VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Svatý Martin převzal klíč od bran města

Krnov – Symbolický klíč od bran města, ozdobený trikolórou v tradičních krnovských barvách, převzal sv. Martin v neděli 13. listopadu z rukou starostky Aleny Krušinové.

15.11.2011
SDÍLEJ:

Do Krnova takto přijíždí sv. Martin na koni už několik let, aby si se zástupci farnosti a města připil Svatomartinským vínem a přijal symbolický klíč od bran města.Foto: DENÍK / Dita Voznicová

Tato dávná tradice symbolizuje, že prosba o ochranu města jeho patronem sv. Martinem byla přijata. Do Krnova takto přijíždí sv. Martin na koni už několik let, aby si se zástupci farnosti a města připil Svatomartinským vínem a přijal symbolický klíč od bran města.

„Svatý Martine, jménem všech občanů tě prosím, abys nás po celý rok ochraňoval,“ zněla tradiční prosba, kterou letos při předávání klíče přednesla starostka Krušinová. Podívaná spojená se svatomartinskou poutí jako vždy přilákala zástup Krnovanů. Ten vyhlížel už před jedenáctou hodinou Martinův příjezd před kostelem sv. Martina.

Zatímco v kostele končila slavnostní mše Missa antiqua pro sbor a žestě od Wolframa Menschicka, bylo už okolní prostranství zcela zaplněno. Organizátoři a ministranti museli vycházejícím farníkům i svatému Martinovi a jeho doprovodu udělat mezi davy přihlížejících uličku. Průvod v čele s Martinem se pak vydal od kostela k radnici, aby dohlédl na symbolickou prosbu o ochranu.

Slunce svítilo, koníci ržáli a jejich kopyta vyzváněla o dlažbu, rozdávaly se perníčky ve tvaru podkov Martinova koně a koštovalo se mladé Svatomartinské víno. Lidé se usmívali a rozcházeli s nadějí, že svatý Martin, jejich patron, je po následující rok bude jako ochránce strážit.

15.11.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Některé obce mají své vrty zdrojů pitné vody

Ilustrační foto

Tábor uzavírá přihlášky

Vyhláška O nočním klidu

Vyhláška O nočním klidu, schválená krnovskými zastupiteli na jejich červnovém zasedání, nabyde účinnosti už v pátek 7. července.

Infocentrum testuje elektrokola

Minulý týden zaměstnanci Městského informačního centra v Bruntále zkoušeli nová elektrokola na okruhu kolem Slezské Harty.

V přírodovědné soutěži došli až do finále

Mladí přírodovědci z Břidličné mají na svém kontě další úspěšnou účast v soutěži.

Patnáct let partnerství, města Krnov a Prudnik je chválí

U příležitosti oslav patnáctileté spolupráce starostka Krnova Jana Koukolová Petrová a starosta Prudniku Franciszk Fejdych podepsali deklaraci o pokračování partnerství mezi oběma městy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies