VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Rozšíří neurologii o čtyři lůžka a nové přístroje

Krnov - Čtyři lůžka přibudou v krnovské nemocnici v rámci iktového centra, které se specializuje na pacienty s mozkovými příhodami. Iktové centrumzískalo dvacetimilionovou dotaci.

15.4.2014 5
SDÍLEJ:

Ilustrační fotoFoto: DENÍK/Archiv

V těchto dnech začali lékaři neurologického oddělení krnovské nemocnice využívat nový monitorovací systém v hodnotě 1,2 milionu korun.

„Tato investice nám umožnila obnovit původní systém z roku 2005. Díky ní se může neurologické oddělení rozrůst o další čtyři lůžka podle požadavků iktového programu," uvedl ředitel nemocnice Ladislav Václavec. Nové přístroje podle něj poslouží pro léčbu dalších neurologických akutních onemocnění. Sestava pěti monitorů napojených na centrální stanici byla uhrazena z evropských fondů.

Monitorují životní funkce pacientů

Pět monitorů zaznamenává životní funkce pacientů z jednotlivých lůžek a všechna důležitá data jsou pak bezdrátově přenášena do centrální stanice. Systém sleduje životní funkce tak, aby to odpovídalo jednotce intenzivní péče JIP. To znamená především EKG, dechovou aktivitu, krevní tlak a okysličení krve. Dalším rozšířením sledovaných funk-cí je měření centrálního tlaku.

„Zvláštností systému pro neurologickou intenzivní péči je modul na snímání elektrické aktivity mozku z povrchu hlavy neboli elektroencefalogram EEG. Pomůže sledovat fungování mozku a umožní rozpoznat epileptický záchvat u pacienta na JIP," uvedl primář neurologického oddělení a iktového centra Vladimír Šigut.

Krnovská nemocnice získala v roce 2010 statut iktového centra, který uděluje Ministerstvo zdravotnictví ČR. Díky tomu je možné do Krnova směrovat ve spádové oblasti pacienty s centrální mozkovou příhodou (CMP).

Před zřízením Iktového centra v Krnově byli pacienti s centrální mozkovou příhodou VMP hospitalizováni až v Ostravě nebo Olomouci. Základem kvalitní péče o postižené CMP je dobře fungující neurologické oddělení s vlastní specializovanou jednotkou intenzivní péče a s potřebným vybavením na vyšetření mozkových cév.

Také musí mít návaznost na další specialisty z oborů radiologie, kteří nedávno získali nový počítačový tomograf CT, dále biochemie, cévní chirurgie, interny, ARO a rehabilitace v podobě oddělení následných lůžek.

„Vzhledem k dosažené akreditaci pro iktové centrum v březnu 2013 Nemocnice Krnov získala dotaci EU přes dvacet miliónů korun. Právě z ní byl pořízen tento monitorovací systém, nová lůžka pro iktovou jednotku, ale i nedávno zprovozněné CT. Dále jsou to nové ultrazvukové přístroje pro oddělení RDG i neurologii," vypočítává primář Šigut využití dotací.

Výhledově má být doplněna také infuzní technika a ventilátor pro umělou plicní ventilaci pro neurologickou JIP.

Autor: František Kuba

15.4.2014 VSTUP DO DISKUSE 5
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Hydrolog Jan Unucka z Českého hydrometeorologického ústavu.

Hydrolog Jan Unucka: Doprava a kvalita vody je věčný problém

Křišťálová Lupa 2017

Nominujte Deník v anketě Křišťálová Lupa 2017!

Nová parkovací místa v Bruntále

Bruntál – Motoristé v Bruntále se dočkají dalších parkovacích ploch. Na některých místech ve městě by mělo do konce podzimu vzniknout až na šedesát parkovacích míst.

Dračí lodě na Hartě

Hladina a břehy přehrady Slezská Harta se opět promění na scénu se skvělou podívanou. V zátoce u Leskovce nad Moravicí proběhnou o víkendu 25. až 27. srpna závody dračích lodí. Zábava je to jak pro závodníky, tak i pro diváky.

Anděl Páně na náměstí

Na náměstí Míru v Bruntále se chystá akce Loučení s létem.

Den obce ve Staré Vsi

Obecní oslavy Staré Vsi proběhnou v sobotu 26. srpna od 14 hodin v tamním kulturním domě.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení