VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Majetek města utrpěl škody

KRNOV – Povodeň ukázala na nutnost co nejdřív aktualizovat krizové plány, a investovat do vybavení pro řešení krizových situací. Například když se ukázalo, že pytle určené pro stavbu pískových hrází jsou uskladněné až v Bruntále, vypomohly městu v nouzi Krnovské škrobárny.

22.9.2007
SDÍLEJ:

Podle místostarostky Aleny Krušinové na křižovatce u Cvilínského nádraží scházelo pár centimetrů vody, aby byla vyhlášena evakuace Domu s pečovatelkou službou. Foto: DENÍK/Dvir Hazan

Je také nutné zpracovat pro Krnov generel odtoku povrchových vod. Povodňovou situaci zhoršuje to, že ve městě se pořád se staví, přibývají zpevněné plochy, a naopak ubývá ploch, které umožňují vsakování. Kapacity dešťové kanalizace už jsou překročené.

„Ukázala se také nutnost hlídat a kontrolovat úpravy na březích řek, ale také funkčnost vodních propustků u železničních tratí a silnic. Musíme si pohlídat také hospodaření na rybnících. Jak se ukázalo, některé vodní plochy v Krnově stále stojí na černo. Někteří majitelé neváhali rybníky při povodni vypustit bez ohledu na občany pod sebou. Také musíme co nejdříve označit naše auta městským znakem. Je nepříjemné projíždět zaplavenou Chomýží v neoznačeném autě, protože pak vás tam každý považuje za čumila a podle toho s váni jednají,“ shrnula některá ponaučení z povodní místostarostka Alena Krušinová, která vyzývá občany, aby jí pomohly shromáždit i další poznatky a podněty.

Zateklo téměř do všech krnovských škol i školek, a hlavně do zařízení pavilonového typu. „Na školní jídelně na Žižkově ulici došlo k velkému zatečení plochou střechou mezi panely, měli jsme z ní bazén. Ve školce na ulici Gorkého to urvalo dva vikýře, takže tam to dopadlo také hodně špatně. Do divadla nateklo na pěti místech, takže budeme reklamovat střechu. Do městských budov teklo kvůli silnému bočnímu dešti dokonce okny, ale také střechami, sklepy a částečně i kanalizací,“ popisuje škody Krušinová.

Krnovská čistička byla během povodně zatopena do výše padesáti centimetrů a pod vodou se ocitly veškeré motory, rozvaděče, řídící jednotky a čerpadla. Škody jsou předběžně vyčísleny na dva miliony korun, ale naštěstí byla čistička dobře pojištěná.

„Zatím jsme mohli spustit pouze biologickou část, takže vody čistíme jen ze čtyřiceti procent. Kdy vypouštěná odpadní voda do řeky Opavy dosáhne dřívější kvality bude záležet na tom, jak rychle se nám podaří vysušit zatopená elektrická zařízení. Odhaduji, že to potrvá minimálně čtrnáct dnů,“ uvedla ředitelka Krnovských vodovodů a kanalizací Eva Šindelářová.

22.9.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Fanoušci osoblažské úzkokolejky chystají v sobotu speciální parní jízdu na Den dráhy.

Den dráhy na Osoblažce

Zvěřina. Ilustrační foto.

Zvěřinové hody

Oslavy v Horním Benešově

Oslavy města si v Horním Benešově užijí děti, mladí i starší již tento víkend. Program začne v pátek od 20 hodin v areálu sportovišť v Nerudově ulici a potrvá až do dvou do rána. Hrát budou skupiny Maraton a Hobes.

Svatojánská noc ve Vrbně

Noční atraktivní zábavu pro děti i dospělé připravil Spolek Přátel Vrbenska na sobotu 24. června, účastníci mohou prožít Svatojánskou noc plnou tajemství, kouzel a pohádkových bytostí.

Otevřená brána v Rýmařově

V Městském muzeu v Rýmařově je k vidění výstava konaná u příležitosti zrestaurování plastiky Herberta Dlouhého Otevřená brána.

V Krnově uctí blahoslaveného Anděla z Dachau i madonu

Mariánská socha z kláštera salvatoriánů v Krnově je dnes známá jako Madona z Dachau. V Krnově si 23. června připomeneme její osudy i osobnost Engelmara Unzeitiga, Anděla z Dachau.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies