VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Stížnosti na péči v domově pro seniory v Krnově bude řešit nová ombudsmanka

Nespokojenost a stížnosti na péči v Domově pro seniory Krnov bude v tomto roce řešit Martina Chlápková. Rada města ji na základě návrhu sociálního odboru schválila do funkce ombudsmanky domova.

6.2.2017
SDÍLEJ:

Krnovský domov pro seniory. Ilustrační foto.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Vedení Domova pro seniory Krnov se v loňském roce potýkalo s problémy. Příbuzné ubytovaných klientek si stěžovaly na stravu a péči, k tomu se přidaly stížnosti personálu na komunikaci.

Zřizovatelem domova je město Krnov. Sociální odbor i radní se situací opakovaně zabývali. Nyní se zdá, že je krize zažehnána. Radní na svém posledním zasedání 25. ledna projednali za přítomnosti ředitelky Hany Šutovské Souhrnnou zprávu o dění v Domově pro seniory Krnov za období 2. pololetí 2016. Z projednání nevyplynuly žádné závěry, rada zprávu pouze vzala na vědomí.

SPOR VYÚSTIL V PETICI

Velkým problémem loňského roku byl spor mezi rodinnými příslušnicemi ubytovaných seniorek a vedením domova, který vyústil v sepsání petice požadující odvolání ředitelky domova Hany Šutovské.

Město pro letošní rok přijalo opatření, které by mělo pomoci takovémuto vygradování sporu zabránit zřídilo pozici ombudsmanky. „Rolí ombudsmana či rozhodce je vstupovat do kauz, které jsou typické sporem mezi domovem na straně jedné a klientem nebo jeho rodinným příslušníkem či opatrovníkem na straně druhé, a týkají se kvality péče.

Cílem tohoto opatření je dát možnost klientům v určitých, přesně vydefinovaných případech obrátit se se svým případem, podnětem, stížností, nespokojeností a podobně na osobu, která je jednak kompetentní po odborné stránce, ale také nezávislá jak na zřizovateli, tak domově," vysvětlil vedoucí sociálního odboru krnovské radnice František Fojtík.

Touto nezávislou osobou je od 1. února Martina Chlápková.

Jakým způsobem byla ombudsmanka vybrána?

„Rada města kandidáta na tuto pozici vybírala na základě čtyř základních kritérií, jimiž byly nezávislost ve vztahu ke zřizovateli a k domovu, zkušenost v oblasti sociálních služeb, kompetence v oblasti krizové komunikace a znalost standardů kvality sociálních služeb. Jako ombudsmanku radní schválili na návrh odboru sociálního Martinu Chlápkovou, která všechny tyto předpoklady naplňuje ze sta procent," odpověděl František Fojtík.

Ombudsmanka bude působit na základě dohody o provedení práce. „Výše odměny se bude odvíjet od konkrétního počtu hodin, které bude ombudsmanka jednotlivým kauzám věnovat, to znamená, že nebude placena měsíčním paušálem, ale na základě skutečně odvedené práce," vysvětlil vedoucí odboru.

V rozpočtu města je na krytí výdajů spojených s působením ombudsmanky vyčleněna částka 30 tisíc korun.

Kdo je Martina Chlápková

„Mgr. Martina Chlápková v současnosti působí jako ředitelka společnosti Jinak, o.p.s., která svou činností usiluje o podporu lidí se zdravotním postižením, dále jako metodička příspěvkové organizace Harmonie, domova pro osoby se zdravotním postižením, a také jako osoba samostatně výdělečně činná poskytuje lektorské a konzultantské služby v oblastech transformace pobytových služeb pro osoby se zdravotním postižením, kvality sociálních služeb a případových prací," představil novou ombudsmanku vedoucí sociálního odboru Městského úřadu v Krnově František Fojtík.

Gabriela Mathiasová

Autor: Redakce

6.2.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Myslivci v Razové připravili pochutnání na jídlech se zvěřiny.
8

OBRAZEM: Zvěřinové hody v Razové

Sečení borůvčí ve Velkém Kotli a na Petrových kamenech v Jeseníkách
8

Borůvky u Pradědu mizí pod křovinořezy

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Dobré srdce Krnova: hudba, rampa i parkourové hřiště

V sobotu se na krnovském náměstí odehraje zábavné odpoledne Dobré srdce Krnova. Program začíná v 15 hodin koncertem a autogramiádou Johnyho Machette a Ezyho a ukončí ho kolem 22 hodin koncert Janka Ledeckého.  

Krnovští fanoušci vojenské historie se předvedou na bojišti se svým kanónem

Krnovský Klub vojenské historie KVH Maxim oblékne uniformy Wehrmachtu a se svým kanonem vyrazí do bitvy. U Králík dnes začíná akce Cihelna, která nás vrátí k válečným událostem v roce 1945.

Renesanční zámek v Branticích je na prodej

V těchto dnech se v nabídce realitní kanceláře objevila nabídka renesančního zámku ze 16. století v Branticích. Reprezentativní objekt s 31 místnostmi po částečné rekonstrukci je k mání za 16 milionů korun.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení