VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rybář si všiml mrtvých ryb v řece Opavě u Krnova

Dlouholetý krnovský rybář Petr Rozsypal se v sobotu vrátil z ryb velmi smutný. Nebylo to proto, že nic nechytil. Trápilo ho, co v řece Opavě viděl.

12.7.2017 2
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: Archiv

„Jel jsem se synem od bratrance ke krnovskému Balatonu. Šli jsme dál podél řeky a za čističkou odpadních vod a továrnou Skol byly v zákrutech řeky všude mrtvé ryby. Z polské strany na mě volal další rybář, že jich je tam na opačném břehu taky hodně.

Byly to ostroretky, plotice, jelci… Plavaly břichem nahoru. Už to bylo i cítit,“ popsal svůj nepříjemný zážitek Petr Rozsypal.

Katastrofa na řece byla podle jeho slov rozsáhlá. Hladina řeky byla mastná, olejová. Krnovan hned informoval hospodáře místního Českého rybářského svazu Bohumila Ramacha. „Ano, Petr Rozsypal mi volal. Bohužel se v tu chvíli už nedalo nic dělat, protože stalo se to o několik dní dříve.

Kdybychom o vypouštění jedovatých látek věděli hned, volali bychom hasiče a odbor životního prostředí, abychom mohli zdroj úniku prokázat,“ potvrdil událost Bohumil Ramach, který poté alespoň vedl jednání s možnými původci znečištění.

„Jednatel Krnovských vodáren a kanalizací mi slíbil, že učiní další opatření, aby do budoucna vyloučili, že původcem otravy by mohla být čistička odpadních vod,“ doplnil Bohumil Ramach.

Jednatel KvaK Libor Staněk uvedl, že k podobné situaci může docházet v případech náhlých letních bouřek nebo přívalových dešťů, kdy se nadměrně zvýší průtok dešťové a odpadní vody v kanalizaci. „Část průtoku je pak přeronem převáděna do odlehčovací komory, která ústí přímo do vodního toku.

Vzhledem k tomu, že je odtok čištěné vody z ČOV spojený s odlehčovací komorou do jednoho potrubí před vyústěním do vodního toku, dochází k pochybnostem, kdo je původcem znečištění.

Z důvodu eliminace těchto situací se zaměříme zejména na zvýšení dozoru obsluhy ČOV, zajistíme odebírání vzorků z odtoku a dále se zamyslíme nad možností absorbovat vyšší průtok přes ČOV na co nejdelší dobu, aby alespoň došlo k většímu naředění odpadních vod, než budou převáděny do odlehčovací komory,“ přislíbil další preventivní opatření Libor Staněk, jednatel KVaKu.

Gabriela Mathiasová

Autor: Redakce

12.7.2017 VSTUP DO DISKUSE 2
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Krnov má památku na bombardování na domech v Mikulášské ulici. Šipky ukazují sklepní okénko. Pokud by se dům zřítil, záchranáři v troskách najdou sklep, ve kterém se lidé ukryli před náletem.

Válečné nebe nad Krnovem I

Jakub Slovák

Jakub Slovák: S disciplínou pak přijde to ostatní

Rýmařov zdolal Mohelnici

Další tři body urval na domácím hřišti nováček MSFL z Rýmařova. Domácí šli do zápasu opět v okleštěné sestavě. Základ k vítězství položili už v prvním poločase.

OBRAZEM: Cvilínské schody 2017

Krnovští schodaři se říká běžcům, kteří chodí trénovat na cvilínské schody.

Vzpomínky na odsun německých obyvatel

V Krnově byla odhalena pamětní deska na hladový pochod a oběti divokého odsunu. Národnostní složení obyvatel Krnovska a Bruntálska se odsunem německých obyvatel v letech 1945 a 1946 změnilo k nepoznání. O poválečné době toho moc nevíme. Pojďme si ji přiblížit na skutečných příbězích Čechů i Němců.  

Anička a Josef jsou spolu šedesát let, jaký mají recept na dobré manželství?

Vzali se v roce 1957 v Úvalně a jsou spolu dodnes. Příběh Josefa a Anny je příběhem lásky a umění žít a vyrovnat se s osudem.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení