VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úspěšní studenti gymnázia získali Langschurovu cenu

Krnov - Dva studenti krnovského gymnázia včera získali ocenění za reprezentaci školy. Cenu Dr. Sigmunda Langschura vyhráli za projekt Studentský vědecký parlament, ve kterém se dostali mezi špičku Evropy.

1.10.2008
SDÍLEJ:

Petr Makový a Pavla Cabáková převzali včera Cenu Dr. Sigmunda Langschaura. Studenti krnovského gymnázia si toto ocenění zasloužili i díky účasti na projektu Studentský vědecký parlament, ve kterém získali možnost odjet na studentskou konferenci do Cách.Foto: DENÍK/Květa Gebauerová

Petr Makový získal cenu za reprezentaci školy v soutěži Aliante 2008, kde se umístil na šestém místě v celorepublikovém klání. Druhá oceněná, Pavla Cabáková, obdržela cenu za reprezentaci školy v celostátních kolech recitačních soutěží. Oba tito studenti, společně se dvěma dalšími, úspěšně reprezentovali gymnázium v soutěži Studentský vědecký parlament. V tomto projektu se umístili mezi dvanácti nejlepšími týmy Evropy, a 6. října se tak budou moci zúčastnit zasedání tohoto parlamentu v německých Cáchách. Shodou okolností byli oba ocenění studenti z jedné třídy.

„Letos bylo velmi těžké vybrat, kdo by měl cenu získat. Studenti podávali výborné výkony v oblasti sportu i kultury. Komise tak měla opravdu nelehký úkol,“ zhodnotil letošní ročník ředitel krnovského gymnázia Vladimír Schreier. Cenu studenti převzali od Jana Stejskala z občanského sdružení Krnovská synagoga, Libora Nowaka, majitele firmy Stafi a Jiřího Veverky, krnovského radního a současně náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje.

Po předání se ještě tito tři absolventi krnovského gymnázia společně s ředitelem školy zamysleli nad budoucností oceněných. „Myslím, že tito mladí lidé mají budoucnost zajištěnou. Jestliže již v tak mladém věku dokáží vytvořit velmi dobrý projekt a prosadit se s ním, myslím, že je čeká dobrá budoucnost,“ zamyslel se Jiří Veverka nad budoucností studentů krnovského gymnázia.

Sigmund Langschur se narodil 8. června 1884. Byl profesorem krnovské reálky – gymnázia, kde vyučoval německý a francouzský jazyk, propedeutiku, stenografii a angličtinu. Působil v představenstvu Židovské náboženské obce Krnov. Patřil k nejvýznamnějším osobnostem kulturního a společenského života na Krnovsku. Po obsazení Krnova nacisty byl nucen odejít do Olomouce. V létě 1942 byl společně s manželkou deportován do Terezína a krátce nato do koncentračního tábora Baranoviči, kde byl zavražděn i se svou ženou.

Jeho syn Hugo dnes žije v Kanadě, zajímá se o Krnov a podporuje projekty občanského sdružení Krnovská synagoga. Cena Sigmunda Langschura se uděluje každoročně v Krnově a v Bruntále minimálně jednomu studentovi či studentce za mimořádné studijní výsledky, za realizaci zajímavého projektu, za úspěšnou reprezentaci školy či za mimořádný čin.

Květa Gebauerová

1.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Borůvkové hody v Malé Morávce.

Borůvkové hody lákaly do Jeseníků

Dožínky ve Slezských Rudolticích na Osoblažsku jsou připomínkou tradic a oslavou sklizené úrody.
57

OBRAZEM: Dožínky ve Slezských Rudolticích na Osoblažsku

OBRAZEM: Nové Heřminovy Rockem proti přehradě

/FOTOGALERIE/ Nové Heřminovy hostily šestý ročník rodinného festivalu Rockem proti přehradě.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Například na frekventované trase Praha - Ostrava trvala téměř celou druhou polovinu 20. století cesta až šest hodin. Dnes jsou to pouhé tři hodiny a cesta je mnohdy díky servisu jednotlivých dopravců a moderním vozům spíše relaxem.

Naučná stezka Kabátův kopec připomene také cvičiště sovětských okupačních vojsk

Máme si působení sovětských okupačních vojsk v našich městech připomínat, nebo se raději snažit na tyto události zapomenout?

OBRAZEM: Sraz historických vozů Škoda v Bruntále

/FOTOGALERIE/ Náměstí Míru v Bruntále zaplnily skoro dvě stovky vozů Škoda 110R Coupé.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení