VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Vojín Jan Tříska učil krnovské divadelníky

Rozloučení s hercem Janem Třískou se odehraje v Národním divadle v Praze v pátek 6. října. Vzpomínají na něj také krnovští divadelníci.

5.10.2017
SDÍLEJ:

Herec Jan TřískaFoto: Deník / Divíšek Martin

Jan Tříska žil v Krnově jen půl roku, když zde v roce 1962 absolvoval vojenskou službu. V té době mu bylo 25 let, ale už byl známý z řady filmových rolí. Deníku se podařilo najít další stopy, které Jan Tříska v Krnově zanechal.

Krnované vzpomínají na náhodná setkání s ním na ulici, na koupališti, v obchodě nebo v kině. K těm, kteří Jana Třísku poznali nejlépe, patří krnovští divadelníci, kterým radil na zkouškách.

Karel Siuda byl v roce 1962 jako čtrnáctiletý žák členem krnovského divadelního souboru Scéna mladých. Nacvičovali právě poměrně náročné představení plné humoru a písniček s názvem „Estráda z kalamáře“, když na jejich zkoušku přišel Jan Tříska ve vojenské uniformě.

„Jan Tříska byl sice o deset let starší než členové našeho mládežnického souboru, ale přesto jsme si s ním moc rozuměli. Nejspíš Janu Třískovi na vojně divadlo hodně chybělo, tak začal chodit na naše zkoušky a radit nám. Moc jsme si vážili jeho zájmu. Naše žákovské představení viděl několikrát na zkoušce a byl i na premiéře. Byla to taková veselohra ze školního prostředí,“ uvedl Karel Siuda, který měl v Estrádě z kalamáře dvojroli zpěváka a žáka, kterému se nechce ráno do školy.

„Dne 3. října 1962 Scéna mladých uspořádala v Divadle Julia Fučíka v Krnově estrádu pro školní mládež pod heslem „Estráda z kalamáře“. Divadlo bylo vyprodáno. Úspěch velmi dobrý. Během programu koncertoval dixieland J. Kovaříka. Režíroval Antonín Kofroň z okresního Domu osvěty v Bruntále,“ napsal o premiéře krnovský kronikář Leopold Němeček.

Jan Tříska během svého pobytu v Krnově hovořil v rozhlase po drátě, ale nebylo to jediné jeho veřejné vystoupení. V Národním kině uvedl premiéru filmu Dva z onoho světa, ve kterém ztvárnil hlavní roli společně s Oldřichem Novým.

„Původně měl do Krnova přijet na premiéru také Oldřich Nový, ale na poslední chvíli se omluvil, že je marod. Takže před zaplněným sálem v kině mluvil jen Jan Tříska. Věčná škoda, že je ten film dnes tak málo známý, protože v něm byla spousta skvělých písniček. Některé se mi dodnes vybavují. První týden promítání jsem na film chodil snad každý den a nebyl jsem sám. Nás mladé to tehdy moc bavilo,“ doplnil Karel Siuda, který se s Janem Třískou přátelil i mimo divadlo.

„S Janem Třískou jsme se bavili o všem možném, třeba o sportu a o motorkách. Dodnes si vybavuji naše poslední setkání. Šli jsme tehdy společně fandit na motorkářské závody plochodrážníků za Cvilínským nádražím. Tehdy Stříbrný štít města Krnova patřil k nejvýznamnějším závodům v republice. Tisíce lidí se tam chodili dívat na nejlepší československé závodníky, a Jan Tříska byl z toho zážitku také nadšený,“ uzavřel své vzpomínky Karel Siuda.

Autor: František Kuba

5.10.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Ladislavem Velebným, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Jesenická, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

V krnovském babyboxu našli holčičku a vzkaz, že je to Andrea

V krnovské nemocnici je už pět let k dispozici babybox, do kterého mohou ženy anonymně odložit novorozence, pokud se o něj nechtějí nebo nemohou starat. Lékaři dohlédnou na zdravotní stav odloženého miminka a o jeho dalším osudu rozhodnou orgány sociální péče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení