Podle Jiřího Mižďocha z Rybářství Hodonín, pod které spadá dolnobenešovský rybník Nezmar, dokáže kormorán napáchat milionové škody. „Přilétají k nám stohlavá hejna z Polska a máme informace, že už začali hnízdit i přímo na Hlučínském jezeře. Tady v Dolním Benešově máme kolem dvaceti třiceti kusů.

Kormoráni jsou schopni pobít až polovinu veškeré populace v rybníce. Jeden rok jsme vysadili padesát tisíc kusů ryb, pětadvacet tisíc jich v důsledku náletů kormoránů zahynulo," přiblížil Mižďoch. Jediným účinným opatřením je odstřel.

„Zkoušely se různé další metody, jako jsou plynová děla, strašáci a podobně. Pomůže však jedině odstřel. V této souvislosti samozřejmě spolupracujeme s myslivci. Ale došlo to už tak daleko, že jsme se rozhodli vytvořit na Nezmaru hlídku. Člověk je tam nepřetržitě celý den a kormorány sleduje," doplnil.

Kormoráni se objevují také na Slezské Hartě. Letošní dosavadní tuhá zima má ale za následek také to, že se kormoráni přestěhovali od zamrzlých rybníků a jezer k tekoucím vodám, protože se svými zobáky neumějí dostat pod hrubý led.

„Zvýšené počty kormoránů na řekách Opavě a Moravici evidujeme. Výši škod nelze s určitostí říci, rostou však geometrickou řadou. Jeden pták sežere za den asi 0,4 kilogramu ryb. Tak si to spočítejte, když máte padesáti- či stohlavé hejno," konstatoval hospodář opavských rybářů Miroslav Kiszka.

Odstřely provádějí myslivci, avšak ti je příliš dělat nechtějí. Není divu, z mrtvého kormorána „nemají prakticky nic". „Navíc limity jsou nastaveny úplně absurdně. Může se pobít jen nějaká poměrná část hejna, například ze sedmi letících ptáků se zastřelí jen ten poslední. Samozřejmě to nemůže být v obydlených oblastech a tak dále.

Mám informace, že v minulých dnech myslivci jednoho kormorána zastřelili u Vávrovic. Nutno ovšem podotknout, že to není žádný hloupý pták, naopak je velmi vychytralý," pokračoval.

Připomeňme případ z roku 2010, kdy dvě stě kormoránů snížilo na řece Moravici populaci pstruha potočního na čtyřicet procent. Tato ryba spolu s lipanem podhorním doplácí na invazi predátorů nejvíce.

Pro některé krásně a mile vypadající zvířátko, pro jiné pomalu noční můra. Kormorán totiž není jediný tvor, který rybářům přidělává vrásky na čele. Ten další nese název vydra. „To je kapitola sama o sobě. Vyskytuje se i tady na Opavsku. Jedna se nově usídlila pod cyklostezkou mezi Kylešovicemi a Brankou u Opavy. Vyhloubila si tam noru, v okolí nacházíme mrtvé ryby.

Ty jí totiž neslouží jen jako zdroj potravy, nýbrž i jako zábava. Další byla spatřena přímo v Opavě v ulici Mostní. Za zabití vydry však hrozí vysoké sankce, pohybující se kolem dvaceti tisíc korun a výše," doplnil Miroslav Kiszka.

ELEKTRICKÝ OHRADNÍK PROTI VYDRÁM

Především vydry způsobují rybářům na Bruntálsku velké škody a jde je v podstatě najít všude. „Jen na Černém potoce mezi Starým Městem a Bruntálem jich je podle stop tak osm, deset kusů," řekl hospodář Českého rybářského svazu místní organizace Bruntál Jiří Pešek. Škody způsobují i na rybochovném zařízení, které mají rybáři v Bruntále. Chovné rybníčky obehnali elektrickým ohradníkem, ale teď přes zimu je zapadaný sněhem a probíjí.

„Za naši organizaci odhaduji způsobené škody na čtyřicet až šedesát tisíc," odhadoval škody po vydrách Jiří Pešek.