VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sociální podniky fungují na Osoblažsku

Sociálním podnikům na Osoblažsku kraj poskytl letos 2,2 milionu korun. Hejtman Miroslav Novák se při návštěvě Osoblažska zajímal, jak tyto peníze pomáhají v praxi.

19.9.2016
SDÍLEJ:

Sladké Osoblažsko je sociální podnik zaměřený na marmelády a džemy z místních surovin. Ochutnal je i hejtman Novák.Foto: archiv Osoblažský cech

K oblastem s nejvyšší nezaměstnaností v celé České republice patří Osoblažsko. Podle poslední statistiky zde míra nezaměstnanosti dosahuje 13,6 procenta.

Jednou z cest z tohoto neutěšeného stavu by mohlo být sociální podnikání, které se už začíná úspěšně rozvíjet. Práci v takzvaných sociálních podnicích už našlo několik desítek dlouhodobě nezaměstnaných.

HEJTMAN JEDNAL SE STAROSTY

Rozvoj sociálního podnikání na Osoblažsku podporuje Moravskoslezský kraj, který letos sociálním podnikům poskytl už více než dva miliony korun prostřednictvím Klastru sociálních inovací a podniků SINEC. O tom, zda jsou peníze využívány smysluplně, se osobně přijel přesvědčit hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

Setkal se se starosty Osoblahy, Dívčího Hradu, Hlinky a Slezských Pavlovic a projednal s nimi zejména směřování další pomoci.

„Domnívám se, že finanční pomoc kraje měla pro nastartování a rozvoj sociálního podnikání zásadní význam. Přijel jsem se podívat, jak se daří stávajícím projektům a jak je daleko rozjezd dalších, a také se poradit se starosty obcí, jak dál sociální podnikání podpořit," vyjádřil se hejtman Moravskoslezského kraje Miroslav Novák.

„Tyto peníze mají zásadní význam. Bez nich by například nemohl zrekonstruovat svou výrobnu podnik Sladké Osoblažsko v Hlince, který se specializuje na výrobu marmelád, džemů, pečených čajů a dalších sladkých potravin. Bez nich by se neposunul dál ani dřevozpracující sociální podnik Vyrobeno ve vsi, kde vnikají dřevěné a kovové výrobky pro dům, zahradu a volný čas.

Podnikatelé by nemohli dát práci těžce umístitelným lidem. Na Osoblažsku jsme vděční za každé nové pracovní místo, pro handicapované osoby zvlášť," řekl starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk, který návštěvu hejtmana na Osoblažsku organizoval.

Starosta Dívčího Hradu Jan Bezděk je rovněž ředitelem neziskové organizace Osoblažský cech.

DŽEMY, KOVÁŘSTVÍ I KŘÍŽOVKY

Sociální podnik Sladké Osoblažsko v Hlince hejtman navštívil osobně. Zajímalo ho, jak zde z místních surovin vyrábí potraviny bez chemických přísad.

Dalším navštíveným sociálním podnikem byla výrobna VVV Vyrobeno ve vsi ve Slezských Pavlovicích, která se zaměřuje na tradiční kovářství a drobné výrobky ze dřeva. Prohlédl si také Domov pro seniory Osoblaha, kde se setkal se seniory, kteří se zapojili do aktivizačního projektu podporovaného Moravskoslezským krajem Křížovkářské ligy.

„Považuji za důležité, aby lidé v důchodovém věku byli aktivní a Křížovkářská liga jim v tom rozhodně pomůže. Senioři luští rádi, zároveň tak pravidelně trénují paměť," zmínil se o návštěvě osoblažského Domova pro seniory hejtman Miroslav Novák.

„Přesvědčil jsem se, že poskytnuté prostředky byly využity účelně a v souladu se zamýšleným záměrem. Jsem rád, že jsme mohli Osoblažsku pomoci a hodláme pomáhat i nadále," dodal hejtman Miroslav Novák.

„My si pomoci kraje velice vážíme. V sociálním podnikání sice není zisk na prvním místě a zapojují se do něj především nadšenci, ale bez finanční pomoci bychom se neobešli," dodala prezidentka Klastru sociálních inovací a podniků SINEC Jana Juřenová, která se sociálnímu podnikání věnuje už mnoho let jako ředitelka bruntálské společnosti Liga.

Ladislav Olejníček

Autor: Redakce

19.9.2016 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto.

Dračí lodě na Hartě

Anděl Páně

Anděl Páně na náměstí

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Dušan Žmolík pomáhá Břidličné, Besta nebude

Velkou posilu do svých řad ulovila Břidličná. Před sobotním duelem s Čeladnou se k týmu připojil bývalý záložník Slezského FC Opava či Kobeřic Dušan Žmolík.

Supervýhodná nabídka? Pět tipů, jak nenaletět při zhodnocování peněz

I relativně nízká finanční gramotnost Čechů může za to, že čas od času skočíme na „supervýhodnou“ nabídku zhodnocení peněz, která se nakonec promění v totální fiasko. Pokud byste rádi investovali svoje úspory, nevynechejte následující tipy. 

Nejoblíbenější je ochucené latté, říká kavárnice z pojízdné kavárny

Je devět ráno a já přicházím ke stánku s kávou, který stojí na náměstí v Krnově. Je to malý dřevěný stánek na pojízdném kole. Stojí za ním sympatická a usměvavá slečna, která se mi představí jako Tereza Posoldová. Ta je zároveň i stvořitelkou tohoto nápadu v podobě pojízdné kavárny.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení