VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Lomnici myslivci postavili novou kapli svatého Huberta

Že má myslivost vedle lovu zvěře i svůj kulturní a duchovní rozměr, o tom se mohou lidé přesvědčit návštěvou kapličky svatého Huberta v Lomnici u Rýmařova.

13.9.2016
SDÍLEJ:

Svěcení nové kapličky v Lomnici u Rýmařova v sobotu provázely vůně kadidla, operní zpěv i fanfáry trubačů, kteří vzdali hold svatému Hubertovi.Foto: Čestmír Pavlík

Kapličky a drobné sakrální stavby nemusí stavět jen církev. V lesích kolem Lomnice poblíž hájenky u pramene Bystřice svítí novotou kaplička zasvěcená svatému Hubertovi.

Je na ní tabulka s nápisem „Základní kámen této kapličky byl položen 8. května 2016. O její postavení se zasloužili členové výboru mysliveckého spolku Jomik Bohuňovice Josef Červenka z Bohuňovic, a Jaroslav Jelínek a Karel Ficek, občané Lomnice".

V sobotu 10. září slavnostní vysvěcení kapličky přilákalo myslivce, věřící i turisty z dalekého okolí.

SÓLISTKA JANÁČKOVY OPERY ZPÍVALA V LESE

„Pro nás myslivce to byla velká událost. Byla to pěkná duchovní i kulturní událost, protože kromě zástupce z olomouckého arcibiskupství, který kapli světil, obřad doprovázeli také trubači Vojenských lesů a statků (VLS) z Lipníka nad Bečvou i zpěv Táni Janošové, sólistky Janáčkovy opery. Vystoupila v doprovodu Jana Krále," uvedl Čestmír Pavlík z Okresního mysliveckého spolku Bruntál.

„Je vidět, že myslivost není pouze honba za úlovky, ale má i svůj kulturní a duchovní rozměr. Oltář pro kapli vyřezal pan Homola ze Žiaru nad Hronom a obrazy svatého Huberta a Diany namaloval profesor Švoch," doplnil Pavlík s tím, že organizátorům vyšlo počasí k jejich plné spokojenosti. Na svěcení kaple se sešla víc než stovka příznivců svatého Huberta.

Mnozí poprvé v životě slyšeli, jak zajímavě zní v lese školený hlas operní pěvkyně. Kaplička se může stát vyhledávaným cílem také díky detailně propracované dřevořezbě Jána Homoly.

ZDOBÍ OBYDLÍ PREZIDENTŮ I KRÁLŮ

Tento řezbář-profesionál má zvučné jméno, takže většina jeho děl vzniká na objednávku. Můžeme se s nimi setkat nejen v evropských zemích, ale i na dalších kontinentech, v Austrálii, Americe i v Kanadě.

Španělský král Juan Carlos používá stůl a židli z Homolovy dílny a chalupu někdejšího slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče zdobí jeho vyřezávaný nábytek a reliéfy.

Přestože Homola není myslivec, v jeho tvorbě není nouze o vyřezávané pažby loveckých zbraní nebo různé reliéfy zobrazující výjevy z přírody a lovu. Ján Homola se věnuje také sochám a reliéfům s náboženskou tematikou.

Autor: František Kuba

13.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Shodnou se Heřminovy a Zátor na kanalizaci?

Ilustrační foto

Svatební pár Bruntálského a Krnovského Deníku: Hlasujte v 6. kole

Voda z vlastní studny - na kolik přijde

Pokud máme příhodné podmínky na zahradě nebo jiném pozemku pro vybudování studny (o potřebných podmínkách pro stavbu studny jsme psali zde) a jsme rozhodnuti studnu zřídit, udělejme si nejprve velmi přibližnou kalkulaci, na kolik to všechno přijde.

Zvýhodněné jízdné po Jeseníkách

Po Jeseníkách za stovku mohou cestovat turisté od této soboty. Jízdenka je přestupní, takže lidé mohou cestovat libovolně za vybranými cíly po celý den.

Vyprávění o Bezručově chatě

Máte rádi Beskydy a turistiku? Pak přijďte ve čtvrtek 27. dubna do krnovské knihovny. O Bezručově chatě na Lysé hoře bude vyprávět Jiří Stejskalík.

Adam Ondra: Krnov je fotbalové město

Bývalý záložník Slezského FC je v současnosti považován za dvorního nahrávače Krnova. Řeč je o Adamu Ondrovi.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies