VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Solární panely v zóně nechtějí

Krnov, Osoblaha - Rada města Krnova se loni postavila zamítavě k podnikatelským záměrům dvou investorů, kteří v průmyslové zóně Červený Dvůr chtěli vyrábět elektřinu ze sluneční energie.

21.3.2010
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Deník

Obě firmy zde chtěly vybudovat pole fotovoltaických panelů, sloužících k výrobě elektrické energie.

„Přestože se nám již delší dobu nedaří získat na průmyslovou zónu investory, oba záměry rada města odmítla. Důvodem je skutečnost, že od průmyslové zóny očekáváme především vytvoření nových pracovních míst, ale tyto solární elektrárny fungují téměř bez obsluhy. Na takové podnikání je pozemek v průmyslové zóně pro nás příliš cenný,“ zdůvodnil zamítnutí místostarosta Bedřich Marek.

O pozemky v průmyslové zóně se ucházely firmy Passvilan plus, a. s., a HiTechSolar, s. r. o. Firma Passvilan plus, která měla zájem o 17 hektarů, předložila radě svůj podnikatelský záměru, podle kterého kromě výroby elektřiny chtěla provádět také výzkum a vývoj solárních technologií. To by sice nová pracovní místa přineslo, ale město má jen minimální šance přinutit firmu ke splnění takových slibů, takže radní byli opatrní a ke smělým vizím firmy spíše skeptičtí.

Na daném pozemku chtěla ve dvou výrobních halách vyrábět nakláněcí a otočné nosiče určené pro fotovoltaické panely a zároveň na ploše umístit zkušební polygon na vývoj těchto panelů. V první fázi firma zamýšlela vytvořit 26 pracovních míst, z toho 22 v dělnických profesích. Firma HiTechSolar, s. r. o., měla v Krnově záměr na osmi hektarech vybudovat a provozovat solární elektrárnu s roční produkcí 3 000 MWh. O celý areál se měl v tomto případě starat pouze jeden pracovník.

V průmyslové zóně sice radní solární elektrárnu nechtějí, ale na vhodnějších místech by ji naopak uvítali. „Se zajímavým podnikatelským záměrem se na město obrátil jiný podnikatel, který chce fotovoltaické panely umístit na střechu Základní školy a tělocvičny na Žižkově ulici. Za tuto možnost nabídl městu formou nájmu částku více než sto tisíc korun ročně. Využít tímto způsobem dosud nevyužívanou plochu se nám zdá daleko rozumnější než v případě cenných pozemků v průmyslové zóně,“ srovnal oba případy Marek.

Autor: František Kuba

21.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hrad Sovinec. Ilustrační foto.

Hrad Sovinec hostí malý divadelně hudební festival Bubofest

Linhartovský zámek. Ilustrační foto.

Na zámku Linhartovy začalo Kulturní léto

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Kamil Vrba: Krnovu stále fandím, klubu bych do budoucna přál divizi

/ROZHOVOR/ V současné době už fotbal nehraje ani rekreačně a věnuje se zejména svému vnukovi. Zhruba před čtvrtstoletím si ovšem obranu tehdejšího opavského Ostroje, který brázdil vody naší druhé nejvyšší fotbalové soutěže, šlo bez stopera Kamila Vrby představit jen stěží. Momentálně na trávníky vybíhá spíše sporadicky a dění na hřišti přihlíží především z pozice diváka.

Letní brigády: hodně se jezdí i do zahraničí

Studenti z Opavska a Bruntálska jezdí o prázdninách pracovat do sousedních zemí čím dál tím častěji. Reagují tak na omezenou pracovní nabídku v regionu a na její nízké finanční ohodnocení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies