VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spory o nový psí útulek

Krnov, Hošťálkovy – Krnovští zastupitelé podpořili budování soukromého psího útulku v Hošťálkovech částkou 240 tisíc korun. „Jednáte o nás bez nás,“ zlobí se Hošťálkovy na Krnov.

5.2.2012 2
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: Archiv Deníku

Krnovské zastupitele zaskočila částka téměř milion korun, kterou si v roce 2011 účtoval útulek ve Slezských Pavlovicích za péči o 111 odchycených psů. Snaha zastupitelů finančně podpořit vybudování bližšího útulku v Hošťálkovech ale vyzněla chaoticky a kontraproduktivně.

„Útulek Slezské Pavlovice má sice nízké náklady na den, ale problém je v tom, že psi tam těch dní stráví hodně. Je možné, že pavlovičtí psi jsou těžko umístitelní, protože útulek leží na Osoblažsku, daleko od velkých měst. Z Krnova do Pavlovic je to 35 kilometrů, takže zájemci o adopci si raději zajedou vyhlédnout psa do útulku v Opavě, která je podstatně blíž. Pokud bude útulek blíž, ať už přímo v Krnově nebo v Hošťálkovech, pravděpodobně se tam budou psi rychleji otáčet,“ vysvětlil zastupitel Bedřich Marek přednosti útulku v Hošťálkovech.

Postoj krnovského zastupitelstva se ale nelíbí starostovi Hošťálkov Tomáši Gronkowiecovi, se kterým nikdo záměry s útulkem nekonzultoval. „Občanů Hošťálkov se nikdo neptal, zda ve své obci útulek chtějí. Krnov rozhodl o nás bez nás. Nechápu, na základě čeho jednají o penězích na útulek, když v Hošťálkovech žádný takový projekt není připravený,“ shrnul své výhrady starosta Gronkowiec s tím, že hned na nejbližším zasedání hošťálkovského zastupitelstva 7. února navrhne, aby obec vydala nesouhlasné stanovisko.

Vzhledem k tomu, jaká v Hošťálkovech panuje atmosféra, je oficiální odmítnutí útulku téměř jisté. Přestože krnovské zastupitelstvo nakonec 240 tisíc korun na podporu útulku v Hošťálkovech schválilo, v diskusi se objevily také kritické hlasy. Proti hlasoval například zastupitel Pavel Moravec, který je současně velitelem městské policie.

„Útulek v Hošťálkovech má budovat veterinářka, která až do roku 2009 provozovala útulek v Krnově-Kostelci. Městská policie s kosteleckým útulkem dlouho spolupracovala, takže jsem si mohl udělat vlastní názor na to, jak ho vede. Na základě špatných zkušeností bohužel musím hlasovat proti poskytnutí příspěvku na útulek v Hošťálkovech,“ postavil se proti dotaci Pavel Moravec.

„Já jsem zase zaznamenal negativní zkušenosti lidí, kteří chtěli v kosteleckém útulku adoptovat psa. Jednání s provozovatelkou bylo složité. Zájemci například vůbec nebyli vpuštěni do útulku, aby si sami mohli obejít kotce a vybrat si z více psů,“ dodal zastupitel Ladislav Sekanina.

Provozovatel útulku ve Slezských Pavlovicích Tomáš Schulz upozorňuje, že jeho zařízení patří k nejlevnějším v republice. Krnovu účtuje za jednoho psa jen 50 korun za den, a převoz do Pavlovic zajišťuje zadarmo. Pro srovnání například útulek v Opavě si účtuje 250 korun za psa na jeden den, olomoucký 180 Kč nebo ostravský 130 Kč.

„Není podstatné, kde útulek leží, ale zda umí nabízet psy prostřednictvím webových stránek a jak je vstřícný k zájemcům o adopci. Naším útulkem už prošlo na 436 psů, z toho bylo 300 úspěšných adopcí z celé republiky. Do adopce jde tři až šest krnovských psů měsíčně,“ popsal své zařízení Tomáš Schulz.

Autor: František Kuba

5.2.2012 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Trenér Milan Furik remízu bral

Ilustrační foto

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Řidič zahynul po nárazu do stromu

Nešťastně začal prodloužený víkend ve Vrbně pod Pradědem, v sobotu 29. dubna dopoledne tu zahynul devatenáctiletý řidič. Mladík nedaleko Vrbna narazil do stromu.

Derby Břidličné a Bruntálu zmařilo počasí

Šlágrem uplynulého fotbalového víkendu na Bruntálsku se mělo stát derby krajského přeboru mezi Břidličnou a Bruntálem. To se ale nakonec neuskutečnilo.

Vyražte na pochod s krnovskými turisty, které ani počasí neodradí

Pokud milujete přírodu a nevadí vám, že za jejím poznáním ujdete pár kilometrů, tak právě vám jsou určeny jarní akce, které pořádá krnovský odbor Klubu českých turistů.

Pavel Novák: Jde o to, aby závislí lidé co nejméně ohrožovali sebe a své okolí

/ROZHOVOR/ Pavel Novák se práci s drogově závislými lidmi věnuje více než deset let, je vedoucím organizace Krystal Help, která v Krnově funguje od roku 2002. Mezi závislými jsou lidé různého věku, pocházející z různých sociálních i rodinných poměrů, výrazně převažují muži.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies