VYBRAT REGION
Zavřít mapu

VIDEO: Ozbrojení táborníci zaútočili ve Staré Vsi na vojáky

Stará Ves /FOTOGALERIE/ - Rekreační středisko Relaxa ve Staré Vsi u Rýmařova obsadily děti a mládežníci, které na armádním táboře vojáci Armády ČR vůbec nešetřili. Mnohé těžký výcvik zocelil.

20.8.2010
SDÍLEJ:

Armáda České republiky připravila pro děti na táboře dvoudenní tažení podobné víc než vojenskému výcviku ostrým válečným akcím. Tábor provázela střelba ze zbraní všeho druhu, kouř z dýmovnic, vojenské vozy nebo nad hlavami táborníků létající vrtutulník.Foto: DENÍK/Karel Janeček

Páteční seriál Deníku:
Den s…

Vojenský tábor na motivy počítačové hry Call Of Duty: Modern WarFare připravila česká armáda ve spolupráci s organizací STAN - Special Team for Adventure in Nature. Táborníci ve věku mezi desíti a sedmnácti lety zjistili, že jsou přímé akce něčím úplně odlišným od toho, co zažívají doma před svými počítačovými monitory. Výcvik dozoroval Ladislav Nagy, podplukovník Armády České republiky.

Během pobytu na Relaxe mládežníci zažili dvoudenní tažení terénem jesenických hor, včetně nočního bivakování. Čtyři týmy prošly mezi jiným lezeckou disciplínou na lanové dráze nebo zkouškou přesnosti střelby, účastníci si měli postavit noční přístřešek. Procházeli s paintballovými zbraněmi půlkilometrovým lesním úsekem s terči, přičemž táborníky ostřelovali vojáci.

„Podle výsledků střelby jim byly přidělovány čerstvé ryby k jídlu. Sami si je museli upéct. Ale jen ti, kteří dobře stříleli,“ prozradil Deníku armádní velitel nadporučík Tomáš Baran ze sedmé mechanizované brigády. S sebou přivezl do Staré Vsi tým instruktorů, kteří podobné akce pořádají běžně. Pomáhali i vojáci ze čtvrté brigády rychlého nasazení mechanizované brigády, také přímí účastníci zahraničních bojových misí. Obě jednotky mají za sebou válečná tažení v Afghánistánu nebo Bosně.

Vrcholem armádního cvičení a jeho závěrečného dvoudenního tažení bylo včera přepadení vojenského konvoje bivakujícími táborníky. Vše se dělo na takzvaném deathmatchi (místo pro přímý souboj). Ostřelovány municí paintballových zbraní v rukách armádních figurantů útočily děti těžko prostupným porostem a bažinou na vojenskou patrolu armádního vozidla Kajman. Palbu vojáci opětovali, děti je ale nakonec zadržely, jak měly určeno ve scénáři bitvy.

Tábor je o získání zkušeností přímo v terénu, mnoho z dětí má velice zkreslené představy o tom, jak vypadá vůbec nějaká podobná akce, nejen armádní.Při počítačových hrách si mnozí myslí, že jsou supermany, že jsou schopni běhat s bůhvíjakou zbraní jen tak v ruce a střílet. „V terénu zjišťujeme, že ačkoliv je dítě v uvozovkách militárně zaměřené, není kolikrát ani schopno se pořádně obout, vyměnit si ponožky, postarat se o sebe. Na táboře si to sami osahají a vidí, že nic není až tak jednoduché,“ zhodnotil Tomáš Baran.

Většina táborníků se nakonec shodla na tom, že se chce na Relaxu za vojáky příští rok vrátit a zažívat další dobrodružství. „Byla jsem zde na školním výletě, tábor jsem si našla sama na internetu. Hlavně jsem chtěla poznat, jaké to tu je. Po pobytu zde jsem určitě zocelenější, jak fyzicky, tak i psychicky,“ vyjádřila se tábornice Jana Fialová ze Šternberku.

David Czernin z Klimkovic u Ostravy se tábora také zúčastnil na vlastní žádost poté, co jej našel na internetu. „Rozdíl mezi počítačovou hrou a výcvikem je velký. Ve hře bylo všechno mnohem lehčí. Tu to bylo tvrdé, hold jsou to vojáci,“ konstatoval David Czernin. Na tábor přijel i Svatoslav Havlíček ze Zlína. „Líbí se mi zbraně, military. Tábor mě obohatil o zážitky, nové zkušenosti. Kurz přežití mě stál hodně sil, ale nějak zvlášť jsem na něj předem netrénoval,“ zhodnotil Svatoslav Havlíček své působení ve Staré Vsi.

Autor: Karel Janeček

Místo události:
20.8.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení