VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vrchlického ulice je na prodej

Krnov – Při privatizaci se pozemek pod Vrchlického ulicí stal majetkem Slezské komerční slévárny SKS. Díky privatizačnímu omylu se slévárna ocitla ve výhodě. Když si sousedé chtěli stěžovat na hluk, prach nebo zápach ze slévárny, stačilo jim připomenout, ať jsou rádi, že vůbec mají přístup ke svým domům a bytům.

2.12.2013 3
SDÍLEJ:

Celá Vrchlického ulice od brány až k mostu přes řeku Opavu dnes patří poslednímu provozovateli sléváren SKS Foundry, a. s. Po krachu sléváren je tato komunikace na prodej za 700 tisíc korun. Naštěstí jediným zájemcem o koupi je město Krnov.Foto: DENÍK / Jan Pirkl

Dnes je slévárna v konkurzu a Vrchlického ulice je na prodej. Zatímco sběroví zloději drancují slévárnu ve dne v noci, obyvatelé Vrchlického ulice trnou, kdo koupí jedinou přístupovou komunikaci k jejich domům. Podobně jsou na tom firmy v areálu Strojosvitu a okolí, pro které je Vrchlického ulice jedinou příjezdovou trasou.

„Náhodou jsem našel na webu, že naše ulice je nabízena k prodeji za 700 tisíc korun. Psal jsem hned v reakci na tento inzerát insolvenční správkyni paní Majzlíkové, abych ji upozornil, že ulice Vrchlického kdysi patřila městu, než byla za podivných okolností prodána Strojosvitu," uvedl Pavel Prášilík z Vrchlického ulice, který společně se sousedy řadu let neúspěšně žádá zastupitelstvo o narovnání majetkových a právních vztahů.

Také zastupitel Libor Nowak upozorňoval kolegy na nestandardní situaci občanů i firem z Vrchlického ulice.

„Nejenže mohli kdykoliv přijít o jediný přístup, ale navíc zůstali bez zimní bez údržby. Na technických službách jen krčili rameny, že nemůžou odklízet sníh a sypat na cizím. Slévárna nemohla zajistit zimní údržbu, protože skončila v úpadku. V této patové situaci po dohodě se Strojosvitem tam nakonec několikrát poslala stroj na prohrnutí sněhu naše firma," uvedl Nowak, jehož stavební firma Stafi sídlí právě na Vrchlického ulici.

Místním navíc vadí, že slévárna uzavřela spojnici mezi ulicemi Vrchlického a Revoluční, takže chodci musí procházet takzvanou myší díru a auta se sem dostanou jen oklikou po Zacpalově ulici.

„Několikrát jsme sepisovali petice za znovuotevření této části ulice. V myší díře je to hrozné. Dnes je slévárna v likvidaci, takže může přijít nový majitel, který uzavře ulici celou. Město Krnov by mělo usilovat o svůj bývalý majetek, který byl kdysi zprivatizován za směšnou cenu," shrnul Prášilík obavy, že ulici získá nějaký spekulant.

Část Vrchlického ulice je uzavřená v areálu sléváren, takže na Revoluční ulici se dnes dostanou pouze chodci nevábnou myší dírou. Město Krnov doufá, že také zde se podaří získat potřebné pozemky, aby se komunikace mohla znovu otevřít pro veřejnost.

Část Vrchlického ulice je uzavřená v areálu sléváren, takže na Revoluční ulici se dnes dostanou pouze chodci nevábnou myší dírou. Město Krnov doufá, že také zde se podaří získat potřebné pozemky, aby se komunikace mohla znovu otevřít pro veřejnost. foto: Deník/Fidel Kuba

Na internetu byl nabízen pozemek o výměře 3,3 tisíce metrů pod vozovkou Vrchlického ulice jako majetek dlužníka SKS Foundry, a. s. Insolvenční správkyně přijímala nabídky do konce října s tím, že do dvaceti dnů oznámí, kterou považuje za nejvýhodnější, a pak přikročí k prodeji.

„O možnosti, aby se pozemek stal městským majetkem, jedná město Krnov s insolvenční správkyní už rok a půl. Vedení věří, že po setkání starostky Aleny Krušinové s insolvenční správkyní Danielou Majzlíkovou bude převod na město Krnov dojednán tak, aby záměr mohl být předložen radě a zastupitelstvu města," komentovala situaci mluvčí krnovské radnice Dita Círová.

Nejnovější vývoj dává obyvatelům Vrchlického ulice nadějné vyhlídky. Insolvenční správkyně totiž dostala nabídku pouze jediného zájemce. A tím je město Krnov.

„Konkrétně jde o komunikaci od brány ohraničující zarostlý pozemek až k mostu přes řeku Opavu. Až se vyřeší tato část, budeme jednat dál o odkoupení zbývajícího úseku, tedy od brány po napojení na Revoluční ulici, takže by se celá ulice Vrchlického opět stala veřejnou komunikací," uvedla Lenka Andršová, vedoucí odboru správy majetku města.

Jan Pirkl, Fidel Kuba

Autor: Redakce

2.12.2013 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Ladislavem Velebným, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Jesenická, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

V krnovském babyboxu našli holčičku a vzkaz, že je to Andrea

V krnovské nemocnici je už pět let k dispozici babybox, do kterého mohou ženy anonymně odložit novorozence, pokud se o něj nechtějí nebo nemohou starat. Lékaři dohlédnou na zdravotní stav odloženého miminka a o jeho dalším osudu rozhodnou orgány sociální péče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení