým hnízdem. Jiří Heneš je vynesl i s hnízdem na blízký strom v naději, že se k nim rodiče vrátí. Pokud ne, zahynou žízní a hladem.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Deník sleduje snahy o záchranu mláďat holuba hřivnáče, která se vylíhla poblíž krnovského hřbitova na stromě určeném k pokácení.

Ochmýřená nelétající ptáčata přežila pád pokáceného stromu. Občan ze sousedství usiluje o jejich záchranu tím, že vynesl hnízdo s mláďaty na blízký strom v naději, že se k nim rodiče vrátí.

Deník požádal Městský úřad Krnov o vyjádření, zda kácení stromu s hnízdem bylo řádně povoleno a zda při tom nedošlo k nějakému pochybení. Ačkoliv laici často předpokládají, že stromy lze kácet pouze v období vegetačního klidu, není to pravda.

Zákon nijak neomezuje období kácení stromů, takže je lze kácet celoročně. Současně ale platí zákon, který zakazuje úmyslné poškozování nebo ničení ptačích hnízd a svévolné vyrušování ptáků během odchovu mláďat. V praxi to chodí tak, že orgány životního prostředí kácení sice povolí, ale současně žadatele poučí, jakým způsobem musí dbát na ochranu hnízdících ptáku. A to se stalo i v tomto případě.

„Firma, která kácení provádí, byla upozorněna na ochranu volně žijících ptáků podle zákona o ochraně přírody a krajiny a zároveň byla seznámena s podmínkou, aby před samotným kácením její pracovníci provedli vizuální kontrolu dřevin z hlediska případného zahnízdění ptáků.

V případě, že by při kontrole zjistila využívaná hnízda na dotčených dřevinách, měli požádat odbor životního prostředí o vyjádření, jak mají dále postupovat," popsala mluvčí krnovské radnice Dita Círová, jak bylo formulováno povolení pokácet lípy u hřbitova.

V tomto konkrétním případě bylo podmínkou povolení také to, že ke kácení dojde až těsně před realizací přeložky elektrického vedení. Kácení stromů v červnu tedy bylo v pořádku, problém nastal v tom, že firma předem neodhalila hnízdo hřivnáčů.

„Podle firmy vizuální kontrola stromů proběhla, ale došlo při tom k přehlédnutí. Orgán ochrany přírody, jímž je odbor životního prostředí Městského úřadu v Krnově, tedy zahájí řízení, jehož výsledkem zřejmě bude uložení sankce," uzavřela Círová s tím, že firma nedůslednou kontrolou kácených stromů a přehlédnutím hnízda s mláďaty hřivnáče zřejmě porušila zákon o ochraně přírody a krajiny.

Autor: František Kuba

11.6.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení