VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Sálem se rozezněly povely

Krnov - Policisté pozvali na slavnostní vyznamenání svých nejlepších pracovníků také starosty měst, rodinné příslušníky vyznamenaných a novináře. Ti se ocitli v rozpacích, zda policejní ceremoniální povely platí i pro ně.

7.3.2010
SDÍLEJ:

Nadpraporčík Vincent StašFoto: DENÍK/Fidel Kuba

Když sálem zazněl vojensky rázný, hlasitý, zřetelný a stručný povel „pozor!“, muži a ženy v uniformách se okamžitě vztyčili a zaujali základní postoj. Civilové ovšem chvilku zaváhali, zda také oni mají na povel reagovat nebo ne, a chvilku koukali bezradně po ostatních hostech bez uniforem.

Při podávání hlášení už sice všichni v sále stáli v pozoru, ale této vteřinky rozpaků si přece jen všiml krajský policejní ředitel Tomáš Tuhý. „Tento vojenský úvod ceremoniálu možná zaskočil naše civilní zaměstnance, rodinné příslušníky a hosty, ale patří to k policejní etice a tím symbolizujeme, že jsme schopni reagovat na vojenské povely tak, jak se to vyžaduje po všech bezpečnostních sborech,“ uvedl hned v úvodu na vysvětlenou Tomáš Tuhý a pokračoval krátkým zamyšlením, jaké image by měla mít policie v očích veřejnosti.

„Pro naše ředitelství je velmi důležité, jak policisty vnímá veřejnost. Neměla by to být nějaká forma kamarádství, ale správné není ani ukazovat policii pouze jako represivní složku. Pracujeme na tom, aby v rámci celé republiky měli občané k policii standardní vztah, který se snažíme definovat. K tomu je velmi důležitá zpětná vazba a spolupráce policie se starosty na úrovni měst a obcí,“ doplnil Tuhý, podle kterého se už pracuje na tom, aby tyto výstupy z měst a obcí byly zpracovávány jednotně v rámci všech útvarů spadajících pod krajské ředitelství.

Překvapivě k image současné policie patří také charitativní akce. „Ve spolupráci s Fondem ohrožených dětí a UNICEF jsme vybrali v rámci Moravskoslezského kraje částku 150 tisíc na pomoc obětem zemětřesení na Haiti, aby bylo zřetelné, že policisté heslo pomáhat a chránit vnímají nejen vůči občanům našeho státu,“ dodal Tuhý.

Tvrdý postoj vůči výrobcům drog

Mezi oceněnými policisty za jejich práci v loňském roce jsou i tři členové protidrogového týmu. V našem regionu narůstá počet drogových deliktů a policisté byli loni úspěšní při odhalování a usvědčování výrobců a dealerů drog. K nejvyššímu nárůstu trestných činů v okrese rozhodně došlo u drogové problematiky. „Policejní výsledky hovoří jasně. Loni se spáchalo 71 trestných činů, což je vzhledem k předchozím letům extrémní nárůst,“ potvrdil šéf kriminalistů a vyšetřovatelů v okrese plukovník Petr Častulík.

Díky mravenčí práci toxi týmu, je však i nadále objasněnost drogových deliktů téměř devadesátipětiprocentní. Práce je to komplikovaná
a náročná, dobrý detektiv musí být schopen proniknout do prostředí výrobců a distributorů drog a posbírat informace o tom, co se kde děje. Je to o to komplikovanější na malém městě, kde se lidé znají. Nakolik je účinná prevence, těžko říci, a jak prohlásil plukovník Častulík: „Nejlepší prevence jak zabránit páchání trestné činnosti je najít pachatele a postavit je před soud.“

Protidrogová parta rozhodně patří k těm nejvytíženějším

Protidrogová parta rozhodně patří k té nejvytíženější sekci policie, a ačkoliv je odhalování zločinců během na dlouhou trať, občas pomůže i náhoda.
„Říká se, že Štěstěna přeje připraveným, a občas se stane, že při nějakém jiném zásahu odhalíme drogové výrobce či prodejce. Například při namátkových silničních kontrolách nebo požárech,“ potvrdil Petr Častulík.

O tom, že není radno drogovou problematiku podceňovat, svědčí i rostoucí počet mladistvých, kteří se dostali do křížku se zákonem kvůli drogám. V souvislosti s užíváním tvrdých drog ve statistice sedmdesáti jedna vyšetřovaných figuruje sedm osob mladších osmnácti let. Menší problém nastává v příhraničí, kde české policejní složky úzce spolupracují s polskými kolegy.

U nás je zákon daleko striktnější, co se týká nákupu volně prodejných léků obsahujících látky potřebné k výrobě drog, a čeští výrobci shání v Polsku léky, obsahující pseudoefedrin nutný k výrobě drog. V Polsku je zase přísnější zákon potírající držení a distribuci drog. Tím pádem se drogy vyrobené v Polsku snaží udat spíše na naší straně hranic.

Z loňských úspěchů toxi týmu rozhodně stojí za zmínku pár zásahů

V listopadu policie rozbila pervitinový gang, jež několik měsíců vyráběl a distribuoval pervitin a zásoboval prakticky celý Moravskoslezský kraj. „V říjnu zajistili policisté přes osmnáct gramů sušené rostlinné hmoty, nejméně devět gramů pervitinu a věci potřebné k užívání drog, které označil služební pes specializovaný na vyhledávání omamných a psychotropních látek,“ řekla k dalšímu úspěšnému zásahu policejní mluvčí Pavla Tušková.

Na konci září specialisté objevili drogy i část chemikálií potřebných k výrobě pervitinu v kontrolovaném vozidle Opel. Šetřením se dostali až k varně a zabavili více než patnáct gramů tvrdé a nebezpečné drogy. Prvního června se toxi týmu povedlo rozprášit sedmičlenný gang distributorů drog a zároveň narkomanů, kteří prodávali pervitin a další drogy na Krnovsku, Opavsku i Šumpersku.

A v dubnu policisté na Bruntálsku obvinili dohromady dvanáct dealerů ze šíření mariuhany. Při domovních prohlídkách zabavili sto dvacet gramů skunku. Mezi zákazníky patřili i žáci základních škol.

Fidel Kuba, Jana Adámková

7.3.2010 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hrad Sovinec. Ilustrační foto.

Hrad Sovinec hostí malý divadelně hudební festival Bubofest

Linhartovský zámek. Ilustrační foto.

Na zámku Linhartovy začalo Kulturní léto

Krajské kluby znají své soupeře v poháru

V rámci losovacího aktivu, který se uskutečnil ve čtvrtek v Olomouci, byl rozlosován rovněž i nový ročník pohárové soutěže MOL Cup.

Děti narozené v krnovské nemocnici

Vážení čtenáři a rodiče, díky vstřícnosti krnovské nemocnice vám přinášíme pravidelně každý týden na našich stránkách fotografie nejmladších obyvatel regionu.

Kamil Vrba: Krnovu stále fandím, klubu bych do budoucna přál divizi

/ROZHOVOR/ V současné době už fotbal nehraje ani rekreačně a věnuje se zejména svému vnukovi. Zhruba před čtvrtstoletím si ovšem obranu tehdejšího opavského Ostroje, který brázdil vody naší druhé nejvyšší fotbalové soutěže, šlo bez stopera Kamila Vrby představit jen stěží. Momentálně na trávníky vybíhá spíše sporadicky a dění na hřišti přihlíží především z pozice diváka.

Letní brigády: hodně se jezdí i do zahraničí

Studenti z Opavska a Bruntálska jezdí o prázdninách pracovat do sousedních zemí čím dál tím častěji. Reagují tak na omezenou pracovní nabídku v regionu a na její nízké finanční ohodnocení.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies