VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Opatrnost během svařování bývá na místě

BRUNTÁL - Pracovníky firem i soukromníky či domácí kutily nabádají hasiči k ostražitosti. Otevřený oheň, používaný při různých činnostech, je jednou z častých příčin požárů v okrese Bruntál. Práce s ohněm má svá jasně stanovená pravidla.

3.6.2007
SDÍLEJ:

Zaměstnanec jedné ze společností z okresu při pracích s otevřeným ohněm si je vědom všech bezpečnostních pravidel, které si jeho činnost vyžaduje. Není pro něj norma, kterou by neznal a pečlivě si nehlídal.Foto: DENÍK/Alena Kiedroňová

Typickým případem byl požár, který se odehrál v okrese vloni. Hasiči ze stanice Bruntál vyjížděli první májovou sobotu v 18.10 hodin k přístavku rodinného domu ve Vrbně pod Pradědem, místní části Mnichov. Na tom se vzňala střecha. „Na místo přijela jako první místní dobrovolná jednotka, která zjistila, že hořela střešní lepenka a požár je již uhašen,“ uvedl profesionální bruntálský záchranář Miroslav Vaněk a dodal: „Pracovník, který opravu prováděl, sice požár uhasil, ale přesto mu byla udělena bloková pokuta.“ Vyšetřovatel zjistil, že požár vnikl vznícením polystyrénu při kladení střešní lepenky.

Díky včasnému zpozorování neradostné události dosáhla škoda pouze tří tisíc korun. Uchránit se podařilo hodnoty za milion a půl korun. Také další případ mohl skončit katastroficky. „Stalo se například, že majitel rodinného domu byl přesvědčen, že izolační materiál pod jeho střechou je nehořlavý a takto informoval zaměstnance firmy, která na jeho domě prováděla opravu střešní krytiny. Až vzniklý požár a zničená střecha jej přesvědčili o tom, že izolace hořlavá byla,“ řekl Deníku vedoucí oddělení prevence Hasičského záchranného sboru Moravskoslezského kraje, územní odbor Bruntál Jiří Kárník.

Při pracích s otevřeným ohněm, zejména při svařování a pálení, musí být přítomna další osoba. Ta má za úkol sledovat, kam odletují žhavé částice. V případě potřeby může oheň uhasit ještě v jeho zárodku připravenými hasebními prostředky. „Při přerušení práce musí vždy alespoň jedna osoba místo práce střežit a po ukončení práce je povinnost místo práce a jeho okolí kontrolovat alespoň po dobu osmi hodin,“ upozornil Jiří Kárník.

To se vztahuje rovněž na práce při lepení izolační nebo jiné střešní krytiny otevřeným plamenem. Nebezpečí číhá i při pálení plamenem nebo elektrickým obloukem. „Svařovat lze kovy železné (například ocel), ale také neželezné (hliník a měď). Takzvaně svařovat lze však také plasty a lepenku,“ informoval Jiří Kárník. Při veškerých takových činnostech se vyskytují zdroje tepla, dostačující pro zapálení běžných hořlavin. „Ti, kdo práce provádějí, navíc až příliš často podceňují základní bezpečnostní opatření. Buď základní bezpečnostní opatření neznají nebo je nedodržují vědomě,“ posmutněl Jiří Kárník.

Zaměstnanci musí být dobře proškoleni, nutná je odborná kvalifikace. Kdo například svařuje, musí k tomu mít platný průkaz. Pokud někdo zákon poruší, hrozí mu až pětadvacetitisícová pokuta. „Základním bezpečnostním opařením je v případě práce s otevřeným ohněm odstranění všeho hořlavého materiálu, a to nejen v bezprostředním okolí prováděné práce, ale nejlépe v celém prostoru,“ sdělil Jiří Kárník.

Vyplatí se zkontrolovat místa, kam by jiskry či žhavé okuje mohly vniknout – třeba díry v podlahách či zdi. Plameny se mohou šířit i vedením tepla, trubkami vedoucími do jiných místností. „Pokud jsou prováděny práce s otevřeným ohněm v domě nebo v bytě za provozu, je nutná spolupráce majitele nebo nájemníka na bezpečnostních opatřeních. Lidem, kteří tyto práce provádějí, musí být poskytnuty správné informace o hořlavých materiálech v okolí prováděných prací,“ doplnil Jiří Kárník.

3.6.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Předvolební debata Deníku

Superdebata Deníku: ptejte se Babiše a dalších lídrů

ON-LINE rozhovor s Ladislavem Velebným, kandidátem ČSSD na poslance PČR

Tento týden představíme prvňáčky ze ZŠ Jesenická, Bruntál

Spolu se začátkem nového školního roku odstartoval ojedinělý projekt Deníku, který má ambice stát se stejně oblíbeným a úspěšným, jako jsou například Miminka - pravidelné série fotografií novorozeňat z českých porodnic.

Bobři vyvolávají emoce. Mnozí rybáři je vidí neradi

Před lety mnozí vítali návrat bobra do přírody, dnes bývá často trnem v oku zejména rybářům.

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE rozhovor s Alfrédem Šrámkem, kandidátem na poslance za Realisty

JUDr. Alfréd Šrámek, kandidát na poslance za Realisty byl hostem on-line rozhovoru Deníku.

V krnovském babyboxu našli holčičku a vzkaz, že je to Andrea

V krnovské nemocnici je už pět let k dispozici babybox, do kterého mohou ženy anonymně odložit novorozence, pokud se o něj nechtějí nebo nemohou starat. Lékaři dohlédnou na zdravotní stav odloženého miminka a o jeho dalším osudu rozhodnou orgány sociální péče.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení