VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vydejte se za zlatem do Suché Rudné

Dominantou Suché Rudné je dřevěná kaple Nejsvětější Trojice z roku 1720, která před deseti lety dostala novou šindelovou střechu.

15.8.2017
SDÍLEJ:

Rýžování zlata. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Karel Janeček

Zkrášlovací spolek Suchá Rudná zve veřejnost k prohlídce kaple, která hostí expozici Zlatorudná krajina o dolování zlata v okolí i ukázky, co archeologové zjistili o práci zlatokopů v Suché Rudné ve 13. století. „Na kapli jsou telefonní čísla. Stačí zavolat a hned přijde někdo, kdo kapli odemkne a provede vás,“ vzkazuje za organizátory Jan Peřinka. , uspořádaná Národním památkovým ústavem v Ostravě, Zkrášlovacím spolkem Suchá Rudná a obcí Světlá Hora. Zahájena byla v Suché Rudné dne 5. srpna.

Zlato se těžilo z křemenných žil, které prostupovaly horninu, nebo se získávalo rýžováním naplavenin. Zlatonosná ruda se těžila v šachtách a štolách. Ta se po rozemletí promývala vodou, protože zlato jako jeden z nejtěžších prvků se usazovalo na dně žlabů či rýžovnických misek. Zlatonosné sedimenty vznikaly ze zvětralých hornin. V Suché Rudné se zlato intenzivně dobývalo už ve 13. rýžováním i měkkým dolováním. Přímo v Suchá Rudné je rozsáhlé středověké důlní dílo Buttermilch - Podmáslí. Zlatokopové, kteří při hledání zlata narazili na staré dobývky nebo přerýžované sedimenty, zřejmě používali hlášku: tady už někdo slíznul smetanu, a na nás zbylo jen podmáslí. Dobývky Podmáslí, Měkká žíla a Velká žíla a jsou v seznamu státem chráněných nemovitých kulturních památek.

Autor: František Kuba

15.8.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Návštěvníci radnice potkávali úředníky ve stejném červeném tričku, které si oblékli na podporu kampaně „Na úřad bez auta“.

Na kole na úřad i do kostela

Darovat krev přišlo v Bruntále patnáct dobrovolných hasičů.

Hasiči společně darovali krev

Malované zpívání

Práce žáků Základní umělecké školy Bruntál mohou vidět diváci na nové výstavě v Galerii v kapli v Bruntále, výstava má název Malované zpívání 2.

Bezpečí seniorů na internetu

E-bezpečí seniorů v internetovém prostředí. To je název dvou přednášek, které pro seniory připravilo pracoviště prevence kriminality Městského úřadu v Krnově.

Výstava zvířectva ve Vrbně

V areálu skláren ve Vrbně proběhne výstava domácího zvířectva. Návštěvníci uvidí králíky, drůbež, okrasné a užitkové holuby včetně holubů poštovních, expozici hrdliček, andulek, papoušků a bažantů.

Nemocnice pořídila několik přístrojů

Krnovská nemocnice získala v těchto dnech sedm moderních přístrojů v hodnotě devíti milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení