VYBRAT REGION
Zavřít mapu

V areálu školy bomba nebyla

Bruntál - Studenti Obchodní akademie a Střední zemědělské školy v Bruntále mají za sebou cvičnou evakuaci. V pátek zde přímo při běžném provozu a vyučování proběhl nácvik dvou různých krizových situací, které mohou nastat. Do akce se zapojila asi desítka hasičů, dvě desítky policistů a také hlídka strážníků Městské policie.

16.10.2012 1
SDÍLEJ:

V budově školy hořelo a navíc tady policisté nalezli v kufříku schovanou bombu. To byly hlavní úkoly cvičení složek Integrovaného záchranného systému, které proběhlo v areálu Obchodní akademie a Střední zemědělské školy v Bruntále.Foto: Policie ČR

V rámci simulace obdržely krátce po poledni složky Integrovaného záchranného systému (IZS) hlášení o požáru v budově střední školy.

„Na místo se dostavila jednotka hasičů a policie. Ve všech prostorách školy proběhla evakuace studentů i dalších osob, které se zde nacházely. Do scénáře cvičení byly začleněny situace, které mohou nastat u skutečných zásahů," uvedla k námětu cvičení policejní mluvčí Ivana Křištofová.

.Evakuace studentů

Pravidelné nácviky evakuací podstupují studenti školy jedenkrát až dvakrát ročně. Nyní se do tohoto cvičení navíc zapojili také policisté a hasiči.

„Myslím, že část studentů už dopoledne něco tušila, protože došlo k malé úpravě jejich rozvrhu. Nikomu jsme ale oficiálně nic neříkali, aby se cvičení co nejvíc podobalo realitě. Když se po chodbách školy začal valit hustý dým, zavolali jsme tuto informaci složkám IZS a vyzvali jsme vyučující, aby studenti pod jejich dohledem v rámci evakuace vyšli ze školy ven. Seřazení studenti byli vyvedeni na naše dvě evakuační shromaždiště u školy. Ze školy bylo evakuováno kolem 140 osob," uvedla ředitelka střední školy Zuzana Urbanková.

V rámci zásahu pátrali hasiči, policisté a přivolaný psovod po jedné nezvěstné osobě. Ta měla údajně zůstat po evakuaci v některé z místností požárem zasažené budovy školy. Jednotky IZS prohledávaly šatny, kabinety, učebny a jednotlivé třídy, dokud se nepodařilo figuranta naleznout. Všichni studenti, kteří se sešli na evakuačních shromaždištích, byli zkontrolováni podle školní evidence a následně se mohli rozejít domů. Cvičení pro policisty ale pokračovalo dál.

.Bomba na WC

Druhá část zásahu se rozjela v okamžiku, kdy byl oznámen nález podezřelého předmětu ve škole. V koženém kufříku se skrýval nástražný výbušný systém. „Tato část akce již byla v režii policie. Zde nastoupili do akce policejní pyrotechnici z Olomouckého kraje a psovodi z Krajského ředitelství Policie Moravskoslezského kraje. Na místě probíhalo vyhodnocení situace a posouzení možnosti nasadit speciální techniku," popsala akci Křištofová.

Nebezpečný kufřík s bombou byl ukryt na pánských toaletách. Přivolaný pyrotechnik vynesl v ochranném obleku nebezpečný předmět ke vchodu budovy školy. Zde jej poté převzal a zlikvidoval jeden ze dvou speciálních robotů v České republice, který je určen na zneškodňování výbušných systémů.

.„Cílem cvičení bylo prověřit součinnost základních složek IZS a jejich vzájemnou komunikaci při zásahu. Stejně důležité bylo, že došlo k procvičení evakuace studentů a dalších osob z místa ohrožení. Šlo nám o ověření rychlosti evakuace a orientaci zasahujících složek ve stavebně složité budově. Naštěstí se jednalo pouze o cvičení. Přestože jsme na takový zásah připraveni, byla bych nerada, kdyby se taková akce měla odehrát i ve skutečnosti," uvedla Ivana Křištofová.

Společné cvičení jednotek IZS bylo ukončeno okolo patnácté hodiny.

Anna Dohnalová


Autor: Redakce

16.10.2012 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení