VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V Krnově proběhlo okresní kolo dějepisné olympiády

Středisko volného času Méďa v Krnově se stalo dějištěm velkého dějepisného klání, uskutečnilo se zde okresního kolo dějepisné olympiády, na které se sjeli soutěžící z hned šestnácti základních škol a víceletých gymnázií v našem regionu.

20.1.2016
SDÍLEJ:

Vítěz olympiády, Marek Palis, se svou učitelkou dějepisu, Ivanou Hofírkovou.Foto: DENÍK / Miriam Opletalová

Rekordní účast

Učitelé byli potěšeni, protože účast na olympiádě byla nejvyšší za posledních šestadvacet let.

„Díval jsem se do různých prezenčních listin z předchozích let a musím říct, že účast na letošní dějepisné olympiádě byla od roku 1990 nejvyšší, co se týče škol i žáků.

Ve školním kole, které proběhlo na přelomu loňského listopadu a prosince, se olympiády zúčastnilo 239 žáků, do okresního kola si přišlo zasoutěžit postupujících 41 zájemců," oznámil Deníku Antonín Zgažar, učitel Všeobecného a sportovního gymnázia Bruntál, který do okresního kola také přijel jako doprovod třem postupujícím žákům.

Téma olympiády

Zadání letošního pětačtyřicátého ročníku olympiády bylo zvoleno tématicky k sedmistému výročí narození Karla IV. a neslo název Po stopách Lucemburků aneb Za císařskou korunou.

„Letos byly otázky zaměřeny na vše, co se týkalo rodu Lucemburků, především pak Karla IV., jehož sedmisté výročí narození si letos připomínáme," vysvětlil Antonín Zgažar.

Soutěžili anonymně jen pod čísly

V pondělí ráno Středisko volného času Méďa v Krnově přivítalo žáky z okolních škol. Všichni při vstupu podepsali prezenční listinu a pak jim bylo z důvodu anonymity a nezávislého hodnocení přiděleno soutěžní číslo. Usadili se ve velkém sále, kde jim učitelé rozdali zadání soutěže a o půl deváté oficiálně olympiádu zahájili.

Maximální možný počet bodů, kterého mohli účastníci dosáhnout, byl sto, na práci měli sedmdesát minut. Po skončení limitu si učitelé soutěžní papíry odnesli na opravu a vyhodnocení výsledků, mezitím měli žáci volnou zábavu.

Které soutěžní otázky byly nej…

Během volného času si žáci mezi sebou kontrolovali správné odpovědi nebo přemýšleli nad tím, které otázky byly nejsložitější. „Nejtěžší mi přišla asi otázka číslo 27, jednalo se o doplňování textu bez možnosti jakékoli nápovědy, nejlehčí pak byla otázka týkající se počtu let vlády Lucemburků na českém trůně, nebo úplně poslední, kde se ptali na to, kolikáté výročí narození Karla IV. si letos připomínáme," sdělila Magdaléna Donátková, žákyně Základní Školy Petrin.

Podobného názoru byli i ostatní žáci. „Nejtěžší byla určitě sedmadvacítka, lehká potom byla otázka ohledně výročí Karla IV., snad jsem tam nenapsal moc blbostí, hlavně ať nejsem poslední," vtipkoval žák Vojtěch Kašpárek ze Základní školy Holčovice.

Na posledním místě se nakonec neumístil, k jeho velkému překvapení skončil dvanáctý.

V okrese zvítězil žák z Rýmařova

V okresním kole dějepisné olympiády se volili úspěšní řešitelé, což byli žáci, kteří dosáhli více jak šedesáti bodů, budou mít šanci postoupit do krajského kola. Do krajské soutěže však jednoznačně postupuje čtrnáctiletý Marek Palis z rýmařovského gymnázia, který v tomto kole zvítězil s konečným hodnocením osmdesát osm bodů ze sta.

Z vítězství se velice radoval a na krajské kolo se těší. „Jsem tak trochu i překvapený, samozřejmě jsem se na olympiádu připravoval z různých učebnic a podobně, ale nečekal jsem to. Jsem však moc rád," svěřil se nadšeně Marek Palis.

Radost z Markova úspěchu měla i jeho učitelka dějepisu, která ho zde přišla na soutěž doprovodit a podpořit. „Jsem moc šťastná, Markovi jsem věřila, dějepis ho hodně baví a má dost načteno, takže jsem očekávala dobré výsledky. Na soutěž jsme se připravovali i po škole a ve volném čase a vyplatilo se to.

Navíc byla tato olympiáda určena žákům osmých a devátých tříd, Marek je osmák, dokázal se vyrovnat starším soupeřům a porazit je," vyprávěla nadšeně Ivana Hofírková, učitelka dějepisu na rýmařovském gymnáziu.

Soutěží základní školy i gymnázia

Letošními zúčastněnými školami byly bruntálské základní školy Jesenická, Okružní, Petrin, dále pak Všeobecné a sportovní gymnázium Bruntál, Gymnázium Krnov, krnovské základní školy Dvořákův okruh, Smetanův okruh 4 a Žižkova 3, Gymnázium a Střední odborná škola Rýmařov, Základní škola Rýmařov, Jelínkova 1, Základní škola Vrbno pod Pradědem, Základní škola Holčovice, Základní škola a Mateřská škola Horní Benešov, Základní škola a Mateřská škola Lichnov, Základní škola Město Albrechtice a Základní škola a Mateřská škola Osoblaha.

Dějepisná olympiáda prověřila u žáků znalosti o období vlády Lucemburků na českém trůně. Téma si organizátoři zvolili při příležitosti sedmistého výročí narození Karla IV.

Miriam Opletalová

Autor: Redakce

20.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení