VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybář si všiml mrtvých ryb v řece Opavě u Krnova

Dlouholetý krnovský rybář Petr Rozsypal se v sobotu vrátil z ryb velmi smutný. Nebylo to proto, že nic nechytil. Trápilo ho, co v řece Opavě viděl.

12.7.2017 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

„Jel jsem se synem od bratrance ke krnovskému Balatonu. Šli jsme dál podél řeky a za čističkou odpadních vod a továrnou Skol byly v zákrutech řeky všude mrtvé ryby. Z polské strany na mě volal další rybář, že jich je tam na opačném břehu taky hodně.

Byly to ostroretky, plotice, jelci… Plavaly břichem nahoru. Už to bylo i cítit,“ popsal svůj nepříjemný zážitek Petr Rozsypal.

Katastrofa na řece byla podle jeho slov rozsáhlá. Hladina řeky byla mastná, olejová. Krnovan hned informoval hospodáře místního Českého rybářského svazu Bohumila Ramacha. „Ano, Petr Rozsypal mi volal. Bohužel se v tu chvíli už nedalo nic dělat, protože stalo se to o několik dní dříve.

Kdybychom o vypouštění jedovatých látek věděli hned, volali bychom hasiče a odbor životního prostředí, abychom mohli zdroj úniku prokázat,“ potvrdil událost Bohumil Ramach, který poté alespoň vedl jednání s možnými původci znečištění.

„Jednatel Krnovských vodáren a kanalizací mi slíbil, že učiní další opatření, aby do budoucna vyloučili, že původcem otravy by mohla být čistička odpadních vod,“ doplnil Bohumil Ramach.

Jednatel KvaK Libor Staněk uvedl, že k podobné situaci může docházet v případech náhlých letních bouřek nebo přívalových dešťů, kdy se nadměrně zvýší průtok dešťové a odpadní vody v kanalizaci. „Část průtoku je pak přeronem převáděna do odlehčovací komory, která ústí přímo do vodního toku.

Vzhledem k tomu, že je odtok čištěné vody z ČOV spojený s odlehčovací komorou do jednoho potrubí před vyústěním do vodního toku, dochází k pochybnostem, kdo je původcem znečištění.

Z důvodu eliminace těchto situací se zaměříme zejména na zvýšení dozoru obsluhy ČOV, zajistíme odebírání vzorků z odtoku a dále se zamyslíme nad možností absorbovat vyšší průtok přes ČOV na co nejdelší dobu, aby alespoň došlo k většímu naředění odpadních vod, než budou převáděny do odlehčovací komory,“ přislíbil další preventivní opatření Libor Staněk, jednatel KVaKu.

Gabriela Mathiasová

Autor: Redakce

12.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Zesnul známý specialista na varhany Jan Kostera

Ilustrační foto.

Krnovští basketbalisté druhou ligu hrát budou

Horní Benešov má svou první turistickou známku

Turistická známka Horního Benešova se moc povedla. Můžete ji získat v rámci letní hry Brány Jeseníků.

Hry Panák a Opičí dráha se vracejí do Krnova

Jestli se záměr podaří, brzy již uvidíme, jak děti hrají venku hry, které patřily k dětství jejich rodičů či prarodičů skáčou panáka, zkouší opičí dráhu…

V podkroví můžete mít své království

Bydlení na košické Hlavní ulici vyhledávají nejen zahraniční studenti, ale také manažeři pracující v nedalekých administrativních centrech. Zážitek z bydlení v centru města přináší originálně zrekonstruované podkroví starého měšťanského domu.

V Petrovicích svištěly vzduchem oboustranné sekery

Každý už se určitě setkal s disciplínami jako vrh koulí nebo kladivem, hod oštěpem, diskem, vidlemi či granátem. Ale hod sekerou? Ten známe jen jako filmovou scénu z Vinetua. Přesto takový sport existuje a má příznivce i v našem regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení