VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Spor o novou nádrž nad Krnovem

Krnovské vodovody a kanalizace (KVaK) požádují, aby nádrž nad Krnovem byla propojena s řekou. Povodí Odry je proti tomu.

11.7.2017
SDÍLEJ:

Nad statkem je v těchto místech úzká rokle, kde by podle plánů Povodí Odry měla vzniknout suchá nádrž. Krnov si ale klade náročné podmínky.Foto: DENÍK / Fidel Kuba

Komplexní protipovodňovou ochranu na horním toku řeky Opavy provází nejznámější spor o stavbu přehrady v Nových Heřminovech. Projekt ochrany před povodněmi ale vyvolal také další konflikty s místními občany a institucemi.

PROBLÉMY UŽ HLÁSÍ KOŠETICE I VÁVROVICE

Například občané z Vávrovic letos definitivně odmítli česko-polský protipovodňový val dlouhý 1,3 kilometru, který se připravoval už od roku 2005.

Neúspěchem skončila také jednání o pozemcích na výstavbu nádrže Košetice na Heraltickém potoce u Velkých Heraltic, takže Povodí Odry už od tohoto záměru oficiálně ustoupilo.

SUCHÁ NÁDRŽ NAD FÜGNEROVOU ULICÍ

Nyní se dostaly do problematické fáze také přípravy na výstavbu suché nádrže v Krnově nad Fügnerovou ulicí. Krnovskou veřejnost o tom minulý týden informoval na své přednášce v Koncertní síni sv. Ducha Petr Březina, technický ředitel Povodí Odry.

Zatímco nad Karlovicemi se už bez větších problémů staví suchá nádrž Jelení, jejíž hráz má být největší od výstavby Slezské Harty, v Krnově se potýká s problémy mnohem menší suchá nádrž, jejíž stavba má začít v roce 2019.

„Nad Fügnerovou ulicí je takové údolí, což je ideální místo pro výstavbu suché nádrže, která se plní vodou jen při povodních. Už tam máme kompletně navrženou suchou nádrž Krnov, máme i souhlas ministerstva životního prostředí,“ zrekapituloval Petr Březina přípravy z pohledu investora.

„Už jsme měli téměř připravené a vypořádané pozemky, když nám do toho zasáhla komplexní pozemková úprava. To bychom ještě dokázali zvládnout, ale bohužel velký problém je pro nás požadavek Krnovských vodovodů a kanalizací,“ popsal Březina, na čem se přípravy zasekly.

POŽADAVKY KVAK JSOU PRÝ NEREÁLNÉ

KVaK požadují, aby voda z nádrže byla nějak neškodně převedena přes zástavbu do řeky Opavy. „My povodeň suchou nádrží určitě zhoršovat nebudeme. Co tam dnes proteče, je daleko horší, než to, co vám tam poteče po stavbě nádrže. Kanalizace tam nebudou zatížené více než dnes.

Už teď je ta stavba technicky dost náročná, takže nemůžeme řešit ještě navíc napojení nějakou stokou mezi tolika objekty přes celou Fügnerovu ulici až k řece Opavě,“ řekl Březina a pokáral zástupce Krnova, že by měli přistoupit na nádrž tak, jak je vyprojektovaná, a neklást si další podmínky.

„Určitě se to území nebude zaplavovat tolik jako dnes,“ uzavřel Březina.

Autor: František Kuba

11.7.2017 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Sledují zápach asfaltu

Čechomor

Hvězdný program hudebních slavností: lístky jsou už k mání

POZNÁMKA FIDELA KUBY: Colours Agrofert

V době, kdy se světem rozléhaly rockové ozvěny hippie generace Woodstocku a punkoví rebelové chaoticky protestovali proti fašismu, komunismu, rasismu, kapitalismu, válce, komerci a politice, byla u nás vrcholem spontánní pospolitosti folková scéna v čele s Portou.

Kolomý dvanáctý v cíli Hedvábné stezky

Jezdec kamionu týmu Tatra Buggyra Racing Martin Kolomý ze Starého Města u Bruntálu nakonec Rallye Hedvábná stezka vedoucí z Ruska do Číny dokončil jako dvanáctý.

Skupina In-Motion umělecky vyjádřila téma Osvětimi

Taneční skupina In-Motion z Bruntálu nedávno ztvárnila v divadle taneční představení Osvětim, cesta do pekla. Podle slov trenéra a choreografa Robina Valáška je důležité, aby se o tomto tématu vědělo.

V lese čekali golem, lapkové i rýžování zlata

Jesenické lesy v okolí Vrbna pod Pradědem a Rejvízu na dva prázdninové dny výrazně ožily. Lesní slavnosti Lapků z Drakova přilákaly o víkendu tisíce návštěvníků.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení