VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sníh bruntálské nepustil ani na Opavu, ani na Olomouc

Bruntálsko /AKTUALIZOVÁNO, FOTOGALERIE/- Jen jedním jízdním pruhemšlo dopoledneprojet z Bruntálu do Vrbna pod Pradědem nebo z Krnova do Bruntálu.

3.2.2010 2
SDÍLEJ:

Husté sněžení ovlivnilo rovněž život ve městech bruntálského regionu, chodci měli problém s chůzí, řidiči s jízdou. Foto: Karel Janeček

Obrovské problémy způsobily přívaly těžkého mokrého sněhu v bruntálském regionu v noci na středu. „Mohu potvrdit, že hasiči od časného rána jezdí, vyprošťují a vytahují ze závějí autobusy, zásobovací automobily, sypače, kamiony i osobní vozy,“ řekl Deníku ředitel okresních profesionálních hasičů Jiří Patrovský. Spolu se svým týmem vytvořil štáb, který vysílal těžkou techniku na nejproblematičtější úseky silnic.

Mnoho silnic sníh zasypal natolik, že byly celé dopoledne neprůjezdné, například hlavní tahy z Bruntálu k olomouckému a opavskému kraji nebo k polským hranicím. Uzavřen je kvůli kalamitě také hraniční přechod Bartultovice, jindy hodně využívaný kamionisty. „Dnes jsem do Opavy neprojela, je to totálně zaprané už za benzínkou a na Krnov ucpané kamiony,“ konstatovala řidička Eva Otáhalová z Bruntálu.

Kolona více než dvaceti automobilů včetně kamionů blokovala dopravu i ve směru z Bruntálu na Krnov. Redakční kolegyně Hana Batíková jela do práce z Karlovic hodinu a čtvrt, a to jela mezi prvními, než se fronta rozšířila. Jindy je v redakci za dvacet minut. Hlavní tahy byly protaženy v okolí Vrbna pod Pradědem, vedlejší silnice ale zůstaly zasněžené.

Některé tahy jsou zcela uzavřené

Zcela uzavřen byl ránopodle policistů úsek z Oborné do Bruntálu, a z Třemešné ve směru na polský Prudnik„Jen pro osobní vozidla jsou zprůjezdněny tahy z Milotic nad Opavou na Horní Benešov, okolí Slezské Harty a Meziny, Dětřichov ve směru na Olomouc a Horní Životice na Bruntál,“ doplnila bruntálská policejní mluvčí Pavla Tušková.

Silnice mezi Obornou a Bruntálem nebyla průjezdná kvůli nezodpovědnému Polákovi s kamionem, který začal předjíždět kolonu stojících ukázněných řidičů nákladních vozidel. „Začala mu podkluzovat kola, nebyl schopen další jízdy a silnice byla tím pádem kvůli němu v obou směrech nesjízdná,“ doplnila mluvčí Tušková. Desítka policistů na místě řídila dopravu a silničáři odklízeli sníh z vozovky.

Situace na kritických úsecíchse začala zlepšovat až před polednem, cesty na Opavu a Olomouc už jsou sjízdné, řidiči by ale i přesto měli být velice opatrní.

Kdo nemusí, ať nevyjíždí

Jako těžkou a vážnou označují situaci v dopravě na Bruntálsku i silničáři. „Silný vítr a sníh nám tvoří na vozovkách sněhové jazyky a závěje. Veškerou techniku máme sice v terénu, ale jen co sypač ten který úsek odhrne, už je zase zafoukaný,“ posteskl si dispečer bruntálských silničářů Josef Olbert. Jízdu doporučoval jen s nejvyšší opatrnosti. „Kdo nemusí, ať raději vůbec nevyjíždí,“ doplnil Josef Olbert.

Podle vyjádření Českých drah nejezdí kvůli sněhu vlaky mezi Rýmařovem a Valšovem. „Nyní řešíme zásobování ve městě, ale určitě situaci zvládneme. Zima je prostě zde,“ konstatoval Bohumír Kamenec, starosta Břidličné.

Situace kolem Moravského Berouna taky není růžová

Také na Olomoucku jsou kvůli sněhu uzavřeny silnice, na kterých se vytvořily díky silnému větru závějě. Jde hlavně o úseky Dálov – Horní Loděnice, Hraniční Petrovice – Jívová, Arnoltice – Rýžoviště, Arnoltice – Veveří a Nová Véska – Norberčany.

Kalamitní stav vyhlásili silničáři i na Šumperku, veškeré síly soustředí na prohrnutí hlavního tahu na Hradec Králové a Červenohorské sedlo. Víc v současné situaci nestíhají. České dráhy hlásí neprůjezdnou trať ze Šumperka do Hanušovic a z Lipové.lázní do Javorníku.

Jak moc je situace v celé oblastikritická, potvrdila i slova Pavla Šefla z firmy Veolia Transport: „Dva dálkové autobusy nám zůstaly hodinu stát v Bruntále, protože tam kamion zablokoval železniční přejezd.“

Uzavřený je i úsek Rýmařov - Skřítek, kde doprava stojí a není možno projet.

Krnovskoje na tom nejlépe

Na krnovsku sněžení vylolalo menší problémy než jinde, ale i tam měli lidé z přilehlých obcí velké problémy se během větrných ranních hodin dostat do práce.

Nejhorší situace byla hlášena z oblasti Města Albrechtic, Linhartov a Holčovic. „Na cestách se vyskytovaly kvůli větru obrovské sněhové jazyky. Tím pádem je cesta stále úžší a užší a řidiči nákladních vozidel především pak autobusáci měli problémy se vyhýbat osobním vozidlům,“ řekl jeden z řidičů pluhů.

Kritická pro řidiče se stala i komunikace směrem na Jelení. „Ráno jsme měli hlášené, že zdejší pravidelná autobusová linka musela v polovině své cesty začít couvat, jelikož na cestě byly obrovské závěje, které by neprojel,“ dodal řidič pluhu. Nejkurioznější nehoda se stala v obci Linhartovi. Blízko zdejší restaurace Peach Pit zapadl samotný sypač, který byl po příjezdů hasičů vyproštěn.

Autor: Redakce

3.2.2010 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

zahradní kuchyně

Vařit můžete i pod širým nebem

Zatopený Krnov. Voda zalila město a způsobila velké hmotné škody.

Povodně 1997 aneb dvacet let poté

Památné lípy jsou vystavené mezi stromy

Mezi nejmohutnější stromy v České repoblice patří lípa z Horní Moravice a Janovská lípa. Obě najdete vystavenév zahradě Flemmichovy vily.

Chtějí čistit rybníky, ve kterých žijí želvy

Už deset let Krnované pozorují vodní želvy v nádržích Chářovského parku. Jsou tak plaché, že se je ještě nikomu nepodařilo je vyfotit. Právě se chystá projekt na čištění těchto rybníků.

Německý řád dále usiluje o historickou budovu Základní školy Dlouhá Loučka

Německý řád působil v našem regionu po staletí a stále k němu patří. Žehná pramenům v Karlově Studánce, v Opavě pořádá Řádový den, v Olomouci provozuje církevní gymnázium, pečuje o farnosti Bouzov a Bruntál.

Na bezdomovce prý zaútočili tři násilníci

Bezdomovec ležící na lavičce skončil se zlomenými žebry a vykloubeným ramenem. Bruntálským policistům oznámil, že šlo o útok tří násilníků.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies