VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Lomnici myslivci postavili novou kapli svatého Huberta

Že má myslivost vedle lovu zvěře i svůj kulturní a duchovní rozměr, o tom se mohou lidé přesvědčit návštěvou kapličky svatého Huberta v Lomnici u Rýmařova.

13.9.2016
SDÍLEJ:

Svěcení nové kapličky v Lomnici u Rýmařova v sobotu provázely vůně kadidla, operní zpěv i fanfáry trubačů, kteří vzdali hold svatému Hubertovi.Foto: Čestmír Pavlík

Kapličky a drobné sakrální stavby nemusí stavět jen církev. V lesích kolem Lomnice poblíž hájenky u pramene Bystřice svítí novotou kaplička zasvěcená svatému Hubertovi.

Je na ní tabulka s nápisem „Základní kámen této kapličky byl položen 8. května 2016. O její postavení se zasloužili členové výboru mysliveckého spolku Jomik Bohuňovice Josef Červenka z Bohuňovic, a Jaroslav Jelínek a Karel Ficek, občané Lomnice".

V sobotu 10. září slavnostní vysvěcení kapličky přilákalo myslivce, věřící i turisty z dalekého okolí.

SÓLISTKA JANÁČKOVY OPERY ZPÍVALA V LESE

„Pro nás myslivce to byla velká událost. Byla to pěkná duchovní i kulturní událost, protože kromě zástupce z olomouckého arcibiskupství, který kapli světil, obřad doprovázeli také trubači Vojenských lesů a statků (VLS) z Lipníka nad Bečvou i zpěv Táni Janošové, sólistky Janáčkovy opery. Vystoupila v doprovodu Jana Krále," uvedl Čestmír Pavlík z Okresního mysliveckého spolku Bruntál.

„Je vidět, že myslivost není pouze honba za úlovky, ale má i svůj kulturní a duchovní rozměr. Oltář pro kapli vyřezal pan Homola ze Žiaru nad Hronom a obrazy svatého Huberta a Diany namaloval profesor Švoch," doplnil Pavlík s tím, že organizátorům vyšlo počasí k jejich plné spokojenosti. Na svěcení kaple se sešla víc než stovka příznivců svatého Huberta.

Mnozí poprvé v životě slyšeli, jak zajímavě zní v lese školený hlas operní pěvkyně. Kaplička se může stát vyhledávaným cílem také díky detailně propracované dřevořezbě Jána Homoly.

ZDOBÍ OBYDLÍ PREZIDENTŮ I KRÁLŮ

Tento řezbář-profesionál má zvučné jméno, takže většina jeho děl vzniká na objednávku. Můžeme se s nimi setkat nejen v evropských zemích, ale i na dalších kontinentech, v Austrálii, Americe i v Kanadě.

Španělský král Juan Carlos používá stůl a židli z Homolovy dílny a chalupu někdejšího slovenského prezidenta Ivana Gašparoviče zdobí jeho vyřezávaný nábytek a reliéfy.

Přestože Homola není myslivec, v jeho tvorbě není nouze o vyřezávané pažby loveckých zbraní nebo různé reliéfy zobrazující výjevy z přírody a lovu. Ján Homola se věnuje také sochám a reliéfům s náboženskou tematikou.

Autor: František Kuba

13.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Kam se poděla sláva krnovské továrny Rieger-Kloss?

Ilustrační foto

Šance pro zimní stadion

Kam o víkendu za fotbalem?

Přinášíme vám přehled sportovních utkání o víkendu 27. a 28. května.

Z Krnova autobusem tvořit do Prudniku

Krnov a polský Prudnik jsou od sebe vzdáleny 33 kilometrů. Přesto je téměř nemožné se do partnerského města dostat jinak než autem. Projekt Šikovné ruce myslí i na to, jak se dostat na tvůrčí akci za hranicemi.

Jana Rousová: Každou sobotu chodíme na vandr

/ROZHOVOR/ První májový den vládla u rozhledny na Hraničním vrchu dobrá nálada. Klub českých turistů Krnov tam pořádal májové setkání, k rozhledněz Třemešné či od Města Albrechtic mířili turisté všech věkových kategorií. Počasí vyšlo, jak ostatně Jana Rousová tři dny předtím předpovídala.

Mladík spadl v lomu, jeho pád ztlumil strom

K nešťastné události došlo ve čtvrtek 25. května v podvečer v bývalém kamenolomu v Bruntálu. Osmnáctiletý mladík spadl z výšky dvaceti metrů.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies