VYBERTE SI REGION

V Krnově proběhlo okresní kolo dějepisné olympiády

Středisko volného času Méďa v Krnově se stalo dějištěm velkého dějepisného klání, uskutečnilo se zde okresního kolo dějepisné olympiády, na které se sjeli soutěžící z hned šestnácti základních škol a víceletých gymnázií v našem regionu.

20.1.2016
SDÍLEJ:

Vítěz olympiády, Marek Palis, se svou učitelkou dějepisu, Ivanou Hofírkovou.Foto: DENÍK / Miriam Opletalová

Rekordní účast

Učitelé byli potěšeni, protože účast na olympiádě byla nejvyšší za posledních šestadvacet let.

„Díval jsem se do různých prezenčních listin z předchozích let a musím říct, že účast na letošní dějepisné olympiádě byla od roku 1990 nejvyšší, co se týče škol i žáků.

Ve školním kole, které proběhlo na přelomu loňského listopadu a prosince, se olympiády zúčastnilo 239 žáků, do okresního kola si přišlo zasoutěžit postupujících 41 zájemců," oznámil Deníku Antonín Zgažar, učitel Všeobecného a sportovního gymnázia Bruntál, který do okresního kola také přijel jako doprovod třem postupujícím žákům.

Téma olympiády

Zadání letošního pětačtyřicátého ročníku olympiády bylo zvoleno tématicky k sedmistému výročí narození Karla IV. a neslo název Po stopách Lucemburků aneb Za císařskou korunou.

„Letos byly otázky zaměřeny na vše, co se týkalo rodu Lucemburků, především pak Karla IV., jehož sedmisté výročí narození si letos připomínáme," vysvětlil Antonín Zgažar.

Soutěžili anonymně jen pod čísly

V pondělí ráno Středisko volného času Méďa v Krnově přivítalo žáky z okolních škol. Všichni při vstupu podepsali prezenční listinu a pak jim bylo z důvodu anonymity a nezávislého hodnocení přiděleno soutěžní číslo. Usadili se ve velkém sále, kde jim učitelé rozdali zadání soutěže a o půl deváté oficiálně olympiádu zahájili.

Maximální možný počet bodů, kterého mohli účastníci dosáhnout, byl sto, na práci měli sedmdesát minut. Po skončení limitu si učitelé soutěžní papíry odnesli na opravu a vyhodnocení výsledků, mezitím měli žáci volnou zábavu.

Které soutěžní otázky byly nej…

Během volného času si žáci mezi sebou kontrolovali správné odpovědi nebo přemýšleli nad tím, které otázky byly nejsložitější. „Nejtěžší mi přišla asi otázka číslo 27, jednalo se o doplňování textu bez možnosti jakékoli nápovědy, nejlehčí pak byla otázka týkající se počtu let vlády Lucemburků na českém trůně, nebo úplně poslední, kde se ptali na to, kolikáté výročí narození Karla IV. si letos připomínáme," sdělila Magdaléna Donátková, žákyně Základní Školy Petrin.

Podobného názoru byli i ostatní žáci. „Nejtěžší byla určitě sedmadvacítka, lehká potom byla otázka ohledně výročí Karla IV., snad jsem tam nenapsal moc blbostí, hlavně ať nejsem poslední," vtipkoval žák Vojtěch Kašpárek ze Základní školy Holčovice.

Na posledním místě se nakonec neumístil, k jeho velkému překvapení skončil dvanáctý.

V okrese zvítězil žák z Rýmařova

V okresním kole dějepisné olympiády se volili úspěšní řešitelé, což byli žáci, kteří dosáhli více jak šedesáti bodů, budou mít šanci postoupit do krajského kola. Do krajské soutěže však jednoznačně postupuje čtrnáctiletý Marek Palis z rýmařovského gymnázia, který v tomto kole zvítězil s konečným hodnocením osmdesát osm bodů ze sta.

Z vítězství se velice radoval a na krajské kolo se těší. „Jsem tak trochu i překvapený, samozřejmě jsem se na olympiádu připravoval z různých učebnic a podobně, ale nečekal jsem to. Jsem však moc rád," svěřil se nadšeně Marek Palis.

Radost z Markova úspěchu měla i jeho učitelka dějepisu, která ho zde přišla na soutěž doprovodit a podpořit. „Jsem moc šťastná, Markovi jsem věřila, dějepis ho hodně baví a má dost načteno, takže jsem očekávala dobré výsledky. Na soutěž jsme se připravovali i po škole a ve volném čase a vyplatilo se to.

Navíc byla tato olympiáda určena žákům osmých a devátých tříd, Marek je osmák, dokázal se vyrovnat starším soupeřům a porazit je," vyprávěla nadšeně Ivana Hofírková, učitelka dějepisu na rýmařovském gymnáziu.

Soutěží základní školy i gymnázia

Letošními zúčastněnými školami byly bruntálské základní školy Jesenická, Okružní, Petrin, dále pak Všeobecné a sportovní gymnázium Bruntál, Gymnázium Krnov, krnovské základní školy Dvořákův okruh, Smetanův okruh 4 a Žižkova 3, Gymnázium a Střední odborná škola Rýmařov, Základní škola Rýmařov, Jelínkova 1, Základní škola Vrbno pod Pradědem, Základní škola Holčovice, Základní škola a Mateřská škola Horní Benešov, Základní škola a Mateřská škola Lichnov, Základní škola Město Albrechtice a Základní škola a Mateřská škola Osoblaha.

Dějepisná olympiáda prověřila u žáků znalosti o období vlády Lucemburků na českém trůně. Téma si organizátoři zvolili při příležitosti sedmistého výročí narození Karla IV.

Miriam Opletalová

Autor: Redakce

20.1.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jmenuji se VÍTĚZSLAV ŽÁK, narodil jsem se 5. ledna, při narození jsem vážil 3670 gramů a měřil 54 centimetrů. Moje maminka se jmenuje Barbora Kochanová a můj tatínek se jmenuje Vítězslav Žák. Bydlíme v Bruntále.
4

Děti narozené v krnovské nemocnici

Památník letcům v Žatci. Ilustrační foto

Kdo zajišťuje opravy starých válečných hrobů a pietních míst?

Krnov zahájil přípravu. Trenér řeší změny v kádru, hledá gólmana

V úterý začala krnovským fotbalistům zimní příprava. Trenérovi osmého celku krajského přeboru Ladislavu Bártkovi se hlásilo čtrnáct hráčů.

Krása přes objektiv

Bruntálský fotograf Jozef Danyi patří k úspěšným účastníkům řady fotografických soutěží po celém světě.

Tereza Nykodymová: Největší odměnou pro mě je, když trénink děti baví

/ROZHOVOR/ I když je Tereze Nykodymové teprve devatenáct, už několik let trénuje florbalovou mládež v krnovské Orce. V roce 2015 ji dokonce ocenilo město Krnov, když byla zvolena trenérkou roku. Společně se svým dvojčetem Alžbětou hraje florbal za Opavu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies