VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Čerstvá strniště jsou nebezpečná pro psy

KRNOVSKO - Léto je téměř v polovině a sezona sklizně obilí je v plném proudu. Po kombajnech zůstávají rozlehlé lány strnišť, které lákají k hrám mnohé psy a málokterý majitel dokáže svému čtyřnohému miláčkovi tuto hru zakázat.

26.7.2007
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Archiv

Na strništi však na psy číhá také nebezpečí – osiny. V těchto dnech se veterináři ve svých ordinacích setkávají se psy, kteří si z vycházky přinesli osinu. „Zejména v pozdních jarních a letních měsících se často setkáváme s problémem obilních osin,“ potvrdil Josef Krzystek, krnovský veterinář. „Obilní osina je pro psa nebezpečná, protože v místě zabodnutí působí dráždivě, vyvolává lokální zánětlivou reakci a bez adekvátního ošetření může ohrozit celkový zdravotní stav,“ varoval Krzystek před nebezpečím osin.

Osina je nebezpečná také v tom, že je schopna cestovat v psím těle a od místa vpichu se vzdálit třeba i několik centimetrů. Pejskaři by si po procházkách měli všímat chování psa a v případě, že mají podezření na zabodnutou osinu, neváhat s návštěvou veterinární ordinace. „Pokud má pes osinu zabodnutou do tlapky, prvním příznakem je kulhání.

Dalšími varovnými signály mohou být také otoky postiženého místa a jeho bolestivost, postižené místo bývá někdy teplejší než zbytek těla. Pokud je osina ve zvukovodu, pes podezřele často klepe hlavou, drbe si ucho nebo může nosit hlavu natočenou na stranu, kde se osina nachází. Při odklopení ušního boltce je pak kůže zvukovodu zarudlá,“ řekl Krzystek. Léčbu zabodnuté osiny by majitelé měli raději nechat na veterináři.

„Zjistí-li majitelé psů některé z uvedených příznaků, měli by navštívit veterináře, který případnou osinu odstraní. Ze zvukovodu se osina odstraňuje speciálními klíšťkami. Je-li osina v tlapce, lehce se vytáhne. Pokud je v končetině zabodnutá více, musí se postižené místo naříznout a osina vytáhnout pinzetou,“ popsal Krzystek postup při vyjmutí osin.

Osinu ve zvukovodu si častěji přinesou psi s převislými ušními boltci, jako je například kokršpaněl. Ani jiná plemena se však osinám nevyhnou, proto je potřeba na procházkách na psa dávat pozor.

26.7.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Novinky na trati do Prahy

Novináři Jakub Patočka a Zuzana Vlasatá v pátek v Krnově představili film Selský rozum, ve kterém vystupují, a knihu Žlutý baron, kterou napsali.

Proč v kontroverzním filmu chybělo Babišovo vyjádření?

Nejen slunce: naše oči ohrožuje v létě i voda a nebezpečný prvok

Ostrava - Léto je spojeno s lákavou představou dovolené, lékaři ale upozorňují, že pro naše oči je to ale naopak období plné nástrah v podobě slunce, klimatizace i špinavé vody.

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Zřícenina Vartnov je předěl mezi vodním hradem a tvrzí

Dvacetihektarová vodní nádrž v Pochni u Brumovic je vyhledávaná rybáři i příznivci přírodního koupání. V její těsné blízkosti, téměř ve středu osady, skrývá zalesněný pahorek zříceninu hradu Vartnova. I když původ hradu je i dnes nejasný, je zřejmé, že tento typ stavby, jakýsi přechod mezi tvrzí a hradem, spadá do přelomu 13. a 14. století.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení