VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Solární panely v zóně nechtějí

Krnov, Osoblaha - Rada města Krnova se loni postavila zamítavě k podnikatelským záměrům dvou investorů, kteří v průmyslové zóně Červený Dvůr chtěli vyrábět elektřinu ze sluneční energie.

21.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Obě firmy zde chtěly vybudovat pole fotovoltaických panelů, sloužících k výrobě elektrické energie.

„Přestože se nám již delší dobu nedaří získat na průmyslovou zónu investory, oba záměry rada města odmítla. Důvodem je skutečnost, že od průmyslové zóny očekáváme především vytvoření nových pracovních míst, ale tyto solární elektrárny fungují téměř bez obsluhy. Na takové podnikání je pozemek v průmyslové zóně pro nás příliš cenný,“ zdůvodnil zamítnutí místostarosta Bedřich Marek.

O pozemky v průmyslové zóně se ucházely firmy Passvilan plus, a. s., a HiTechSolar, s. r. o. Firma Passvilan plus, která měla zájem o 17 hektarů, předložila radě svůj podnikatelský záměru, podle kterého kromě výroby elektřiny chtěla provádět také výzkum a vývoj solárních technologií. To by sice nová pracovní místa přineslo, ale město má jen minimální šance přinutit firmu ke splnění takových slibů, takže radní byli opatrní a ke smělým vizím firmy spíše skeptičtí.

Na daném pozemku chtěla ve dvou výrobních halách vyrábět nakláněcí a otočné nosiče určené pro fotovoltaické panely a zároveň na ploše umístit zkušební polygon na vývoj těchto panelů. V první fázi firma zamýšlela vytvořit 26 pracovních míst, z toho 22 v dělnických profesích. Firma HiTechSolar, s. r. o., měla v Krnově záměr na osmi hektarech vybudovat a provozovat solární elektrárnu s roční produkcí 3 000 MWh. O celý areál se měl v tomto případě starat pouze jeden pracovník.

V průmyslové zóně sice radní solární elektrárnu nechtějí, ale na vhodnějších místech by ji naopak uvítali. „Se zajímavým podnikatelským záměrem se na město obrátil jiný podnikatel, který chce fotovoltaické panely umístit na střechu Základní školy a tělocvičny na Žižkově ulici. Za tuto možnost nabídl městu formou nájmu částku více než sto tisíc korun ročně. Využít tímto způsobem dosud nevyužívanou plochu se nám zdá daleko rozumnější než v případě cenných pozemků v průmyslové zóně,“ srovnal oba případy Marek.

Autor: František Kuba

21.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Škoda 110 R.
AUTOMIX.CZ
13

Škoda zvažuje sporťák inspirovaný legendárním "erkem". Jak by mohl vypadat?

Ilustrační foto.

Mobilní kamera pro Krnov

Město Albrechtice pozvalo Komprachtice na Osoblažku

Parní vlak na osoblažské úzkokolejce sice má svůj jízdní řád, ale pokud se najde dostatečně početná skupina zájemců, může si domluvit speciální jízdu. Tak jako Město Albrechtice.

Onko Niké: ženy, které se nevzdaly

Onemocněla ve svých padesáti letech. Dnes se Jarmile Novotné pomalu blíží sedmdesátka, žije aktivním životem a spolu s ostatními členkami spolku

Zesnulí v krnovském a bruntálském regionu

Vážení čtenáři, na webových stránkách Bruntálského a Krnovského Deníku přinášíme seznam zesnulých v našem regionu za uplynulé období.

Svědkyně neobyčejných událostí

Krnovský gymnazista Kristián Jedelský zpracoval pro projekt Příběhy 20. století vyprávění řádové sestry Bonfilie, která dnes žije v charitním domě ve Městě Albrechticích.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies