VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Úspěšní studenti gymnázia získali Langschurovu cenu

Krnov - Dva studenti krnovského gymnázia včera získali ocenění za reprezentaci školy. Cenu Dr. Sigmunda Langschura vyhráli za projekt Studentský vědecký parlament, ve kterém se dostali mezi špičku Evropy.

1.10.2008
SDÍLEJ:

Petr Makový a Pavla Cabáková převzali včera Cenu Dr. Sigmunda Langschaura. Studenti krnovského gymnázia si toto ocenění zasloužili i díky účasti na projektu Studentský vědecký parlament, ve kterém získali možnost odjet na studentskou konferenci do Cách.Foto: DENÍK/Květa Gebauerová

Petr Makový získal cenu za reprezentaci školy v soutěži Aliante 2008, kde se umístil na šestém místě v celorepublikovém klání. Druhá oceněná, Pavla Cabáková, obdržela cenu za reprezentaci školy v celostátních kolech recitačních soutěží. Oba tito studenti, společně se dvěma dalšími, úspěšně reprezentovali gymnázium v soutěži Studentský vědecký parlament. V tomto projektu se umístili mezi dvanácti nejlepšími týmy Evropy, a 6. října se tak budou moci zúčastnit zasedání tohoto parlamentu v německých Cáchách. Shodou okolností byli oba ocenění studenti z jedné třídy.

„Letos bylo velmi těžké vybrat, kdo by měl cenu získat. Studenti podávali výborné výkony v oblasti sportu i kultury. Komise tak měla opravdu nelehký úkol,“ zhodnotil letošní ročník ředitel krnovského gymnázia Vladimír Schreier. Cenu studenti převzali od Jana Stejskala z občanského sdružení Krnovská synagoga, Libora Nowaka, majitele firmy Stafi a Jiřího Veverky, krnovského radního a současně náměstka hejtmana Moravskoslezského kraje.

Po předání se ještě tito tři absolventi krnovského gymnázia společně s ředitelem školy zamysleli nad budoucností oceněných. „Myslím, že tito mladí lidé mají budoucnost zajištěnou. Jestliže již v tak mladém věku dokáží vytvořit velmi dobrý projekt a prosadit se s ním, myslím, že je čeká dobrá budoucnost,“ zamyslel se Jiří Veverka nad budoucností studentů krnovského gymnázia.

Sigmund Langschur se narodil 8. června 1884. Byl profesorem krnovské reálky – gymnázia, kde vyučoval německý a francouzský jazyk, propedeutiku, stenografii a angličtinu. Působil v představenstvu Židovské náboženské obce Krnov. Patřil k nejvýznamnějším osobnostem kulturního a společenského života na Krnovsku. Po obsazení Krnova nacisty byl nucen odejít do Olomouce. V létě 1942 byl společně s manželkou deportován do Terezína a krátce nato do koncentračního tábora Baranoviči, kde byl zavražděn i se svou ženou.

Jeho syn Hugo dnes žije v Kanadě, zajímá se o Krnov a podporuje projekty občanského sdružení Krnovská synagoga. Cena Sigmunda Langschura se uděluje každoročně v Krnově a v Bruntále minimálně jednomu studentovi či studentce za mimořádné studijní výsledky, za realizaci zajímavého projektu, za úspěšnou reprezentaci školy či za mimořádný čin.

Květa Gebauerová

1.10.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hrad Sovinec. Ilustrační foto.

Hrad Sovinec hostí malý divadelně hudební festival Bubofest

Linhartovský zámek. Ilustrační foto.

Na zámku Linhartovy začalo Kulturní léto

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Kamil Vrba: Krnovu stále fandím, klubu bych do budoucna přál divizi

/ROZHOVOR/ V současné době už fotbal nehraje ani rekreačně a věnuje se zejména svému vnukovi. Zhruba před čtvrtstoletím si ovšem obranu tehdejšího opavského Ostroje, který brázdil vody naší druhé nejvyšší fotbalové soutěže, šlo bez stopera Kamila Vrby představit jen stěží. Momentálně na trávníky vybíhá spíše sporadicky a dění na hřišti přihlíží především z pozice diváka.

Letní brigády: hodně se jezdí i do zahraničí

Studenti z Opavska a Bruntálska jezdí o prázdninách pracovat do sousedních zemí čím dál tím častěji. Reagují tak na omezenou pracovní nabídku v regionu a na její nízké finanční ohodnocení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies