VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svíčky se rozhořely k poctě padlým

V Bruntále, tak jako i na dalších desítkách míst v České republice i v zahraničí, vzplály v neděli vpodvečer svíčky na paměť stého výročí slavné bitvy u Zborova na Ukrajině během první světové války. Hrdinství a odvaha českých legionářů se tehdy staly jedněmi z momentů, které přispěly ke vzniku Československé republiky.

4.7.2017
SDÍLEJ:

Na hřbitově v Bruntále u společného hrobu 29 vojáků z první světové války vzplály svíčky na paměť obětem slavné bitvy u Zborova, od níž v neděli 2. července uplynulo sto let.Foto: DENÍK / Dalibor Otáhal

Připomínkovou akci připravila Československá obec legionářská.

ČEŠI STÁLI PROTI ČECHŮM

„Bitva trvala asi půl dne. Nakonec stála život 234 padlých, těžce zraněných a nezvěstných. Obec legionářská přišla s tím, že na všech místech, kde se narodili legionáři, se zapálí na jejich památku svíčky.

Zapalují se ale i za ty, kdo padli na straně rakousko-uherské armády, protože i tam bojovali naši čeští a slovenští vojáci, těch padlo asi 150,“ řekl Antonín Zgažar, předseda bruntálské jednoty Obce legionářské. Ta sdružuje potomky legionářů.

ZA VŠECHNY PADLÉ

Na hřbitově v Bruntále se svíčky rozhořely u společného hrobu 29 vojáků z první světové války. „Je to za všechny padlé, nejen v bitvě u Zborova, ale celé první světové válce,“ prohlásil Antonín Zgažar. Dodal, že k akci se připojila většina jednot Obce legionářské, ale i obecní úřady, a to nejen v České republice, ale i na Slovensku, v Chorvatsku, Rakousku, Německu.

Svíčky se zapalovaly v místech narození účastníků bitvy. Pokud z daného místa žádný legionář nepocházel, zapálila se svíčka symbolicky za jiného vojáka. „V Bruntále nemáme nikoho, kdo by se bitvy u Zborova zúčastnil, tak zapalujeme svíčku za Josefa Vasila Němce, což byl český voják, který padl v řadách legionářů.

Neznáme jeho místo a datum narození, takže nám přidělili symbolicky tady tohoto vojáka,“ vysvětlil Antonín Zgažar.

ÚSMĚVNÁ NÁHODA I SYMBOLICKÝ VÝZNAM

Byla to nechtěná souhra náhod, ale ve svém důsledku velmi symbolická. V Bruntále žilo v období první světové války převážně německy mluvící obyvatelstvo. Nyní zde uctili památku oběti Němce. Připomíná to úsměvně situaci ze hry Divadla Járy Cimrmana, kterou napsali Ladislav Smoljak a Zdeněk Svěrák. Hra se jmenuje Dobytí severního pólu Čechem Karlem Němcem 5. dubna 1909.

Náčelník výpravy Karel Němec tam říká: „Po měsících útrap a strádání nadešla konečně vytoužená chvíle, kdy na tomto nejsevernějším bodě naší zeměkoule stanul Čech. Je to sice poněkud zkaleno tím, že jsem Němec. Ale jen jménem. Srdcem, hlavou i těmato nohama jsem Čech.“

Autor: Dalibor Otáhal

4.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnov má památku na bombardování na domech v Mikulášské ulici. Šipky ukazují sklepní okénko. Pokud by se dům zřítil, záchranáři v troskách najdou sklep, ve kterém se lidé ukryli před náletem.

Válečné nebe nad Krnovem I

Jakub Slovák

Jakub Slovák: S disciplínou pak přijde to ostatní

Rýmařov zdolal Mohelnici

Další tři body urval na domácím hřišti nováček MSFL z Rýmařova. Domácí šli do zápasu opět v okleštěné sestavě. Základ k vítězství položili už v prvním poločase.

OBRAZEM: Cvilínské schody 2017

Krnovští schodaři se říká běžcům, kteří chodí trénovat na cvilínské schody.

Vzpomínky na odsun německých obyvatel

V Krnově byla odhalena pamětní deska na hladový pochod a oběti divokého odsunu. Národnostní složení obyvatel Krnovska a Bruntálska se odsunem německých obyvatel v letech 1945 a 1946 změnilo k nepoznání. O poválečné době toho moc nevíme. Pojďme si ji přiblížit na skutečných příbězích Čechů i Němců.  

Anička a Josef jsou spolu šedesát let, jaký mají recept na dobré manželství?

Vzali se v roce 1957 v Úvalně a jsou spolu dodnes. Příběh Josefa a Anny je příběhem lásky a umění žít a vyrovnat se s osudem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení