VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Uhájili rychlíky z Krnova do Jeseníku

Krnov – Zprávy o tom, že v roce 2012 zřejmě přestanou kvůli úsporným škrtům jezdit rychlíky z Krnova do Jeseníku, vyprovokovaly krnovské radní k akci. Odhlasovali, že město nesouhlasí s tímto záměrem, a pak se ve středu 14. září vydala delegace vedená starostkou Alenou Krušinovou na nádraží, aby při propagační jízdě z Krnova do Bruntálu sdělila své stanovisko přímo krajskému vedení Českých drah (ČD).

20.9.2011 5
SDÍLEJ:

Krnovská delegace v čele se starostkou Alenou Krušinovou, místostarostou Michalem Brunclíkem a bývalým starostou a současně bývalým železničářem Josefem Hercigem se ve středu vypravila na propagační jízdu do Bruntálu. Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Ve stejné chvíli, kdy Krnované u zástupců ČD orodovali za záchranu rychlíků do Jeseníku, už vysílala Česká televize zprávu, že tato hrozba byla zažehnána.

„Na linkách Pardubice – Jihlava a Rakovník – Chomutov nebyly rychlíky natolik vytížené, abychom uvažovali o jejich zachování. Naopak třeba původně ohrožená linka z Ostravy přes Krnov do Jeseníku bude i na základě velkého ohlasu a zájmu cestujících pokračovat,“ oznamoval v televizi mluvčí ministerstva dopravy (MD) Martin Novák, zatímco krnovská delegace stále ještě přesvědčovala vedení ČD o nutnosti rychlíky do Jeseníku zachovat. „

Zástupci krajského ředitelství ČD nám doporučili, aby rada města zaslala své usnesení přímo na ministerstvo dopravy. Zároveň uvedli, že určitě by se nejednalo o rušení bez náhrady, pouze by se z některých rychlíkových spojů Ostrava – Jeseník staly v Krnově osobní spoje. Pak by ale došlo ke zrušení některých osobních spojů, které dosud vyrážely za rychlíky.

Ujistili nás, že i v takovém případě by dopravní spojení tímto směrem zůstalo slušné a lidé by se bez problémů dostali například na Osoblažsko. Ve směru na Bruntál žádné větší změny neočekávají,“ shrnul výsledek společné jízdy s vedením ČD místostarosta Krnova Michal Brunclík.

Vše odstartovalo rozhodnutí MD, které rychlíkovou dopravu u ČD objednává, vydat příští rok o stovky milionů korun méně než letos. Proč se ale na seznamu nevytížených rychlíků určených ke zrušení objevil také rychlík Krnov – Jeseník, o který je mezi cestujícími slušný zájem? „To byl náš hlavní argument, že na nezájem cestujících si tento rychlík určitě nemůže ztěžovat. Podle našich informací je trať z Krnova do Jeseníku vysoce ztrátová z jiného důvodu.

Provoz prodražuje takzvaný peážní poplatek za přejezd českého vlaku po polských kolejích v oblasti Glucholaz. Omezení provozu na této trati žádné úspory nepřinese, protože se náklady pouze přenesou z železnice na autobusy a na silnice,“ uvedla starostka Krnova Alena Krušinová.

Peážní poplatky vyvolaly zajímavou diskuzi také mezi čtenáři Deníku na našem webu. Upozorňují, že na polském území je trať v tak špatném stavu, že tu vlaky musí jezdit velmi pomalu.

„Peážní poplatky se platí Polsku proto, aby jejich správce železnice udržoval a opravoval peážní trať mezi Mikulovicemi a Jindřichovem ve Slezsku. Máte někdo pocit, že tak polská strana činí? Sami železničáři říkají, že za doposud zaplacené peážní poplatky by mohl být železniční tunel pod Biskupskou kupou mezi Jindřichovem a Zlatými Horami,“ konstatoval čtenář Pepa.

„Zrušit rychlík, který jezdí maximálně vytížený, je podle mě až úplně poslední možnost. Vláda by měla vstoupit do jednání s Polskem, nebo České dráhy s polskými železnicemi, a pokusit se napravit pokřivený model peážního poplatku,“ dodal krnovský zastupitel Jaromír Foltýn.

Autor: František Kuba

20.9.2011 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Šestý ročník rodinného festivalu Rockem proti přehradě v Nových Heřminovech.
1 39

OBRAZEM: Nové Heřminovy Rockem proti přehradě

Rychlovlak. Ilustrační foto.

Proč nejezdí vlaky rychleji

Naučná stezka Kabátův kopec připomene také cvičiště sovětských okupačních vojsk

Máme si působení sovětských okupačních vojsk v našich městech připomínat, nebo se raději snažit na tyto události zapomenout?

OBRAZEM: Sraz historických vozů Škoda v Bruntále

/FOTOGALERIE/ Náměstí Míru v Bruntále zaplnily skoro dvě stovky vozů Škoda 110R Coupé.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Na dobrotách ze zvěřiny si pochutnávali lidé v Mysliveckém domě v Razové. Tamní myslivci připravili v sobotu 19. srpna pro návštěvníky posezení jak uvnitř v prostorném sále, vyzdobeném trofejemi, tak i venku na lavičkách pod přístřešky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení