Projekt zaměřený na vyčištění a obnovení rybníku a nedaleké studánky rozjeli nadšenci z obce Stránské. Dlouhá léta se o místo nikdo nestaral, a tak byla studánka sotva znatelná a rybník zarostlý, se zbořenými hrázemi. Dnes se toto místo probouzí a dostává novou podobu.
V rybníku sehrají divadlo

Realizátoři pouze čekali, až skončí zima, a hned se pustili do oprav a budování. „Studánka bude zasvěcena zdejšímu rodákovi Englbertu Glierovi, malíři portrétistovi, který maloval i Františka Josefa,“ řekla Vladimíra Křenková z Občanského sdružení Stránské. František Josef I. byl rakouským císařem a zároveň českým a uherským králem. Otevření rybníčku plánují ve Stránském na červenec.

Aby otevření neproběhlo jen fádním přestřižením pásky, bude se při něm hrát divadlo. Místní divadelní spolek Pec právě zkouší pohádku o zlaté rybě. „Což naznačuje využití rybníku. Hrát se bude nejen kolem rybníku, ale i v něm. Slavnostní den bude pokračovat již tradiční Obecní slavností,“ plánovala Vladimíra Křenková.

Ztracené prameny

Projekt s názvem Ztracené prameny v loňském roce podpořil Fond místního rozvoje nadace Via, jelikož je zaměřen na připomenutí významných pramenů v obci, zdrojů vodních, ale i kulturních. Občanské sdružení Stránské získalo finanční prostředky na realizaci svého záměru již podruhé.

V roce 2008 získalo na projekt Příběh lesů a lidí Rýmařovska tři sta třicet tři tisíce korun. „V loňském roce podpořila nadace Via projekt Ztracené prameny sedmdesáti tisíci korunami,“ sdělila Vladimíra Křenková.

Oba projekty podpořilo i Město Rýmařov. Hlavní oporu má občanské sdružení při realizaci projektů v obyvatelích obce a chalupářích, kteří se aktivně zúčastňují brigád. Někteří pomohou prací, jiní radou a při brigádách jsou vítáni i ti dobrovolníci, kteří se starají, aby pracující nezahynuli hlady a nosí různé dobroty.

„Každý přispěje, jak umí a všem jsme vděční,“ poděkovala Křenková. Nadšení v obci neutuchá, v plánu jsou nyní další společné projekty.

>>KOMENTÁŘ KARLA JANEČKA

Starají se o druhé, jsou hodni obdivu

Pohledem na stránky Deníku zjišťuji, kolik se najde obětavců, kteří nelitují píle ani volného času pro druhé. O co lépe se žije obyvatelům Stránského, kteří ruku v ruce s chataři neváhají vyčistit vodní zdroje v obci, jen aby to měli v okolí svých domů hezčí. U toho se všichni skvěle pobaví, dobře se nají, popijí, zazpívají a zahrají divadlo. Při tom všem se hlavní tahouni obce, jimiž jsou manželé Křenkovi z Občanského sdružení Stránské, starají o celou armádu zvířectva. Například také o těžce nemocného koníka Luxe, kterého by bez jejich každodenní nimravé práce museli utratit. O Luxovi si přečtete v dalších vydáních Deníku.
Dnešní ústřední článek je o zástupcích Integrovaného záchranného systému z Bruntálu, Hejnic a České Kamenice. Společně nacvičují situace, které v životě záchranářů nastávají, třeba hledání zavalených nebo ztracených lidí. Společně se snaží zásahy co nejvíce zkrátit a zefektivnit, přičemž nemyslí až tak na vlastní zdraví, vlastní čas a už vůbec ne na finanční ohodnocení. Já osobně mohu pouze smeknout a poděkovat. Takže: smekám a děkuji vám!