VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Solární panely v zóně nechtějí

Krnov, Osoblaha - Rada města Krnova se loni postavila zamítavě k podnikatelským záměrům dvou investorů, kteří v průmyslové zóně Červený Dvůr chtěli vyrábět elektřinu ze sluneční energie.

21.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Obě firmy zde chtěly vybudovat pole fotovoltaických panelů, sloužících k výrobě elektrické energie.

„Přestože se nám již delší dobu nedaří získat na průmyslovou zónu investory, oba záměry rada města odmítla. Důvodem je skutečnost, že od průmyslové zóny očekáváme především vytvoření nových pracovních míst, ale tyto solární elektrárny fungují téměř bez obsluhy. Na takové podnikání je pozemek v průmyslové zóně pro nás příliš cenný,“ zdůvodnil zamítnutí místostarosta Bedřich Marek.

O pozemky v průmyslové zóně se ucházely firmy Passvilan plus, a. s., a HiTechSolar, s. r. o. Firma Passvilan plus, která měla zájem o 17 hektarů, předložila radě svůj podnikatelský záměru, podle kterého kromě výroby elektřiny chtěla provádět také výzkum a vývoj solárních technologií. To by sice nová pracovní místa přineslo, ale město má jen minimální šance přinutit firmu ke splnění takových slibů, takže radní byli opatrní a ke smělým vizím firmy spíše skeptičtí.

Na daném pozemku chtěla ve dvou výrobních halách vyrábět nakláněcí a otočné nosiče určené pro fotovoltaické panely a zároveň na ploše umístit zkušební polygon na vývoj těchto panelů. V první fázi firma zamýšlela vytvořit 26 pracovních míst, z toho 22 v dělnických profesích. Firma HiTechSolar, s. r. o., měla v Krnově záměr na osmi hektarech vybudovat a provozovat solární elektrárnu s roční produkcí 3 000 MWh. O celý areál se měl v tomto případě starat pouze jeden pracovník.

V průmyslové zóně sice radní solární elektrárnu nechtějí, ale na vhodnějších místech by ji naopak uvítali. „Se zajímavým podnikatelským záměrem se na město obrátil jiný podnikatel, který chce fotovoltaické panely umístit na střechu Základní školy a tělocvičny na Žižkově ulici. Za tuto možnost nabídl městu formou nájmu částku více než sto tisíc korun ročně. Využít tímto způsobem dosud nevyužívanou plochu se nám zdá daleko rozumnější než v případě cenných pozemků v průmyslové zóně,“ srovnal oba případy Marek.

Autor: František Kuba

21.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Nejvíc dlužníků má Moravskoslezský kraj. Přibývá zadlužených důchodců

Jiří Mládek dokáže z Merkuru vykouzlit cokoliv, takže si vysloužil přezdívku Merkurioman.
7

Měli jste v dětství vlastní stavebnici Merkur? Můžete na ni zavzpomínat v Krnově

AUTOMIX.CZ

Jak se nespálit při koupi ojetiny II.: Jsme u auta. Na co si dát pozor?

V minulém dílu článku o nákupu ojetiny jsme si probrali, čím se řídit při počátečním výběru auta a jak se připravit na jeho nákup. Nyní se dostáváme do bodu, kdy jsme u vybraného vozu. Na co si dát pozor? A co všechno byste měli zkontrolovat?

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Krása Jeseníků ve špercích a fotografiích

Bruntál – Poctu a obdiv krásám jesenické přírody skládá právě probíhající výstava v malé výstavní síni bruntálského zámku. Svou tvorbu zde divákům představují manželé Dana Rygarová a Jiří M. Doležel na výstavě nazvané Reflexe jesenické přírody.

Tragická nehoda: spolujezdkyně podlehla po čelním střetu aut zraněním

Série smyků na zasněžené komunikaci, střet s protijedoucím vozidlem, těžce zraněná spolujezdkyně, která v nemocnici zemřela, tři další zranění lidé. To je smutná bilance tragické dopravní nehody, k níž došlo včera po šesté hodině ranní v Nových Heřminovech.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies