Obě firmy zde chtěly vybudovat pole fotovoltaických panelů, sloužících k výrobě elektrické energie.

„Přestože se nám již delší dobu nedaří získat na průmyslovou zónu investory, oba záměry rada města odmítla. Důvodem je skutečnost, že od průmyslové zóny očekáváme především vytvoření nových pracovních míst, ale tyto solární elektrárny fungují téměř bez obsluhy. Na takové podnikání je pozemek v průmyslové zóně pro nás příliš cenný,“ zdůvodnil zamítnutí místostarosta Bedřich Marek.

O pozemky v průmyslové zóně se ucházely firmy Passvilan plus, a. s., a HiTechSolar, s. r. o. Firma Passvilan plus, která měla zájem o 17 hektarů, předložila radě svůj podnikatelský záměru, podle kterého kromě výroby elektřiny chtěla provádět také výzkum a vývoj solárních technologií. To by sice nová pracovní místa přineslo, ale město má jen minimální šance přinutit firmu ke splnění takových slibů, takže radní byli opatrní a ke smělým vizím firmy spíše skeptičtí.

Na daném pozemku chtěla ve dvou výrobních halách vyrábět nakláněcí a otočné nosiče určené pro fotovoltaické panely a zároveň na ploše umístit zkušební polygon na vývoj těchto panelů. V první fázi firma zamýšlela vytvořit 26 pracovních míst, z toho 22 v dělnických profesích. Firma HiTechSolar, s. r. o., měla v Krnově záměr na osmi hektarech vybudovat a provozovat solární elektrárnu s roční produkcí 3 000 MWh. O celý areál se měl v tomto případě starat pouze jeden pracovník.

V průmyslové zóně sice radní solární elektrárnu nechtějí, ale na vhodnějších místech by ji naopak uvítali. „Se zajímavým podnikatelským záměrem se na město obrátil jiný podnikatel, který chce fotovoltaické panely umístit na střechu Základní školy a tělocvičny na Žižkově ulici. Za tuto možnost nabídl městu formou nájmu částku více než sto tisíc korun ročně. Využít tímto způsobem dosud nevyužívanou plochu se nám zdá daleko rozumnější než v případě cenných pozemků v průmyslové zóně,“ srovnal oba případy Marek.