VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Tanečnice bodovaly na mistrovství světa v Belly Dance

Krnov, Kaliningrad - Orientální tanečnice ze Střediska volného času (SVČ) Méďa Krnov úspěšně reprezentovaly na Mistrovství světa v Belly Dance. Z ruského Kaliningradu se vrátily s jedním desátým a jedním čtrnáctým místem. Na první zkušenost se světovou špičkou v oboru si zasluhují za svůj úspěch bezesporu gratulace.

30.11.2011
SDÍLEJ:

ORIENTÁLNÍ tanečnice z Krnova se na Mistrovství světa v Kaliningradu umístily v první dvacítce. Nejlepší 10. místo vybojovala Klára Čermáková (uprostřed) v kategorii Belly Show Adults.Foto: Monika Čeplová

Teprve tři roky se věnují taneční disciplíně zvané Belly Dance, přesto se právě vrátily z mistrovství světa se skvělým umístěním. Tanečnice Klára Čermáková, Magdaléna Bezděčíková a Alžběta Tvrdoňová si dovezly jedno desáté a jedno čtrnácté místo.

Nominace na taneční mistrovství

Se světovými špičkami v jejich uměleckém oboru se setkaly poprvé a konkurence byla skutečně veliká.

„Českou republiku reprezentovalo na světovém šampionátu pouze sedm dívek a žen. Záměrně říkám žen, protože šampionát byl rozdělen do kategorií podle velikosti skupin i podle věku. Poslední věková kategorie byla určena ženám do sedmdesáti let,“ vysvětlila Věra Horáková, vedoucí tanečního centra SVČ Méďa.

Podobně jako u sportu je i postup tanečníků na mezinárodní soutěži vázán na umístění na mistrovství republiky, kde musí o svém umění přesvědčit porotce a získat nominaci. „Nominace na evropské a světové mistrovství byla věc jedna, druhá věc je otázka finanční. Dlouho jsme nevěděly, zda se nám podaří této možnosti pro naše děvčata využít, bez pomoci sponzorů, kterým chci moc poděkovat, bychom nikam jet nemohly,“ přiznala Horáková. Jak už bylo řečeno dívky se orientálnímu tanci věnují tři roky, nejprve pod vedením Zdeny Rysové, od září se stala jejich učitelkou zkušená Jana Tesárková. Právě podle jejich pokynů se tanečnice věnovaly zdokonalování slabších míst tanečního projevu a vyplatilo se.

„Vystoupení tanečnic na šampionátu bylo rozděleno do dvou disciplín, klasik a show,“ pokračovala Horáková. V disciplíně klasik musí tanečnice dokázat, že znají všechny pravidla a základní pohyby charakteristické pro své umění, show by se pak naopak dala přirovnat k exhibicím v krasobruslení. Zde už tanečnice vypráví pomocí svého tance například nějaký příběh.

„U nás jsme trochu pozadu ve výběru a stylu kostýmů. Také proto byla pro nás účast na světovém šampionátu přínosná, abychom mohly srovnávat,“ přiznala Horáková. Zatímco český orientální tanec využívá především známý šátek s penízky a třásněmi, který má tanečnice uvázaný okolo boků, ve světě už vládnou úchvatné a nákladné kostýmy. Pastva pro oči nejen z tančících žen, ale i z jejich oděvů a šperků. Kromě skvělého umístění si tedy dívky ze šampionátu v Kaliningradu, který se konal ve dnech 19. a 20. listopadu, dovezly mnoho návodů, jakým směrem by se mělo jejich umění vyvíjet.

Orientálního tance existuje několik druhů, jednotlivé styly se liší hudbou, na kterou se tančí, kostýmy i jednotlivými tanečními prvky. Některé styly se také tančí pouze při určitých příležitostech. Belly Dance, doména krnovských děvčat, je vlastně americký termín pro břišní tanec.

30.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Jmenuji se JAKUB ILJAŠEVIČ, narodil jsem se 14. srpna 2017, při narození jsem vážil 3000 gramů a měřil 47 centimetrů. Rodiče Monika a Daniel. Bydlíme v Jindřichově ve Slezsku.
4

Děti narozené v krnovské nemocnici

Tisíce lidí přilákala v sobotu 13. srpna 2016 na krnovské náměstí akce Dobré srdce Krnova.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Krajští radní zasedali v Bruntále

Kam putují krajské peníze? Co se v okrese Bruntál opraví? Nedostatek pracovních příležitostí na straně jedné a chybějící kvalifikovaní pracovníci na straně druhé. To jsou některá z témat, kterými se zabývali krajští radní na svém výjezdním zasedání v Bruntále.

Kam za zážitky nejen o víkendu? Inspirujte se na novém webu Tipy Deníku

Chcete mít přehled o kulturních, sportovních a dalších akcích ve všech regionech? Pak navštivte naši stránku www.tipydeniku.cz, kde najdete fůru inspirace co podniknout nejen o víkendu.

Zámek Linhartovy má půvab i v noci

Zámek v Linhartovech nabízí i noční program. V sobotu 19. srpna to bude noční prohlídka s ohňostrojem a UFO, a 27. srpna se nádvoří opět změní v letní kino a nabídne českou komedii Špunti na vodě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení