VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Slaví dvacet let samostatnosti

Ludvíkov - Nezávislost na sousedním Vrbně pod Pradědem získala k 1. lednu 1990 obec Ludvíkov. Ke dvacetiletému výročí osamostatnění obec uspořádala výstavu historických relikvií, které jsou právě ke zhlédnutí v budově obecního úřadu.

13.12.2010 1
SDÍLEJ:

Exponáty ke dvacetiletému výročí osamostatnění Ludvíkova od Vrbna pod Pradědem jsou ke zhlédnutí na obci, kde je připravovala starostka Dana Selingerová.Foto: DENÍK/Karel Janeček

Obec Ludvíkov historicky vznikla okolo roku 1700, ale v letech 1960 až 1990 byla místní částí Vrbna pod Pradědem, jako dnes například Mnichov nebo Železná. Po revoluci udělali v obci referendum, v němž si obyvatelé přáli osamostatnění. „Výstava, kterou jsme ke dvacetiletému výročí odtržení připravili je průřezem minulosti obce. Letos se nám podařilo rovněž otevřít zrekonstruovaný kostel Nanebevzetí Panny Marie,“ řekl starostka Dana Selingerová.

K výročí znovuotevření kostela obec vydala i brožurku, která je zároveň sumářem kulturních a historických památek v obci. U příležitosti výročí chystá starostka spolu s Emilem Pelou z Vrbna pod Pradědem a Otou Bouzkem z Karlovy Studánky knihu o Ludvíkovu. „Byla by to pravděpodobně první vydaná publikace o Ludvíkovu,“ uvedla starostka Selingerová. Knihu již mají tvůrci ze dvou třetin hotovou, vyjít by měla do jara příštího roku.

V krnovském archivu se dochovalo jen velmi málo podkladů k historii Ludvíkova. Archiv ukrývá pouze materiály od roku 1945. Do roku 1938 psali kroniku obce původní němečtí starousedlíci, poté nastala válka. Po válce začaly vznikat národní výbory a od té doby toho je v archivu o obci víc. „Co se nám zdálo z dokumentů do roku 1960 zajímavé, to jsme si ofotili a je to také součástí výstavy,“ sdělila Selingerová.

Po roce 1960 se obec z nařízení ministerstva sloučila s Vrbnem. „Až do revoluce v roce 1989 se o Ludvíkov prakticky nikdo nestaral, byli jsme na okrají zájmu sousedního města. jakoby se tu na třicet let zastavil čas,“ připomněla starostka. Ludvíkov byl vždy zemědělsko lesnickou vesnicí, která nezažívala žádný rozvoj. Nic se neopravovalo, nestavělo, proto se v revoluční době rozhodli místní pro odtržení.

Rozchod s Vrbnem pod Pradědem bylo pro Ludvíkov podle místních velkou výhrou. Dvacetiletý vývoj zatím ukazuje, že to nebylo špatné rozhodnutí. „Za dvě desítky let se toho podařilo mnoho, soudě podle vyjádření starousedlíků, kteří sem do obce jezdí. Nebo i podle rekreantů, kteří si novoty pochvalují. Nám, co tu stabilně žijeme ani třeba nepřipadne, kolik se toho tu změnilo k lepšímu,“ komentovala starostka.

Autor: Karel Janeček

13.12.2010 VSTUP DO DISKUSE 1
SDÍLEJ:
Ilustrační foto

Některé obce mají své vrty zdrojů pitné vody

Ilustrační foto

Tábor uzavírá přihlášky

Vyhláška O nočním klidu

Vyhláška O nočním klidu, schválená krnovskými zastupiteli na jejich červnovém zasedání, nabyde účinnosti už v pátek 7. července.

Infocentrum testuje elektrokola

Minulý týden zaměstnanci Městského informačního centra v Bruntále zkoušeli nová elektrokola na okruhu kolem Slezské Harty.

V přírodovědné soutěži došli až do finále

Mladí přírodovědci z Břidličné mají na svém kontě další úspěšnou účast v soutěži.

Patnáct let partnerství, města Krnov a Prudnik je chválí

U příležitosti oslav patnáctileté spolupráce starostka Krnova Jana Koukolová Petrová a starosta Prudniku Franciszk Fejdych podepsali deklaraci o pokračování partnerství mezi oběma městy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies