VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svíčky se rozhořely k poctě padlým

V Bruntále, tak jako i na dalších desítkách míst v České republice i v zahraničí, vzplály v neděli vpodvečer svíčky na paměť stého výročí slavné bitvy u Zborova na Ukrajině během první světové války. Hrdinství a odvaha českých legionářů se tehdy staly jedněmi z momentů, které přispěly ke vzniku Československé republiky.

4.7.2017
SDÍLEJ:

Na hřbitově v Bruntále u společného hrobu 29 vojáků z první světové války vzplály svíčky na paměť obětem slavné bitvy u Zborova, od níž v neděli 2. července uplynulo sto let.Foto: DENÍK / Dalibor Otáhal

Připomínkovou akci připravila Československá obec legionářská.

ČEŠI STÁLI PROTI ČECHŮM

„Bitva trvala asi půl dne. Nakonec stála život 234 padlých, těžce zraněných a nezvěstných. Obec legionářská přišla s tím, že na všech místech, kde se narodili legionáři, se zapálí na jejich památku svíčky.

Zapalují se ale i za ty, kdo padli na straně rakousko-uherské armády, protože i tam bojovali naši čeští a slovenští vojáci, těch padlo asi 150,“ řekl Antonín Zgažar, předseda bruntálské jednoty Obce legionářské. Ta sdružuje potomky legionářů.

ZA VŠECHNY PADLÉ

Na hřbitově v Bruntále se svíčky rozhořely u společného hrobu 29 vojáků z první světové války. „Je to za všechny padlé, nejen v bitvě u Zborova, ale celé první světové válce,“ prohlásil Antonín Zgažar. Dodal, že k akci se připojila většina jednot Obce legionářské, ale i obecní úřady, a to nejen v České republice, ale i na Slovensku, v Chorvatsku, Rakousku, Německu.

Svíčky se zapalovaly v místech narození účastníků bitvy. Pokud z daného místa žádný legionář nepocházel, zapálila se svíčka symbolicky za jiného vojáka. „V Bruntále nemáme nikoho, kdo by se bitvy u Zborova zúčastnil, tak zapalujeme svíčku za Josefa Vasila Němce, což byl český voják, který padl v řadách legionářů.

Neznáme jeho místo a datum narození, takže nám přidělili symbolicky tady tohoto vojáka,“ vysvětlil Antonín Zgažar.

ÚSMĚVNÁ NÁHODA I SYMBOLICKÝ VÝZNAM

Byla to nechtěná souhra náhod, ale ve svém důsledku velmi symbolická. V Bruntále žilo v období první světové války převážně německy mluvící obyvatelstvo. Nyní zde uctili památku oběti Němce. Připomíná to úsměvně situaci ze hry Divadla Járy Cimrmana, kterou napsali Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. Hra se jmenuje Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909.

Náčelník výpravy Karel Němec tam říká: „Po měsících útrap a strádání nadešla konečně vytoužená chvíle, kdy na tomto nejsevernějším bodě naší zeměkoule stanul Čech. Je to sice poněkud zkaleno tím, že jsem Němec. Ale jen jménem. Srdcem, hlavou i těmato nohama jsem Čech.“

Autor: Dalibor Otáhal

4.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zesnul známý specialista na varhany Jan Kostera

Ilustrační foto.

Krnovští basketbalisté druhou ligu hrát budou

Horní Benešov má svou první turistickou známku

Turistická známka Horního Benešova se moc povedla. Můžete ji získat v rámci letní hry Brány Jeseníků.

Hry Panák a Opičí dráha se vracejí do Krnova

Jestli se záměr podaří, brzy již uvidíme, jak děti hrají venku hry, které patřily k dětství jejich rodičů či prarodičů skáčou panáka, zkouší opičí dráhu…

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

V Petrovicích svištěly vzduchem oboustranné sekery

Každý už se určitě setkal s disciplínami jako vrh koulí nebo kladivem, hod oštěpem, diskem, vidlemi či granátem. Ale hod sekerou? Ten známe jen jako filmovou scénu z Vinetua. Přesto takový sport existuje a má příznivce i v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení