VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Skauti pozvali přírodovědce Jana Plesníka

Krnov - Skautský oddíl Krnovská Trojka ve spolupráci s krnovskou knihovnou uspořádal ve čtvrtek 9. června přednášku předního světového odborníka na ochranu přírody Jana Plesníka.

11.6.2011
SDÍLEJ:

Zdravá příroda je nezbytným předpokladem zdraví člověka, proto bychom ji měli chránit. Neměli bychom ale vytvářet pouze chráněné oblasti, přírodní ghetta. Je třeba o přírodu pečovat komplexně, řekl na čtvrteční přednášce znávaný odborník Jan Plesník.Foto: Petr Munclinger

Jan Plesník při povídání o vztazích mezi člověkem a přírodou promítal fotografie tropických pralesů, rašelinišť, savan, tunder i mangrových porostů, které sám nafotil. Je totiž nejen přední světový biolog a ekolog, ale také cestovatel a účastník mnoha přírodovědeckých expedic.

Seznámil návštěvníky knihovny se životem deštných pralesů v Amazonii, mořských řas v oceánu i pandy velké v Číně. Ve své krnovské přednášce se Jan Plesník dotkl celé řady témat od kácení amazonských pralesů, přes nedostatek zdrojů vody, znečištění oceánů, globální oteplování, odumírání korálových útesů, rybolovu, biopaliv, expanzi nepůvodních druhů nebo chemizace zemědělství až k ochraně před povodněmi.

Věděli jste například, že New York spotřebuje více energie než celá Afrika dohromady? Že skutečnými plícemi planety nejsou deštné pralesy, ale mořské řasy v oceánu? Že existují pro lidstvo daleko horší hrozby než nedostatek ropy? Že Česká republika je velmocí v zabetonovávání krajiny supermarkety, ocelovými halami a satelitními sídlišti?

Po přednášce se samozřejmě dostaly na řadu dotazy. Návštěvníky knihovny zajímaly jeho názory na kůrovce, stav naší přírody i jak si představuje citlivé a přírodě blízké protipovodňové opatření na řece Opavě. Besedou však program Jana Plesníka neskončil.

V záři zapadajícího Slunce se vydal společně s kolegou Františkem Pojerem, předním odborníkem na ornitologii na prohlídku Cvilína. V pátek ráno oba přírodovědci využili návštěvu Krnova k tomu, aby obdivovali přírodní památku Staré hliniště, která je zařazena mezi Evropsky významné lokality soustavy Natura 2000.

Duška Cestrová, Fidel Kuba

11.6.2011 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Zbraň. Ilustrační foto.

České zbraně na střelnici

Štěpán Lhoťan

Štěpán Lhoťan: Máme ty nejvyšší ambice

Zápolení traktorů se chystá na zátorské traktoriádě

Pole se v těchto dnech místy mění v bažinu, ale organizátorům zátorské traktoriády to nevadí. Soutěž v orbě nahradí jinou jízdou v bažině. Velkolepápřehlídka zemědělské techniky se koná tuto sobotu v Zátoru již počtvrté.

Startovní listina na Cvilínské schody se běžci rychle plní

Nadcházející sobota 23. září bude v Krnově jednoznačně patřit běžcům. Na programu je totiž premiérový ročník podniku nesoucího název Cvilínské schody. Závodníci si na dvousetmetrové trati, celkem 218 schodech s převýšením 55 metrů dají pořádně do těla.

Skauti vyrazí vlakem Křížem krážem republikou

Dá se za jediný den ujet vlakem přes 1300 kilometrů a ještě stihnout návštěvu pamětihodností nebo kulturní akce? Že je to možné, dokazují loňské výsledky celostátní skautské cestovatelské soutěže Křížem krážem, která letos vstupuje do desátého ročníku.

Ukončení zámecké sezóny v Janovicích

Závěr sezony na zámku v Janovicích bude patřit divadelnímu představení Věnce, s kterým přijede polský divadelní soubor Troche Lipa.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení