„Chceme turistům ukázat pěkná místa, přiblížit jim historii Lipové, provést po pramenech a dostat je do míst, odkud budou mít nádherný výhled na celou obec,“ přiblížil záměr iniciátor stezky starosta Lipové – lázní Lubomír Žmolík. Stezka nabídne návštěvníkům i jedinečnost v podobě madony vytesané z lipovského černého mramoru, která bude zdobit pramen u ovčína. „Kdo madonu pohladí po hlavě, do roka zhubne,“ prozradil Žmolík vlastní legendu, která by do Lipové měla přilákat všechny turisty toužící po štíhlé linii. „Je to pochopitelné, dostat se do kopce, to je sportovní výkon a jestli člověk bude vykonávat tuto trasu pravidelně, půjdou kila dolů,“ usmál se starosta.

Lipová si při vytváření návrhu stezky pozvala na pomoc občany. Realizace se radnice ujme spolu s dobrovolníky z Hnutí Brontosaurus, kteří už mají za sebou budování stezky Vincenze Priessnitze nad jesenickými lázněmi. Lipovská stezka však bude zcela odlišná. „Na trase nebudou chybět informační panely, které představí osobnost Johanna Schrotha i život lidí v 19. století,“ řekl předseda Hnutí Brontosaurus České republiky Tomáš Hradil.

„Chceme klást důraz na krásy Lipové, přiblížit mineralogii, botaniku,“ řekl Žmolík. Stezka, která bude měřit osm kilometrů, má už své první zastavení. Její počátek je v nově rekonstruovaném parku za kinem, kde je Pohádkový pramen. „Odtud povedeme turisty k tunelu, kolem Luisina pramene, dále k chatě na Smrčníku, kde je Mlýnský pramen. Ten ale potřebuje opravit. Odtud se návštěvník vydá k lomu a lesem dojde na Kopřivný vrch. Stezka jej zavede přes ovčín v Horní Lipové do Rybího údolí a k nádraží. Zde je muzeum Slezského semmeringu. Trasa končí u penzionu Kovárna a nově zrekonstruovaného pramene císaře Josefa II.,“ popsal stezku Jan Ondryáš z obecního úřadu.