VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Válečné nebe nad Krnovem II

Dnes vám přinášíme druhý díl krnovského historika Vladimíra Bluchy o tom, jak letecké operace na konci války zasáhly náš region. Zatímco v první části války bylo nebe nad Krnovem klidné, ke konci války se Krnovu nálety nevyhnuly.  

30.9.2017
SDÍLEJ:

Bombardování Krnova americkým letectvem 12. prosince 1944 bylo dílem náhody. Krnov byl pro malou skupinu bombardérů pouze jedním ze záložních cílů. Lokomotivní depo s Mohylou v pozadí je i dnes známé krnovské zákoutí.Foto: archiv

Krnov nebyl hlavním cílem náletů, jen záložním. Dne 12. prosince 1944 se nad ním objevila menší skupina bombardérů 15. americké letecké armády. Dopoledne od 10.32 hodin do 11.14 hodin padaly bomby na hlavní nádraží.

BOMBARDOVÁNÍ NÁDRAŽÍ

Nejvíce byla poškozena kruhová výtopna vpravo za železnou lávkou pro pěší do Kostelce. Když v polovině května 1945 přišla první skupina předválečných krnovských železničářů, našla lokomotivní depo neschopné stavu.

Část rotundy byla pobořená a vyhořelá, dvě lokomotivy vykolejené, zauhlovací zařízení a administrativní budova zničena. Zásah se konal v rámci mise Lone Wolf.

MISE LONE WOLF

Podílelo se na něm 89 Fortressů a Liberátorů od pěti wingů (perutí), jejichž hlavním cílem byla rafinérie Blechhammer-Jih. V Krnově byly mimo jiné zničeny tři domy a poškozeno ještě 33, jedenáct osob zemřelo, osm bylo raněno a tři byly nezvěstné.

Naše město se stalo cílem deště jednoho náletu také v souvislosti s náletem na Blechhammer, Odertal a Osvětim 26. prosince 1944. Šlo o menší rozsah bombardování. Byly poškozeny tři budovy, zahynuli dva lidé a šest bylo raněných.

Během války byla zasažena také továrna Agrawerke na výrobu měřicích přístrojů v Soukenické ulici. Po opravě a přestavbě po válce zde vznikl podnik Strojosvit.
Bombardování působilo neblaze na psychiku obyvatel.

VZPOMÍNKY NA ZLOU NOC

Jako chlapec žijící tehdy na Opavsku si pamatuji na zlé zážitky, když na jaře roku 1941 se ozývaly ohromně silné rány od asi 50 metrů vzdáleného Heidebrecku, opět bombardovaného. Německé flaky sestřelovaly spojenecká letadla.

Vynořuje se mně také noc z 12. na 13. listopadu 1944. Bydleli jsme s rodiči v Mokrých Lazcích na Opavsku. Nad ránem nás vzbudil ze spánku silný kvílivý zvuk leteckých motorů. Vyběhli jsme před domek a s hrůzou jsme uviděli na obloze kroužící letadlo v plamenech.

Letec se snažil najít místo mimo vesnici. Hořel po zásahu flakem a rychle klesal.

PILOT WAYNE A. WENDT

Pilotem byl Wayne A. Wendt. Čtyři letci vyskočili s padáky a letadlo Fortess spadlo ve 3 hodiny na loukách vlevo od řeky Opavy mezi obcemi Kravaře a Mokré Lazce. Letci byli dopadeni pomocí německých civilních obyvatel. My zvědaví kluci jsme se přiblížili k řece, dál jsme nesměli, a našli jsme si na památku kousky přístrojů z překvapivě lehkého kovu.

Spojenečtí letci ze vzdálené Ameriky byli po dopadení ve velkém nebezpečí. Do bojů šli s vědomím, že své mladé životy nasazují pro vítězství nad zločinným nacistickým režimem a za osvobození porobených evropských národů. Německý ministr propagandy Goebbels v době bitvy o Británii vyhrožoval nejkrutějšími represáliemi, když britské obyvatelstvo nějak ublíží německým letcům, kteří seskočili na padáku.

„VYPOŘÁDEJTE SE S NIMI,“ DOPORUČIL HIMMLER

Když však byli sestřeleni a zajati američtí letci, byli často lynčováni a vražděni. Heinrich Himmler vydal rozkaz, aby složky německé bezpečnosti nezasahovaly při tom, když se chce německé obyvatelstvo na místě se sestřelenými letci „vypořádat“. A bylo málo výjimek, kdy nedošlo k lynčování.

..pokračování příště..

Vladimír Blucha

Autor: Redakce

30.9.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Ladislavem Velebným, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Jesenická, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

V krnovském babyboxu našli holčičku a vzkaz, že je to Andrea

V krnovské nemocnici je už pět let k dispozici babybox, do kterého mohou ženy anonymně odložit novorozence, pokud se o něj nechtějí nebo nemohou starat. Lékaři dohlédnou na zdravotní stav odloženého miminka a o jeho dalším osudu rozhodnou orgány sociální péče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení