VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybník Rusák je už tři roky bez vody

Krnov - Oblíbený rybářský revír u Krnova musel být před třemi lety vyloven kvůli nutné opravě. Práce na něm začnou teprve v srpnu. Lovit se bude až v roce 2010.

9.8.2008
SDÍLEJ:

Za pár dní to budou tři roky, co rybářské sítě vylovily ryby z vodní nádrže v Chomýži nazývané Rusák.Foto: DENÍK/Jiří Krušina

Důvodem k vypuštění rybníku Rusák v Krnově-Chomýži bylo poškození hráze, které měla na svědomí ondatra, která si poblíž požeráku, odtoku vody, udělala svůj pelech a hráz začala tímto místem protékat. Rybáři velice neradi vypouštěli 13. srpna 2005 rybník. Na trofejní tolstolobiky, amury, candáty a další druhy ryb se přišly podívat stovky příznivců Petrova cechu z celého regionu. Lidé chtěli znát pravdu, co se nachází na dně rybníka, který vybudovali vojáci sovětských okupačních vojsk. Kromě nábojů ležely na dně prázdné nádrže dva sudy.

Ihned po vypuštění začali někteří lidé spekulovat o tom, že by rybáři měli o pozemek přijít a že by v tomto místě mělo vyrůst golfové hřiště. Úředníci přišli na to, že plocha, na níž se několik desítek let nádrž nacházela, je v dokumentech vedena jako ostatní plocha, ale nikoliv jako vodní. Rybáři, kterých je na Krnovsku přes dva tisíce, zatlačili na zastupitelstvo. To schválilo záměr s tím, že lokalita bude sloužit volnočasovým aktivitám a nadále také rybaření. Místní organizace Českého rybářského svazu si celou situaci jistila, protože části pozemků pod rybníkem patří právě jí. Poté se čekalo na nápravné kroky v dokumentaci.

Čekalo se na žáby

V těchto týdnech situace nabrala nový spád. Rybáři začnou na opravách pracovat začátkem tohoto měsíce. „Dostali jsme podmínku, že můžeme zahájit práce nejdříve prvního srpna, až po ukončení nejaktivnějšího období obojživelníků. Nyní se dokončí nové výběrové řízení na dvě etapy prací. V rámci první etapy se rybník odbahní a vyčistí. Druhá etapa se bude týkat opravy hráze a kompletního vybudování nového požeráku,“ uvedl Jürgen Greipel, hospodář místní rybářské organizace.

Rybáři si budou většinu prací hradit sami. Část prostředků by mohla zafinancovat Agentura ochrany přírody. S ní rybáři nyní jednají.Jednou z podmínek, které si agentura klade je, že v rybníku budou pouze původní druhy ryb. V revíru tudíž nebudou smět být vysazeni amuři a další druhy ryb. Dle hospodáře Greipela by se mělo začít na revíru opět lovit v roce 2010.

Autor: Jiří Krušina

9.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Některé obce mají své vrty zdrojů pitné vody

Ilustrační foto

Tábor uzavírá přihlášky

Vyhláška O nočním klidu

Vyhláška O nočním klidu, schválená krnovskými zastupiteli na jejich červnovém zasedání, nabyde účinnosti už v pátek 7. července.

Infocentrum testuje elektrokola

Minulý týden zaměstnanci Městského informačního centra v Bruntále zkoušeli nová elektrokola na okruhu kolem Slezské Harty.

V přírodovědné soutěži došli až do finále

Mladí přírodovědci z Břidličné mají na svém kontě další úspěšnou účast v soutěži.

Patnáct let partnerství, města Krnov a Prudnik je chválí

U příležitosti oslav patnáctileté spolupráce starostka Krnova Jana Koukolová Petrová a starosta Prudniku Franciszk Fejdych podepsali deklaraci o pokračování partnerství mezi oběma městy.

Předvolební speciál deníku: Jak splnila vláda své sliby?

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies