VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Z Krnova do parlamentu poslali připomínky k novele zákona

Krnov - Do Parlamentu ČR míří novela zákona o sociálních službách, kterou již schválila vláda a pravděpodobně vstoupí v platnost 1. července. Z Krnova vzešly tři zásadní připomínky k této novele. Mají především pomoci lidem, kteří se neobejdou bez příspěvku na péči.

18.2.2009
SDÍLEJ:

Vláda na svém mimořádném úterním zasedání posvětila poslanecký návrh zákona o zkrácení funkčního období sněmovny. Vzhledem k tomu, že volby v ČR se vždy konají v pátek a sobotu, přichází nejreálněji v úvahu termín 9. a 10. října.Foto: DENÍK/Martin Divíšek

Nová právní úprava má podle komentářů ministerstva práce a sociálních věcí zejména zajistit efektivní využívání příspěvku na péči. Koordinační skupina komunitního plánování sociálních služeb a sociální komise města Krnova se obávají, že některé z navrhovaných změn tento cíl nesplní. Své stanovisko k novelizaci zákona proto zaslali do poslanecké sněmovny. Připomínky se týkají tří změn.

První je k návrhu snížit příspěvek na péči u I. stupně závislosti z dosavadních 2000 korun na částku 800 korun. „Na základě skutečností zjištěných z terénu jsme přesvědčeni, že plošným snížením této částky se prohloubí nedostatek prostředků na poskytování sociálních služeb registrovanými poskytovateli. Jde o osoby, které využívají sociální služby a jsou odkázány na pomoc druhých. Patří mezi ně zejména osoby nevidomé či mentálně postižené, které využívají tento příspěvek na nákup sociální služby,“ uvedla členka Triády komunitního plánování sociálních služeb města Krnov a vedoucí oddělení sociálních služeb a sociální pomoci Městského úřadu v Krnově Vlasta Patíková.

„Snížení příspěvku se dotkne poskytovatelů sociálních služeb, protože po 1. červenci nebude tato služba dostatečně finančně zajištěna. Obáváme se omezení nebo úplného zrušení některých osvědčených a velmi potřebných služeb,“ dodala Patíková.

Druhá připomínka z Krnova reaguje na chystanou změnu, která zvyšuje měsíční příspěvek u IV. stupně závislosti z 11 tisíc korun na 12 tisíc korun. Tento příspěvek pobírají osoby úplně závislé, které potřebují sociální službu čtyřiadvacet hodin denně. „Dosavadní výše příspěvku nestačí k pokrytí nákladů na tuto službu. Pokud jedenáct tisíc vydělíme třiceti dny a pak čtyřiadvaceti hodinami, tak získáme částku na jednu hodinu, která činí patnáct korun. Nemyslíme si, že tisíc korun navíc je dostačující navýšení, které finančně pomůže rodinám starajícím se celodenně o svého člena,“ řekla Vlasta Patíková.

V mikroregionu Krnovsko jsou evidovány sto tři oprávněné osoby s tímto příspěvkem na péči. Z tohoto je jednašedesát osob umístěno v zařízení sociální péče a dvaačtyřiceti osobám je poskytována péče v domácím prostředí.

Poslední připomínka se vztahuje ke způsobu posuzování a rozhodování o příspěvku na péči. „Zcela se vylučuje práce sociálního pracovníka v procesu spolurozhodování o zařazení žadatele do stupně závislosti. Převládají kritéria medicínské povahy, nikoliv sociální. Proto navrhujeme upravit zákon tak, aby posuzování závislosti oběma stranami, sociální a zdravotní, bylo objektivní a vyjadřovalo skutečný stav a možnosti žadatele. Podle navrhovaných změn totiž převládne stanovisko posudkového lékaře, který žadatele zná zpravidla pouze ze zdravotnické dokumentace. Ta nebývá aktuální,“ dodala Vlasta Patíková.

Stanovisko Krnova se zcela ztotožňuje s názorem Národní rady osob se zdravotním postižením ČR.

Autor: František Kuba

18.2.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jiří Kajínek, odsouzený vrah, míří 23. května po 23 letech na svobodu z věznice v Rýnovicích v Jablonci nad Nisou díky milosti, kterou mu udělil prezident Miloš Zeman.
AKTUALIZOVÁNO
34

Je to tady! Kajínek opustil vězení. "Vítej na svobodě," zaznělo na uvítanou

zelenina, ilustrační foto

Tipy pro miniaturní zahradu

Kofola vyplatí rekordní dividendy

Krnovská nápojářská firma Kofola vyplatí akcionářům rekordní dividendy. Navrhlo to představenstvo a už se čeká jen na schválení valné hromady.

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Likvidovat?

Miloš Zeman přirovnával novináře k fekáliím a prostitutkám dávno před tím, než se stal prezidentem.

Otevřená radnice v Krnově

Co se skrývá za dveřmi s cedulkou Starostka? Jak vypadá kancelář tajemníka? Co právě řeší místostarostové? To zjistí ti, kteří ve středu 24. května přijmou pozvání na den otevřené radnice.

Politiky kampaň líčí jako kouzelníky

„Nechal jsem zmizet smlouvy za 150 miliard," tvrdí poslanci Ladislav Velebný (ČSSD) a Miroslav Opálka (KSČM) na plakátech, které zaplatila iniciativa Rekonstrukce státu a firma Student Agency. Co nám kampaň sděluje?

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies